IZBORNE POUKE U CG: ŠTA SADA
Objavljeno: 23. Oct 2012. 15:10:25
O tome šta za Crnu Goru znači to što Đukanovićeva koalicija na parlamentarnim izborima nije osvojila apsolutnu vlast govore ugledni crnogorski intelektualci



Dr Filip Kovačević, profesor Univerziteta Crne Gore

Vlada nacionalnog jedinstva najbolje rješenje

- Očigledno je da režimska koalicija DPS-SDP-LP, i pored svih zloupotreba u predizbornoj kampanji i monstruoznih pritisaka govorom mržnje, širenjem straha i „prljavim rukama“ korupcije, nema podršku većine onih koji su glasali. To znači da bi, u skladu sa demokratskim principima, za onu većinu od oko 54 odsto nerežimskih snaga koje su nedvosmisleno dale do znanja da žele političke promjene, najbolje rješenje bilo udruživanje na ravnopravnoj osnovi u vladu nacionalnog ili građanskog jedinstva. Ta vlada treba da ima ekspertsko-politički karakter sa značajno predstavljenim strankama manjinskih naroda, kao i ograničen mandat sa jasno određenim i prioritetima – uspostavljanje vladavine prava i pravde kroz izgradnju depolitizovanih državnih institucija.

To podrazumjeva smjenu režimskih vojnika sa ključnih mjesta, kao što su pravosudni organi, policija, ANB i sve druge institucije koje su radile protiv javnog interesa. Mora se staviti na dnevni red i ispitivanje odgovornosti, a za one za koje se utvrdi da su krivi, i krivično sankcionisanje, svih onih koji su učestvovali u ratnim i poslijeratnim devastacijama i razaranju crnogorskih prirodnih, privrednih i kulturnih resursa.

Mislim da je ovo izvodljiv plan što ne znači da režim neće pokušati da se grčevito drži za poluge vlasti, pa čak i uz cijenu izazivanja političke nestabilnosti i uličnih nemira. Zbog toga mora biti poslat snažan signal međunarodnoj zajednici i raskrinkati se interes režima da uspori i, u konačnici, unazadi demokratizaciju Crne Gore.



Daliborka Uljarević, izvršna direktorka Centra za građansko obrazovanje

Đukanovićeva politička biografija kao opterećenje

- Crnogorska politička scena je već doživjela rekomponzicije, a izborni rezultat upućuje na veliki potencijal u pravcu smjene dosadašnje vlasti, ukoliko se bude strateški i posvećeno radilo.

Iako je do sada vladajuća koalicija imala enormne resurse, uključujući i one iz javnih fondova i kontrolu nad institucijama koju je obilato zloupotrebljavala, izbori su pokazali da takav sistem slabi, da se pukotine sve teže prikrivaju i da suočavanje sa narastajućim socijalno-ekonomskim nezadovoljstvom i sve izraženijom građanskom sviješću trese temelje na kojima je počivala ova vlast. Dodatno, politička biografija i karakter Đukanovića, kao neprikosnovenog lidera DPS-a, isuviše je teško opterećenje za proces evropeizacije Crne Gore, a vrlo je vjerovatno da eventualni povratak na državničke funkcije može i njemu samom donijeti prinudnu i neprijatnu penziju.

Realno gledajući radikalne promjene se ne mogu očekivati neposredno nakon izbora, čini se izvjesnijim da će DPS-SDP-LP napraviti dogovor sa manjinskim strankama. Činjenice da će takav dogovor jako skupo koštati prije svega DPS i da u politici nema vječnih prijatelja ili neprijatelja, odnosno da niko neće moći garantovati njegovu stabilnost su jako važne za opoziciju i njeno dalje djelovanje. Vidjećemo da li će opozicija znati da iskoristi ovaj set mogućnosti.



Žarko Rakčević, privrednik

Oduprijeti se danajskim darovima vlasti

- Rezultate izbora proslavljale su sve partije bez razloga. Nažalost, razloga za slavlje najmanje ima većina građana Crne Gore, jer rezultat ne daje veliku nadu za neophodne dinamične promjene ekonomije i društvene strukture. Vladajuća klasa izgubila je izbore u Podgorici i Nikšiću. Posebno je težak poraz imala u gradskim jezgrima. Mehanizam pritisaka, zloupotrebe javnih resursa, zastrašivanje i ucjene bili su najdjelotvorniji u rubnim područjima Crne Gore najpogođenijim cunamijem vladajuće klase.

Karakter vlasti i ispreplijetanosti velikih ličnih interesa bez obzira na učestale promjene maski ne daje nadu za personalni i činidbeni diskontinuitet. Katastrofalni rezultati vladavine opredijelili su vlast da igra na podjele i ulogu zaštitnika državnosti Crne Gore. Njihova vulgarizacija – jedno stado jedan čobanin - kruniće se u narednom periodu. Žao mi je što Pozitivna nije snažnije ušla u biračko tijelo vladajuće koalicije. Dva mandata više mogla su donijeti neophodne promjene u Crnoj Gori. Umjesto omjera 39 naprema 36 u korist vladajuće strukture lako je moglo biti 38 naprema 37 u korist oponenata ovako pogubnoj politici. To je bila bolja pozicija da se sa manjinskim partijama krene u demokratizaciju i dekriminalizaciju društva i oporavak privrede.

Bošnjaci i Albanci su nemjerljivo doprinijeli obnovi države Crne Gore. Ova vlast ne samo da se nije izvinila za zločine učinjene prema manjinskim narodima devedesetih nego im nije vratila na pošten način i otvorila vrata za jednakost i ravnopravnost građana, naroda i vjera. Da li imaju snage rukovodstva tih partija da se odupru danajskim darovima vlasti i mudrost da odgovore na istorijski izazov da pomognu rađanje demokratske Crne Gore, vidjećemo. Nadam se da će imati svijest o dugoročnim interesima naroda koji im je dao povjerenje.



Ibrahim Čikić, publicista

Režim najveći gubitnik

- Zastrašivanjem, ucjenama, kupovinom ličnih karata, predizbornim
zapošljavanjem, lopovlukom... režim je i ovog puta pokrao izbore. Zato je bojkot izbora bio jedini ispravni odgovor demokratskog dijela Crne Gore. Nažalost, i ovog puta nejedinstvo opozicije dalo je legitimitet obmani i uzelo danak koji će opet platiti građani.
Ipak, režim nije osvojio većinu i oni su najveći gubitnici. Paniku
režima najjasnije oslikavaju napadi na predstavnike Bošnjačke stranke u Plavu i Baru. Zato je historijska odgovornost, usuđujem se reći i sudbinska u rukama predstavnika demokratskih struktura u Crnoj Gori, koji ujedinjeni imaju većinu u parlamentu. Formiranjem vlade nacionalnog jedinstva stvorili bi se uslovi za vladavinu prava i pravde.

Lustracija, vladavina prava i borba protiv organiziranog kriminala definitivno bi odvela vladajuću koaliciju na historijsko smetljište, a građanima Crne Gore vratilo dostojanstvo i život dostojan čovjeka. Iskreno se nadam da će ujedinjene demokratske snage ispraviti predizbornu grešku i iskoristiti priliku. U protivnom, Crnoj Gori vrlo brzo prijete socijalni nemiri i događanje naroda koje smo imali prilike gledati početkom devedesetih godina prošloga vijeka. Imam Ali, mir neka je na nj, upozorava: ,,Propuštanje prilika donosi gorčinu."



Dr Svetozar Jovićević, univerzitetski profesor

SDP poučan primjer nacionalnim strankama

- Konačno je došlo do pomaka poslije koga će teško politički odnosi i politička situacija biti kao prije. Iako razjedinjena, opozicija ima prevagu i to je veoma bitno. No, ne treba se zavaravati da će iz toga neminovno i brzo nastati pozitivne promjene - smjena vlasti, formiranje demokratske vlasti spremne da se suoči sa krajnje zabrinjavajućom ekonomskom situacijom i koja bi što prije mogla da dovede do ozdravljenja institucija sistema koje će regulisati na zakonit način procese u Crnoj Gori. Ni 2001. godine DPS nije imao većinu, pa je Liberalnom savezu ponudio koaliciju i neke ključne funkcije u vlasti. Onda je, u strahu da gubi osnovne poluge vlasti, počeo da formira paralelne institucije i koalicionom partneru ostavio samo ljušturu od tih funkcija. DPS je održao nove izbore u klimi da on jedino može da promijeni državni status Crne Gore. Dobio je većinu i nastavio da vlada sa još više osionosti i neregularnosti.

I danas postoji takva mogućnost. Vladajuća koalicija priziva u pomoć manjinske stranke da oformi većinu. Postoji opasnost da te stranke podlegnu uskostranačkim ili ličnim interesima pod vidom da iznutra mijenjaju vlast i njenu prirodu. To je velika zabluda. Niti su one toliko snažne da to mogu učiniti niti će to vlast dozvoliti. Ona će po oprobanom receptu zadovoljiti lične ambicije i poslije kratkog vremena te ličnosti koje iskreno uđu u vlast da je mijenjaju postaće neminovan dio te vlasti. To se desilo sa SDP-om i taj bi im primjer morao biti veoma poučan. Druga mogućnost je formiranje širokog opozicionog fronta. Ta mogućnost može voditi prelaznoj tehničkoj vladi, koja ne može izbjeći da ima izraženu političku komponentu, ali nisam siguran da je to lako ostvarljivo.



Ervina Dabižinović, psihološkinja i članica NVO Anima

Korak ka slobodi

- To što koalicija DPS/SDP nije osvojila apsolutnu vlast razumijem kao njen poraz. To je njeno kažnjavanje, jer je nezadovoljstvo biračkog tijela njenim načinom vođenja države i vršenja vlasti ogromno. Kažnjena je i opozicija za loše političke poteze i loš rad na svim nivoima, jer građanima i građankama s vremena na vrijeme pruža isti primjer - razumije samo sopstvane interese u dramatičnoj ekonomskoj, socijalnoj i političkoj situaciji u kojoj se nalazi običan svijet.

Ne bih da ulazim u postizbornu kombinatoriku, jer naš prostor ima posla sa nemilosrdnim i beskrupuloznim političkim igračima koji sve svode na profiterstvo. Mnogo je zanimljivije to da političari ostaju neosjetljivi na nezadovoljstvo, bijedu i siromaštvo, nezaposlenost, korupciju, kriminal, ambijent koji su sami kreirali, bez preuzimanja odgovornosti, ostavljajući građane i građanke u stanju egzistencijalne ugroženosti.

Poruka iz DPS/SDP/LP da su oni jedini sačuvali vlast u Evropi u uslovima ekonomske krize treba da nas sve plaši. I Hitler je u doba ekonomske krize dobio i sačuvao vlast. Poruka iz Demokratskog fronta je glas manjinskim partijama da mogu biti partneri da se spasi što se spasiti može. Manjinske partije, po mom mišljenju, moraju biti oprezne i odgovorne u ovakvoj političkoj konfiguraciji jer mogu biti suočene sa radikalizacijom prilika koju nosi prefiks nacionalni u odnosu na građanski, a s druge strane ozbiljnost ekonomskih i socijalnih problema u kojima se nalazi naše društvo može biti još veći zalogaj kada je odgovornost u pitanju. Novog političkog subjekta treba podsjetiti da je sličan izborni rezultat prethodnih godina imao PZP, ali nije ispunio očekivanje građana. Opozicija mora biti svjesna šta građani i građanke očekuju od njenih političkih poteza i u tom smislu će se dalje stvari razvijati tako da za sada samo ventilirano nezadovoljstvo može da bude vjetar. Voljela bih da nezadovoljstvo kojim su građani i građanke kažnjavali dosadašnje predstavnike/ce ne bude još jedna u nizu propuštenih prilika, jer korak ka slobodi je napravljen, a toga moraju biti svjesni svi koji će ući u zakonodavnu i izvršnu vlast.



Džemal Perović, NVO aktivista

Mnogi se nude vlasti

- Po mom mišljenju gubitak apsolutne vlasti na izborima DPS-SDP neće donijeti promjene. Puno je onih koji im se nude. Očekivano. Bojim se da nije njih, našle bi se na ponudi neke druge ,,neočekivane” grupacije.

Veseljko KOPRIVICA, Monitor