Nogomet
REMI ZMAJEVA PROTIV ALBANIJE
Autor: Sport.ba
Objavljeno: 09. Oct 2010. 02:10:22

Atmosfera na stadionu "Kemal Stafa" u Tirani pred početak kvalifikacione utakmice u okviru grupe D, između Albanije i Bosne i Hercegovine bila je zaista užarena. Albanija je tražila još jednu tvrdu i neizvjesnu utakmicu i još jedan susret nakon kojeg neće biti poraženi. Mi smo tražili naznake da se naša stara prepoznatljiva igra iz prethodnog ciklusa vratila u naše redove. Nakon utakmice, ako gledamo te parametre, mogli smo možda biti zadovoljni i mi i Albanci. Pa ipak ostaje žal za pobjedom, jer, ipak smo pokazali da smo imali više kvalitete za pobjedu. Ali krenimo od prvih minuta utakmice.

Obje selekcije su u susret ušle veoma oprezno. Vidjelo se već od samoga starta da selekcija Albanije ne želi odstupiti od svoje zatvorenije igre sa Bogdanijem kao jedinim isturenim igračem u vrhu napada.

U tim trenucima najbolje se snašao Mensur Mujdža nad kojim Bogdani zarađuje žuti karton već u ranoj fazi utakmice. Mujdža već od samog starta susreta sigurno presjeca napade albanskih reprezentativaca dok veliku sigurnost pokazuje i u iznošenju lopte sa našeg dijela terena.

Dobro otvaranje utakmice od strane naših igrača
Uskoro mu se priključuju i ostali naši reprezentativci da bi totalno ovladali travnjakom stadiona "Kemal Stafa".
Nagrada stiže u 21. minuti kada Medunjanin sa sredine terena izbacuje odličnog Mujdžu na krilnoj poziciji gdje naš internacionalac iz Bundeslige još bolje ubacuje nisku loptu na prvu stativu, a tamo u naletu Ibišević naprosto zakucava loptu pod prečku gola Beqaja.

1:0 vodimo a naša igra plijeni ljepotom koja proizilazi iz fenomenalnog posjeda iste.

U nastavku svoje šuteve su isprobali Misimović (lopta otišla visoko preko gola) i Medunjanin (izblokiran).
Tek u 28. minuti Bogdani po prvi put šutira na gol Hasagića ali je izuzetno neprecizan.

U 31. minuti skoro pa veliki šok za nas. Klasična igra reprezentacije Albanije, nakon uporne odbrane Bulku dugom loptom izbacuje Salhija koji pored Spahića utrčava u naš kazneni prostor, hvata volej a lopta završava na prečki našeg gola.
Sreća? Da, ali smo je i zaslužili.
Nakon toga albanski reprezentativci pomalo gube živce. Dalku dobija žuti karton zbog prekršaja na Džeki, dok sudija pravi veliku grešku, ne pokazuje Agoliju crveni karton zbog namjere udaranja Mujdže laktom u potiljak.

Nakon toga naši igrači,poslovično zadovoljni vodstvom kao da su posustali. Koncentracija pada, pogotovo kod Hasagića (poigravanje pred našim golom) i Mravac (igranje rukom, žuti karton). Nakon tog namjernog igranja rukom Mravca, Duro u najgorem momentu u 46. minuti, iz slobodnog udarca sa nekih 20 metara trese našu mrežu za 1:1. To je ujedno bio i rezultat prvog poluvremena.

Na samom početku drugog dijela utakmice Sušić pokazuje da je bio ozbiljan kada je na samom okupljanju našeg tima rekao da traži konačnu ozbiljnost. U svlačionici ostaju Hasagić kojeg mijenja Begović i Mravac koji svoje mjesto u odbrani prepušta Pandži.

Fanatizam Albanaca i dvije prečke Pjanića
Ono što smo očekivali, fanatičnost u redovima Albanaca mogli smo doživjeti već od prvih minuta u nastavku. Albanski igrači naprosto lete terenom i samo nas hladnokrvnost Spahića i Rahimića drže u životu. Situaciju smo smirili u periodu koji je nadolazio.

U jeku napada albanske selekcije Pjanić gura jednu dubinsku loptu prema Ibiševiću koji ulazi u kazneni prostor protivnika ali Beqaj brani. Nakon toga opet Ibišević šutira glavom ali lopta ide malo preko gola.

U 62. minuti Pjanić sa 20 i više metara izvodi svoj karakteristični slobodnjak nakon kojeg se možda još i sad trese prečka. Kakva šteta i kakav bi to bio evro-gol. U nastavku utakmice nakon tog Pjanićevog slobodnjaka poništen nam je pogodak ali je zaista Džeko i bio u nedozvoljenoj poziciji.

Lulić u 73. minuti prolazi po lijevoj strani i nabacuje loptu u kazneni prostor Albanije. Džeko iz teške pozicije šutira na gol ali samo u golmana Beqaja. 81. minut donosi nam slobodni udarac sa otprilike 25 metara, Misimović je bio neprecizan a ostaje utisak da je Pjanić bio veoma ljut.

U tom periodu imamo apsolutnu dominaciju na terenu i onda u 88. minuti imamo slobodni udarac a loptu uzima Pjanić koji opet pogađa prečku. Zaista šteta!

Nakon što je sudija odsvirao kraj mogli smo osjetiti razočarenje jer smo zaista bili bolji i kvalitetniji tim te na kraju krajeva imali i izglednije prilike. Šteta je, jer zasigurno smo mogli do pobjede. Pa ipak, uz rezultat utakmice Luxemburg-Bjelorusija (0:0) i atmosferu u našem taboru nakon debakla protiv Francuske ovo je možda i prihvatljivo.