DRUGI MANDAT PREDSJEDNIKA BARACKA OBAME
Autor: Zijad Bećirević
Objavljeno: 24. Jan 2013. 02:01:03
Zijad BEĆIREVIĆ:
Američki predsjednik Obama od 20. Januara počinje svoj drugi četvorogodišnji predsjednički mandat kao 45. Predsjednik u historiji SAD. Svečanoj inauguraciji održanoj u Washintonskom Capitolu prisustvovalo oko 700.000 Amerikanaca , zvaničnika i gostiju.

Nakon privatne zakletve date u Bijeloj kući 20. januara u krugu članova porodice i najbližih saradnika i službene inauguracije obavljene danas 21. Januara u Washinton, DC na terasi Capitola ispred zgrade Američkog kongresa, američki predsjednik Obama postao je 45. predsjednik u historiji SAD i počeo obavljati svoj drugi mandat.

Na privatnoj ceremoniji u Bijeloj kući Barack Hussein Obama dao je zakletvu pred predsjednikom Vrhovnog suda Johnom Robertsom, a samo nekoliko sati ranije pred sutkinjom Soniom Sotomayer zakletvu je položio potpredsjednik Joe Biden. Obojica prvih lidera Amerike obavezali su se da će naredne 4 godine “ vjerno obavljati dužnost i najbolje što mogu čuvati, štititi i braniti Ustav Sjedinjenih država”. Obama se ovaj put zakleo na dvije Biblije “da će čuvati integritet i braniti interes SAD“, onoj na kojoj se 1861. zakleo predsjednik Abraham Linkoln i Bibliji Martina Luthera Kinga. Ovim činom se simbolički označava 150 godine borbe za crnačka prava i 50 godina od dana kada je M. L. King održao svoj poznati govor „I have a Dream”.

Podsjećamo da je Barack Obama rođen 1961. na Havaima. Politološki studij završio je na Columbia univerzitetu, a na Harwardu specijalizirao vanjsko-političke odnose. U Chicagu je radio kao advokat za građansko pravo i kao predavač Ustavnog prava na Chicago Law school. Do novembra 2008, kada je izabran za 44. Američkog predsjednika, bio je senator Illinoisa. Mandat je preuzeo od Georga Busha. Oženjen je s Miselle s kojom ima kćerku Maliu Ann i Sashu.

Ceremoniji ispred Capitola prisustvovalo je oko 700.000 građana, veliki broj zvaničnika i gostiju. Prvoj inauguraciji Obame prije 4 godine prisustvovalo je oko 2 miliona, a čitav svijet je s uzbuđenjem pratio ustoličenje prvog afroamaričkog predsjednika u historiji SAD. Nadahnuti Amerikanci tada su oduševljeno prihvatali poziv za promjene na bolje i svoju podršku izrazili poklicima „Yes, we can!“.

Na početku drugog Obaminog mandata u većini Amerikanaca ima vjere, optimizma ali je i mnogo više nego ranije skeptičnih, koji misle da Obama ne može ispuniti sve što Amerikancima treba i što bi on želio. Za ovaj drugi mandat ne samo da nema onog oduševljenja, već kod mnogih američkih građana vlada sumnja i nevjerica u bolje, iako je Obama već ranije najavio veće angažovanje za poboljšanje položaja srednje klase. Glavni razlog nevjerice je neusaglašenost strategije i gledišta dvije vodeće američke političke stranke, Demokrata i Republikanaca. Ipak, nema sumnje da Obama na kraju svog drugog mandata želi iza sebe ostaviti mnogo više dobrog za dobrobit Amerike i Amerikanaca. Od srca mu želimo da u tome uspije.

Nakon pozdravnih govora, uvodnih ceremonijalnih istupa i svečane zakletve Obama se Americi i svijetu obratio kraćim govorom u kome je pozvao Amerikance da odbace stranačke podjele i pokažu nacionalno jedinstvo, kako bi zajednički uspješno odgovorili svim izazovima i riješili aktuelna politička i ekonomska pitanja. Njenov govor na 57. predsjedničkoj inauguraciji nije bio toliko emotivan kao onaj prije četiri godine kada je osvojio prvi predsjednički mandat, ali je bio veoma inspirativan, duhovan i svojevrsna poruka ne samo američkim građanima već i svijetu. Obama je obećao da će se zalagati za slobodu djelovanja i jednaku šansu za sve. Pri tome je naglasio da su

Drugi predsjednički mandat Baracka Husseina Obame počeo skromnije i štedljivije nego onaj prije četiri godine.
izazovi veliki ali da su i mogućnosti Amerike neograničene. Njegove nade u uspjeh zasnovane su na značajnim rezultatima postignutim u prvom mandatu, u koje prije svega treba uvrstiti stabilizaciju privrede, zdravstvenu reformu, okončanje rata u Iraqu i uspjehe u borbi protiv terorizma. Kao aktuelne izazove Obama je pomenuo rješavanje budžetskog defeficita, smanjenje državnog duga i troškova zdravstvenog osiguranja, kontrolu naoružanja, reformu imigracione politike, klimatske i demograske uticaje i potsjetio na aktuelna politička zbivanja u Africi, Aziji i na Bliskom istoku.

Prateći svečanost nisam odolio sentimentalnom izlivu uz poneku suzu, ne toliko zbog svečane inauguracijske klime, (mada od srca podržavam sva nastojanja koja vode u progres i napredak za bolji život svih ljudi na svijetu), već zbog spoznaje da Amerikanci mogu ujediniti 50 država, desetine vjera i nacija, bijele i crne, bogate i siromašne, a u našoj Bosni tri naroda ne mogu naći ni jednu zajedničku riječ. Da li je to zbog toga što je u američkim ljudima više razumjevanja i ljubavi za druge, više osjećaja za drugo i drugačije, više međusobnog uvažavanja i poštovanja, a u nas još uvijek previše antagonizma, odbijanja, netoleracije, isključivosti a ponegdje i mržnje. Očigledno, zlo koje nas je zadesilo još nismo u stanju odstraniti. Kao da je sve ono što je u nama proizvodilo magnetnu energiju i približavalo nas, sada nas odbija i udaljava, iako ne voljom nas iz naroda, već silama koje su iznad nas i s nama upravljaju.

Iz američke inauguracije mogli bi mnogi u svijetu ponešto naučiti i izvući pouku o jedinstvu, a naročito mi u BiH. Svih 700 hiljada koji su prisustvovali ceremoniji i onima koji su svečanost pratili preko TV ekrana, bili crni ili bijeli, žene ili muškarci, bogati ili siromašni, svih vjera i nacija, bili su jedinstveni u nastojanju da uz Božiju pomoć istraju na putu progresa i Ameriku naprave boljom za sve njene ljude.

Inauguraciji u Capitolu prisustvovali su brojni strani uzvanici, raniji američki predsjednici, kao George Bush, Bill Clinton… državni zvaničnici i funkcioneri. Zapaženo je da inauguraciji nije prisustvovao republikanac Mitt Romney, koji je u izbornoj utrci bio Obamin glavni protukandidat i izgubio.

Nakon kulturnih i zabavnih programskih tačaka, 57. inauguracijska svečanost nastavljena je misom i dva inauguracijska bala u palači Kongresa. Generalno se može zaključiti da je drugi predsjednički mandat Baracka Husseina Obame počeo skromnije i štedljivije nego onaj prije četiri godine. Možda je to nagovještaj malog zaokreta koji će Ameriku osloboditi svih velikih briga, obezjediti joj vodeću ulogu na putu napretka, a njenom narodu donijeti puno blagostanje.