Dan Povelje Kulina-bana
POTVRDA KONTINUITETA BOSANSKE DRŽAVNOSTI I POSTOJANJA BOSANSKOGA JEZIKA
Autor: BMG
Objavljeno: 29. Aug 2013. 18:08:29








Povelja Kulina-bana, najstariji je zvanični državni dokument u Bosni i Hercegovini. Njime se potvrđuje kontinuitet hiljadugodišnjega postojanja države Bosne i bosanskoga jezika, kojim je Povelju napisao bosanski ban Kulin 29. avgusta 1189. godine, dajući pravo Dubrovniku da može slobodno trgovati u Bosni. U povodu obilježavanja Dana Povelje Kulina-bana, u četvrtak 29. avgusta 2013. godine, u Tuzli je održana manifestacija Dan Povelje u organizaciji Udruženja nastavnika bosanskog, srpskog i hrvatskog jezika Tuzlanskog kantona i Udruženja za mir, obrazovanje i kreativnost „CMOK“ Tuzla.

Organizatori su kroz niz sadržaja ukazali na kontinuitet bosanske državnosti, ali i na postojanje bosanskoga jezika, koji se iz brojnih političkih centara u regionu, kroz posljednje decenije, intenzivno pokušava negirati. Podsjećajući na ovaj povijesni događaj članovi dva udruženja, nastavnici i učenici prisustvovali su prigodnom predavanju na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli, a o Povelji su govorili Amira Turbić-Hadžagić, Adnan Jahić i Izet Beširević.

Upriličeni su i brojni drugi sadržaji, a najveću pažnju mladih izazvala je radionica na otvorenom, u okviru koje su profesori jezika, studenti i učenici, učilil slučajne prolaznike, građane Tuzle znakove bosančice:

-U gradskom parku, kod spomenika Povelji Kulina-bana, oslikavali smo drinske oblutke i poklanjali ih prolaznicima. Htjeli smo sibolički ukazati na bosansku povijest u kamenu, na stećke i bosančicu, rekla je Amela Isanović, predsjednica Udruženja nastavnika bosanskog, srpskog i hrvatskoga jezika.

Manifestacija Dan Povelje Kulina-bana održava se u Tuzli po treći put. Prolaznicima su dijeljeni leci sa tekstom Povelje, a podršku Manifestaciji su pružili Općina Tuzla, Pivara Tuzla i BMG Tuzla.