JOŠ JEDAN USPJEŠAN KUP GAZIJA IZ SIDNEJA
Autor: Safet Alispahic
Objavljeno: 18. Apr 2010. 15:04:15
Kliknite na sliku za uvećati

Oba dana turnira u predigrama ucestvovali su juniori Lansvale United Sport Cluba

Stari most iz Brisbane

Drugi tim Gazja

Ekipa FC Arijana, clanovi Grenville districta, osvajaci treceg mjesta

Stari most iz Brisbane finalisti turnira i drugoplasirani

Nasko Fatić, trener ekipe Stari most sa peharom osvojenim za drugo mjesto

Zasluženo veselje na zabavi u BiH centru u Lepingtonu

Vrijedni aktivisti Gazija i članovi uprave: Ekrem Sušić, Teufik Kučuković, Emsud Čarkić, Fehim Ališić

Pored ove četvorke zaslužni su i članovi uprave FC Gazija: Amir Čičak, Sabuhidin Bešić, Sakib Šećerbegović, Džemal Keranović, te autor priloga Safet Alispahić, koji su zajedničkim snagama sve učinili da treći po redu "Kup Gazija" protekne u najboljem redu. I njima svaka čast i veliko hvala.
I ove godine u vrijeme produženog aprilskog vikenda FC “Gazy Lansvale” iz Sidneja je organizivao, sada već tradicionalni, treći po redu kup "Gazy Cup". Turnir se igrao u subotu i nedjelju na terenu Cherrybrook Park u Lansvale. Na turniru su učestvovala četiri tima i to: FC “Gazy Lansvale”, “Stari Most” iz Brisbane, FC “Arijana” iz Sidneja te drugi tim “Gazy Lansvale”.

Do samog početka turnira nije se znalo koje ekipe će učestvati jer ranije najavljeno učešće ekipa “Drine United” iz Brisbane dok je ekipa “Hurstville Minotorus” nažalost otkazala u zadnji momenat, što je u neku ruku predstavljlo i velike poteškoće za domaćina i organizatora. Nije sramota ne doći jer sve se radi drage volje, samo je problem kada se nešto otkaže što bi se reklo u pet do dvanaest. Međutim i pored otakazivanja dviju ekipa, FC “Gazy Lansvale” je pronašao riješenje i na kraju, ruku na srce, nije se ništa Bog zna ni izgubilo, jer turnir se održao i svi su bili zadovoljni na kraju.

Oba dana turnira u predigrama takmičenja učestvovali su naši najmlađi, junori Lansvale United Sport Cluba i bilo ih pravo uživnje gledati ih.
Prvi dan takmičenja, u subotu, prvi susret bio je između drugog tima “Gazija” i ekipe “Stari Most” iz Brisbane. I pored vodstva rezervista domaćina ekipa gostiju iz Brisbane je zasluženo pobijedila rezultatom 3:1. Dobra igra oba tima i veoma fer i korektna uz dobro suđenje glavnog sudije Avde Odobašića.

Druga utakmica bila je između domaćina “Gazija” i ekipe FC “Arijana”. Solidan otpor gostiju i “Gazije” vode samo sa 2:0 u prvom poluvremeneu. U nastavku jača igra domaćina i na kraju je 7:1 za “Gazije”.

U trećem susretu prvoga dana igrali su “Stari Most” iz Brisbane i ekipa FC “Arijana”. Nakon puno uzbuđenja, preokreta i obilje golova, zasluženu pobjedu bilježi ekipa iz Brisbane rezultatom 7:4. Ovim susrtetom je završeno takmičenje za prvi dan gdje je prikazan lijep i uzbudljiv nogomet uz obilje golova. U tri susreta viđena su čak 23 gola.

Drugi tim Gazija i ekipa Starog mosta iz Brisbane, zajednicka slika prije prve utakmice turnira

Drugi dan prvi susret igrali su druga ekipa “Gazija” i FC “Arijana”. Bio je to ujedno suret za treće i četvrto mjesto. I ova utakmica obilovala je preokretima i uzbuđenjima i na kraju ekipa FC “Arijana” je bila uspjesnija i pobijedila sa 3:2 što im je donijelo i osvajanje trećega mjesta. Inače FC “Arijana” je ekipa koja se takmiči u lokalnom takmičenju u Sidneju i stekao se utiasak da igraju veoma dopadljiv i lijep nogomet uz veoma izražen fer pley. Ako bi se birala fer play ekipa ovoga turnira onda zasigurno bi to pripalo ovome timu.

Slijedeći susret koji je bio inaće i finalni, bio je između domaćina “Gazija” i “Starog Mosta” iz Brisbane. Očekivati je bilo dobru utakmicu, ali iskreno niko nije naslućivao neki spektakl a upravo to se desilo. Da je ovakvih utakmica sigurno bi bilo mnogo više posjetioca na nogometnim terenima. Početak je pripao domaćinu ekipi “Gazija” koji su više napadali, dok je ekipa “Staroga Mosta” još uvijek tražila svoju igru. Rezultat svega toga je i vođstvo domaćina u 12. minutu utakmice. Jedna duboka lopta upućena je do napadača Gazija Huse Merdanovića koji vara odbranu gostiju i postiže vođstvo za svoj tim. To kao da je probudilo igrače i klupu Staroga Mosta i počinje mnogo bolja igra gostiju. Trener gostiju Nasko Fatić ćestim izmjenama nameće presing igru što urađa i plodom. Jedna akcija gostiju sredinom poluvremena zustavljena je nedozvoljenim sredstvima gdje je veoma iskusni i lukavi napadac Juka oboren u kaznanem prostoru domaćina poslije čega sudija bez razmišljanaja pokazuje na bijelu tačku. Siguran udaraca i golman Gazija vadi loptu iz mreže, rezultat je poravnat na 1:1. Igrači Staroga Mosta još više motivisani izjednjačenjem kao da su su se preporodili. Borba se rasplamsava i pravi je užitak promatrati utakmicu. Obadvije ekipe stvorile su još po nekoliko šnasi ali golova nije bilo više u prvome poluvremenu.

Drugo poluvrijeme od samoga sudijinog zvižduka igra se veoma ofanzivno sa obadvije strane. Akcije se nižu kao na filmskoj treći i uzbuđenja je na pretek. Bilježi se pokoji i ostriji start sa obadvije strane, ipak u granicama dozvoljenog. Negdje oko 15. minute drugog poluvremena jedna akcija domaćina donosi novo vođstvo od 2:1. Naime ponovno je igrana lopta na Husu Merdanovića koji glavom prebacuje loptu do drugoga napadača mladog Michala Ameda koji utrčava iza leđa odbrane gostiju i postiže gol. Nova radost domaćina koja nije trajala možda ni 5 minuta. Dobra akcija gostiju, odbrana domaćina kao da je malo zadrijemala i rezultat se ponovno izjednačava, na 2:2. Poslije ovoga gola igra je sve bolja sa obadvije strane i rezultat i ishod samoga meča postaje krajnje neizvjestan. Domaći prave dvije zamjene koje možda donose i prevagu na kraju. Igralo se zadnjih desetak minuta gdje je jedna dobra akcija Gazija kroz sredinu zaustavljena na samoj ivici šesnaesterca gostiju. Golman postavlja živi zid, loptu uzima Huso Merdanović i jednim veoma dobrim i odmjerenim udarcem u sami donji lijevi golmanov ugao uz pomoć stative šalje loptu u mrežu Staroga mosta. Velika radost domaćina, treće zaredom vođstvo i ovaj put i konačno. Sudija svira kraj rezultat je 3:2 za Gazije što je ujedno i prvo mjesto na turniru, treći put zaredom. Igrači svi zajedno oba tima, čestitaju jedni drugima a imali su i šta jer su odigrali veoma dobru finalnu utakmicu. Kojim slučajem da je ekipa Staroga mosta pobijedila nebi bilo nezasluženo jer su odigrali veoma dobro. Čestitke pobjedniku a isto tako sva priznanja za Stari most. U gledalištu se čuje samo: dobra utakmica, svaka im čast, bravo za sve koji su igrali finale i sl.
Nakon takmičarskog dijela u nedjelju navečer održana je zabava u BiH cetru u Lepingtonu na kojoj su dodijeljeni pehari pobjednicima u ekipnom takmičunju kao i naj uspješnijim pojedincima. Krajnji poredak je: osvojeno prvo mjesto ekipa FC Gazy Lansvale, drugo mjesto Stari most Brisbane, trce mjesto FC Arijana i cetvrti su bili drugi tim Gazija.

Za najboljeg igrača proglašen je Alen Talić iz Starog mosta, naj bolji goman je Damijan Zekušić iz Gazija dok je naj bolji strijelac (5 golova) bio Michail Amed mladi napadač Gazija.

Također na zabavi su dodijeljene zahvalnice sponzorima Gazija i to; Alpha Delta Security, Balich Distribution, Fadil-Hokula Visca, Bajro Dedović, Dževdet Alić te Lanvale United Sport Club. Svima veliko hvala.

Na kraju zahvalu upućujemo svim ekipama učesnicama, čestitke na dobroj i fer igri, a posebnu zahvalu upućujemo ekipi Staroga mosta iz Brisbana na učešću na turniru uz obećanje "vidimo se na proslavi 15 godina Staroga mosta u septemru ili oktobru ove godine".