IMA LI NADE ZA SARADNJOM PROBOSANSKIH POLITIČARA?
Autor: Fuad Šišić
Objavljeno: 14. May 2012. 02:05:58
Fuad ŠIŠIĆ: Četiri bošnjačka politička lidera: Zlatko Lagumdžija, Sulejman Tihić, Fahrudin Radončić i Amer Jerlagić su smogli snage i sjeli zajedno. Ako ništa drugo, nisu ugasili poslednju svijeću - svijeću nade da će se konačno uozbiljiti, prestati međusobno optuživati i konkurisati jedni drugima, a uhvatiti se posla i političke borbe za jačanje Bosne i Hercegovine.
Izostanak podrške zastupnika SDA u Parlamentu BiH budžetskom dokumentu za 2012. godinu nije otkrilo novu nego potvrdilo staru priču. Poslednjih deset godina probosanski lideri političkih stranaka, prije svih bošnjački, pokazuju istrajnost u nedozrelosti onoga što se od njih očekuje i traži. Predsjednik Alija Izetbegović je gradio i tražio podršku probosanskih snaga na prvom mjestu, i nikada nije javno prozivao nikoga iz tog kruga stranaka, i inače nije javno prozivao ni najveće neprijatelje osim u krajnjoj nuždi. Poslednjih deset godina stvar je sasvim drugačija.

Prvo, Predsjednik SDA Sulejman Tihić dogovori "aprilski paket" ustavnih promjena bez tadašnjeg probosanskog partnera u vlasti Harisa Silajdžića i ovaj drugi sruši pokušaj ustavnih promjena.
Drugo, nakon nekog vremena Haris Silajdžić dogovori reformu policije bez tadašnjeg probosanskog partnera u vlasti Sulejmana Tihića, pa iako SDA nije to podržala, reforma je izvršena ali neuspješno.

Treće, sada Zlatko Lagumdžija dogovara budžet bez probosanskog partnera u vlasti Sulejmana Tihića, pa iako SDA nije podržala budžet, on je u provm čitanju usvojen ma kako bio manjkav.
I dolazimo u potpuno istu situaciju kao i ranije: zbog razlika i neslaganja među probosanskim liderima (bošnjačkim) dolazi do javnih prozivanja i optužbi. Od jednog problema pravimo dva, a radi se o našoj domovini.

Tako 08. maja SDP BiH iznosi u javnost: " Za SDP je neprihvatljivo odbijanje budžeta BiH od stranke koja je dio parlamentarne većine i od SDA očekuje da konačno prestane koristiti pitanje usvajanja budžeta u dnevno političke svrhe."

Zatim 11. maja slijedi obostrano iznošenje stavova u javnosti: Ukoliko SDA ne glasa za budžet, mi ih nećemo tjerati niti ima razloga za to. Ali, neprihvatanjem budžeta i uz dodatne konfrontacije u proteklom periodu, SDA sebe isključuje iz daljih razgovora i u tom slučaju šestorka postaje petorka, iznosi SDP.

"Što se tiče nas u SDA, ja mogu da kažem da ova stranka neće nikada, zbog nekoliko ministarskih mjesta, raditi protiv interesa države BiH i našeg naroda. Ako nas trebaju zbog budžeta, Srebrenice, Distrikta Brčko i Mostara izbaciti iz vlasti, onda ćemo mi pristati i na to, ali nećemo izdati interese države i našeg naroda", iznosi SDA.

Pri tome Milorad Dodik isti dan dodaje ulje na vatru: "Znam da je Zlatko Lagumdžija već nekoliko puta javno govorio da će SDA, ako ne bude glasala za budžet BiH biti izvan vlasti na nivou BiH i FBiH. To podržavam i dat ću mu podršku, jer smatram da SDA treba izbaciti iz Vijeća ministara. Pošto nisam vlast u FBiH, vjerovatno Lagumdžija treba da ih izbaci iz vlasti u FBiH. I očekujem da će se to desiti", ustvrdio je Dodik.

I dok se razilaze i svađaju oni koji se bore za Bosnu i Hercegovinu, u isto vrijeme svih 14 zastupnika koji se bore za RS u Parlamentu BiH zajedno glasaju.

Ime i prezime Glas Ent
Anto Domazet ZA FBiH
Božo Ljubić ZA FBiH
Danijela Martinović ZA FBiH
Denis Bećirović ZA FBiH
Dragan Vrankić ZA FBiH
Mato Franjičević ZA FBiH
Mirsad Mešić ZA FBiH
Mirza Kušljugić ZA FBiH
Nermina Ćemalović ZA FBiH
Nermina Zaimović-Uzunović ZA FBiH
Niko Lozančić ZA FBiH
Saša Magazinović ZA FBiH
Aleksandra Pandurević ZA RS
Borislav Bojić ZA RS
Boško Tomić ZA RS
Darko Babalj ZA RS
Drago Kalabić ZA RS
Dušanka Majkić ZA RS
Lazar Prodanović ZA RS
Milica Marković ZA RS
Milorad Živković ZA RS
Mladen Bosić ZA RS
Petar Kunić ZA RS
Saša Bursać ZA RS
Slavko Jovičić ZA RS
Vesna Krstović-Spremo ZA RS

Ni nakon deset godina lideri probosanskih stranaka nisu shvatili da je manje važno ko je od njih u pravu a ko nije, ko je pozicija a ko opozicija a mnogo više da se MORAJU dogovoriti oko ovakvih stvari prije ulaska u Parlament BiH i prije izlaska u javnost. Sada ostaje briga i nada oko izbora u Srebrenici. Nekadašnji ministar vanjskih poslova BiH Muhamed Šaćirbegović ističe: "Jedna je stvar ako Srebrenica ima srpskog gradonačelnika u cjelovitoj BiH, a posve druga ako je Srbin na čelu Srebrenice u kontekstu jedne Republike Srpske. To pokazuje da je koncept etnički čiste Republike Srpske postao realnost. A sve je to bio cilj genocida! Ako neko izbjegava to da prizna, treba znati da je to bio cilj. Ako se to omogući, oni su omogućili cilj genocida".

Četiri bošnjačka politička lidera: Zlatko Lagumdžija, Sulejman Tihić, Fahrudin Radončić i Amer Jerlagić su smogli snage i sjeli zajedno. Ako ništa drugo, nisu ugasili poslednju svijeću - svijeću nade da će se konačno uozbiljiti, prestati međusobno optuživati i konkurisati jedni drugima, a uhvatiti se posla i političke borbe za jačanje Bosne i Hercegovine.