MEET ME IN ST. LOUIS, BOŠNJAČE!
Autor: Zijad Burgić
Objavljeno: 12. Jun 2010. 14:06:23
Zijad BURGIĆ: Naravno, zbog zgusnutog programa Susreta nismo bili u prilici da obilazimo znamenitosti grada. No, bili smo smješteni u hotelu u neposrednoj blizini monumentalnog Archa. Riječ je o konstrukciji gigantskih razmjera koju ovdje zovu The Gateway Arch. To je ikonik imidž grada i cijelog Missouri-a, nešto kao Torontski C.N. Tower. Za one koji imaju više interesovanja za ovu temu, preporučujemo web-site grada gdje historijski segment vrlo dobro opisuje i značaj i tehničke podatke Archa.
Posljednje, 15. jubilarno okupljanje Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike krajem maja t.g., nije moglo. čini mi se, naći ljepše mijesto nego što je St. Louis. Bošnjaci su se sretali u St. Louisu na svakom koraku. Prvo na džuma namazu, zatim, u večer na mevludu, te u narednih dva-tri dana na sastancima posvećenim budućem radu bošnjačkih organizacija na sjeverno-američkom kontinentu. Poseban pečat ovom okupljanju dala je svečanost u povodu otvaranja nove džamije.

St. Louis (Missouri) je grad kojeg su osnovali francuski istraživači i svećenici katoličke misije koju tu oni osnovaše 1703. godine. Grad je prebogat historijskim spomenicima, što se može zahvaliti vrlo burnoj povijesti grada. Nekad je na gradskim utvrdama vijorila francuska zastava, potom španjolska, pa američka. Od 1803. grad i cijeli prostor je pod upravom američke države i predsjednika Thomasa Jeffersona, nakon što je bio kupljen od Napoleona Bonaparte.

Naravno, zbog zgusnutog programa Susreta nismo bili u prilici da obilazimo znamenitosti grada. No, bili smo smješteni u hotelu u neposrednoj blizini monumentalnog Archa. Riječ je o konstrukciji gigantskih razmjera koju ovdje zovu The Gateway Arch. To je ikonik imidž grada i cijelog Missouri-a, nešto kao Torontski C.N. Tower. Za one koji imaju više interesovanja za ovu temu, preporučujemo web-site grada gdje historijski segment vrlo dobro opisuje i značaj i tehničke podatke Archa.

Sada nešto o onom što je bilo glavni razlog našeg sretanja u St. Louisu. Prisustvujući Skupštini KBSA, ostao sam u uvjerenju da brojno mlado rukovodstvo Kongresa ima prilično čistu viziju budećeg djelovanja. Teme koje je Kongres stavio u žižu svog interesovanja moguće je realizirati samo ako se ima intelektualna snaga, a Boga mi i prirodna energija, te velika ljubav prema Bosni i Hercegovini, prema Bosancima, Sandžaklijama, Bošnjacima…

Uporedu sa održavanjem Skupštine KBSA, održana je i Skupština Islamske Asocijacije Bošnjaka Sjeverne Amerika. Ovdje je riječ o posebnoj organizaciji koja u centar svojih aktivnosti stavlja islamski identitet i islamsku kulturu Bošnjaka. Kao i očuvanje svih bošnjačkih posebnosti i zaštitu kulturnih vrijednosti od rigidne asimilacije u američko društvo.

Činjenica je da je u St. Louisu održana i Skupština KBSA – 2000, o kojoj sam malo imao informacija, ali pominjem to kao fakat. Postojanje ovih, i mnogih, bošnjačkih organizcija, zaključujem, svjedoči o različitosti želja i puteva da se integracija bošnjačkog nacionalnog bića i bosanskih vrijednosti u Sjeverno-američki društveno-politički i kulturni sistem vrijednosti i prakse učini što bezbolnijom i sa što manje posljedica na korjene i identitet naših potomaka.