ISLAM I NAUKA
Autor: Adnan Balo
Objavljeno: 21. Oct 2010. 01:10:08
Adnan BALO: Kur'an često govori o pojmu "sedam nebesa i Zemlja" kada govori o stvorenom svijetu. Šta je Zemlja od početka je jasno, no do danas nije jasno šta se podrazumjeva pod pojmom "sedam nebesa". U jednom ajetu kaže se da je Allah dž.š. najbliže nebo ukrasio sjajnim zvijezdama. Po nekim tumačenjima, to znači da je prvo nebo svi vidljivi kosmički objekti, odnosno ono što inače poznajemo kao Univerzum. Gdje li su tek onda ostalih šest nebesa? No, ništa se ne zna sigurno. Stvoreni svjetovi su i Džennet i Džehennem, a oni su opet zasebna "mjesta".
Sjeo sam prije nekoliko dana i na YouTube odgledao serijal kojeg inače preporučujem svakome, "Into the Universe with Stephen Hawking". U ovom serijalu ovaj briljantni čovjek, jedan od najvećih genija današnjice koji uprkos tome što je skoro potpuno paraliziran, uz pomoć mišića u obrazu govori kroz kompjuter i predaje svoje veliko znanje drugima. U zadnjoj od tri epizode, "The story of everything" tj. bukvalno prevedeno "Priča svega", tek se uviđa veličanstvo i nezamisliva ljepota kosmosa. Preokupljeni vlastitim životima i uskim prostorom kojim se krećemo, često zaboravljamo u kakvom se nezamislivom mjestu zapravo nalazimo - Univerzumu. Naše Sunce, oko kojeg kruži naša planeta, je tek jedna od 200 milijardi zvijezda u našoj galaksiji. A naša galaksija je samo jedna od stotine milijardi koje postoje u univerzumu. Obzirom da je vjerovatno da bar 50% svih zvijezda imaju planete u sopstvenom orbitu, koliki je to broj planeta, a uz njih tek mjeseci? Veličina kosmosa tek postaje razumljiva ako kažemo da bi putovanje sa najbržom modernom tehnologijom do naše najbliže susjedne zvijezde i njenog planetarnog sistema, Alfa Centauri, trebalo 300.000 godina.

Veličina univerzuma nas zapanjuje, a šta tek onda reći za Onoga koji ga je stvorio? Čak i moderna nauka, koja nije sklona kreacionističkim tumačenjima, ostaje bez odgovora na pitanje - odakle ona tačka od koje se desio Veliki prasak? Kao ni zašto je eskplodirala? Čak šta više, nauka ne isključuje da je na djelu bila neka vrsta "gornje" intervencije. Problem današnje nauke i teologije je što se previše međusobno isključuju. Za to nije kriva samo sekularna nauka, već donekle i teologija. Naročito islamska teologija bi trebala posvetiti više vremena izučavanju naučnih dostignuća i prezentiranju činjenica kao da je Veliki prasak već spomenut u Kur'anu, kao i činjenica da se svemir konstantno širi. Nažalost, umjesto toga, ona se više bavi dužinom džematskih

Samo Allah zna tajne nebesa i Zemlje, mudrost stvaranja svega stvorenog, vidljivog i nevidljivog, i samo Allah zna sve što je velom tajne obavijeno. No, Allah nam daje od Svoga znanja koliko On hoće, a podstiče nas da pokušamo zaslužiti to istraživanjem i učenjem.
ćilima. Na sreću, danas ima veliki broj učenih ljudi iz uleme koji uviđaju veličinu naučnih dostignuća u smislu jačanja imana i o tome otvoreno govore. Nažalost, taj broj nije dovoljan. Ako razmislimo o veličini i skladnosti kosmosa, pa tako i dođemo do zaključka da ništa, od atomskog do kosmičkog svijeta, ne može biti samogenerirano, već uređeno, shvatamo tek veličinu i uzvišenost našeg Stvoritelja. I tek tada bar donekle shvatamo Njegovu milost, kada uvidimo koliko smo mi, ljudi, mali a koliko nam naš Gospodar posvećuje pažnje. Kada bi neki zemaljski vladar posvetio toliko pažnje nečemu što je na zemaljskoj skali manje od bakterija?

Kur'an često govori o pojmu "sedam nebesa i Zemlja" kada govori o stvorenom svijetu. Šta je Zemlja od početka je jasno, no do danas nije jasno šta se podrazumjeva pod pojmom "sedam nebesa"? U jednom ajetu, kaže se da je Allah dž.š. najbliže nebo ukrasio sjajnim zvijezdama. Po nekim tumačenjima, to znači da je prvo nebo svi vidljivi kosmički objekti, odnosno ono što inače poznajemo kao Univerzum. Gdje li su tek onda ostalih šest nebesa? No, ništa se ne zna sigurno. Stvoreni svjetovi su i Džennet i Džehennem, a oni su opet zasebna "mjesta". Uz to, Džennet je veličine svih nebesa i Zemlje! I za razliku od njih, gdje dobro konstantno balansira zlo, sreća nesreću i zdravlje bolest, u njemu nema ništa do dobro. No zato samo zaslužni stanovnici sedmera nebesa i Zemlje, dobri Allahovi robovi, mogu tamo da se nastane. Dok u Džehennemu pak, postoji samo loše, a i on je za njemu zaslužne. Samo Allah zna tajne nebesa i Zemlje, mudrost stvaranja svega stvorenog, vidljivog i nevidljivog, i samo Allah zna sve što je velom tajne obavijeno. No, Allah nam daje od Svoga znanja koliko On hoće, a postiće nas da pokušamo zaslužiti to istraživanjem i učenjem.

Prema tome, krenimo od Allahove vlastite riječi, od Časnog Kur'ana, i sunneta Njegovog Poslanika s.a.w.s. i na osnovu tih savršenih smjernica istražujmo i učimo da bi Mu što bolje robovali! Neka nam Allah proširi znanje i smiluje nam se!