New York - Washington
U UN-u I AMERIČKOM KONGRESU OBILJEŽEN DAN GENOCIDA U SREBRENICI
Autor: Esad Krcić
Objavljeno: 11. Jul 2009. 11:07:02
Dan Genocida u UN-u u New Yorku

Za vrijeme džume u UN-u

Diplomate na džumi

Nedžad ef. Avdović dogovara se sa kolegom Muhtesemom

Dr. Mersim Ziljkić poentira na Butros Galija: Ovo je jedan od glavnih krivaca!

Iza leđa "UN" koji snose veliku odgovornost za genocid nad Bošnjacima


U Misiji BiH: Nj.e. Barbalić se obraća prisutnima

Tewhid u mesdžidu BHICNY
MESDŽID U UN-u: U povodu 14. godišnice genocida nad Bošnjacima Srebrenice u vrijeme džume namaza priređena je komemoracija u mesdžidu u Ujedinjenim nacijama. O ovom planetranom zločinu nad bosanskim muslimanima, koji su počinile srpsko-crnogorske vojne, policijske i paravojne formacije, u toku hutbe kratko je govorio egipatski imam Muhtesem, dok se u ime preživjelih žrtava genocida, bh. Islamske zajednice i Bošnjaka u New Yorku prisutnima obratio Nedžad ef. Avdović, Imam Islamskog centra u Bronxu, NY.

Kako džumi namazu, tako i ovoj džumanskoj komemoraciji, prisustvovali su brojne diplomate i uposlenici u UN-u, kao i jedna grupa Bošnjaka iz BiH i Sandžaka koji žive u New Yorku.

Egipatski imam kratko je podsjetio šta se dogodilo u Srebrenici 11. jula 1995. godine i pozvao svog kolegu ef. Avdovića da se obrati prisutnima.

Obraćajući se diplomatama i dr., ef. Avadović je na početku naglasio važnost ljudskog bića koju zauzima kod Allaha dž.š. On je rekao da Allah dž.š. čovjeka naziva halifom, što u prijevodu znači ambasador: “to govori da ste i vi Allahovi ambasadori, što vas posebno obavezuje da na adekvatan i krajnje moralan način predstavljate vašu zemalju, naciju i ummet u ovoj zajedničkoj kući koja se zove Ujedinjene nacije. Ujedno trebate voditi računa da vaše odluke koje ovdje donosite ne ugroze ljudsko biće, pa bez obzira kojoj rasi, naciji i vjeri pripadali. Jer, Bošnjaci, bosanski muslimani imaju jedno jako ružno iskustvo po pitanju ponašanja određenih struktura u UN-u, posebno od strane Vijeća sigurnosti i Generalnog sekretara u vremenu 1992-1995. kada je na našu domovinu izvršena agresija a nad našim narodom četiri godine, pred očima svjetske javnosti, činjen genocid, dok su oni donosili jalove rezolicuje koje agresori nisu poštovali a uz to prošli su od ove institucije nekažnjeno”, - rekao je imam Avdović. nastavljajući: “Zato smo danas ovdje da se podsjetimo onog što je počinjeno u istočnoj Bosni 11. jula 1995. kada je u Srebrenici i Žepi, naglašavam najprije razoružanoj, te navodno “zaštićenoj zoni UN-a” u srcu Europe u kojoj je izvršen najveći genocid nakon Drugog svjetskog rata. Taj stravičan zločin nad nedužnim civilima počinjen je dobrim dijelom pod zastavom UN-a. Jer posmatrajući sa ove vremenske distance nezamisliva je takva indolentnost institucije kakve su UN kada je uništavan dio ljudskog roda i ummeta kojem i vi pripadate. Taj srpsko-crnogorski planetarni zločin premašuje formu samog genocida čak što više bliže je formi holokausta. Jer od deset hiljada koji su pobijeni u Srebrenici, do danas, znači 14 godina nakon zločina, u Memorijalnom centru u Potočarima smiraj je našlo samo 3,749 posmrtna ostatka Bošnjaka koji su sakupljeni u više masovnih grobnica koje su pronađene u istočnoj BiH ali i Srbiji koja prema medjunarodnoj zajednici plasira priču da nije učesnik u agresiji. Na našu žalost genocid nije počinjen samo u Srebrenici, već je počinjen u cijeloj BiH, jer su Bošnjaci isto tako masovno stradali u Prijedoru, Brčkom, Bijeljini, Zvorniku, Foči, Višegradu, Sarajevu… brutalno je pobijeno oko 200,000 Bošnjaka ili oko 10% naše populacije, a njihovih mezara još uvijek nema. Njihove kosti se skrivaju i razmještaju na više lokacija. Nadam se da sam dobro shvaćen zašto zločin nad Bošnjacima prelazi formu genocida odnosno da je identičan holokaustu. To kako nas ali tako i vas obavezuje da ovaj zločin zovemo pravim imenom i da insistiramo da svi odgovorni za planiranje i izvršenje genocida budu uhapšeni i procesuirani. Da vas podsjetim da je jedan od glavnih srpskih zločinaca Ratko Mladić još uvijek na slobodi…”, rekao je između ostaloga Nedžad ef. Avdović kojeg su prisutni u dubokoj tišini slušali.

Posmatrajući prisutne, na njihovim licima primjetna je bila bol i žal, ali to nije baš dovoljno, jer oni pored obaveza za zemlje koje predstavljaju moraju puno više uraditi za Bosnu i Hercegovinu. Na to ih obavezju kako žrtve genocida tako i on koji su preživjeli genocid.

MISIJA BiH: Nakon džumanske komemoracije u UN-u memorijalno druženje je nastavljeno u prostorijama Misije BiH pri UN-u. Ambasador BiH u UN-u nj.e. Ivan Barbalić je u povodu 11. jula - Dana genocida u Srebrenici obratio se prisutnima. Bh. ambasador je istako važnost sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici i nastavku brorbe protiv zaborava. U povodu Dana genocida u Srebrenici ambasador Barbalić je dao izjave za nekoliko svjetskih štampanih i elektronskih medija. Zamjenica Stalnog predstavnika u Misiji BiH u UN gospođica Mirsada Čolaković u obraćanju je istakla da se u BiH zna dobro koje žrtva genocida i da se prema žrtvi konačno mora pokazati puni respeket.
Na kraju ovog memorijalnog druženja proučena je dova i odan je rahmet i počast svim žrtvama.

TEWHID: U petak navečer u mesdžidu Bosansko-hercegovačkog islamskog centra na Astroji proučen je twehid pred dušama svih šehida i odata je počast svim poginulim borcima Armije Republike Bosne i Hercegovine.

SUBOTA U HARTFORDU I UTICA-i: Memorijalni program se nastavlja večeras u Bosansko-američkom islamskom kulturnom centru u Hartfordu i Bosanskom islamskom centru u Utici.



Bridget Conley-Zilkić i Damir Džanko

Elmina Kulašić

Trisha Raines


Knjiga žalosti
Washington: Obilježena godišnjica genocida u Srebrenici u Američkom kongresu

Bošnjačko-američko Savjetodavno vijeće za Bosnu i Hercegovinu sa sjedištem u Washington DC-u javlja da je 10. jula 2009. godine prigodnom komemoracijom u Američkom kongresu obilježilo godišnjicu genocida počinjenog u Srebrenici. Ovo je još jedno u nizu prisjećanja na tragičnu epizodu ljudske historije i odavanja počasti nevinim žrtavama ubijenim prije 14 godina od strane srpske vojske i policije.

Komemoraciju su obilježili uvodnim govorom Elmina Kulašić, izvršni direktor Savijetodavnog vijeća te u nastavku ambasador Damir Džanko, šef misije pri BiH ambasadi u Washington DC-u, Bridget Conley-Zilkić, direktor istraživačkog odjela Muzeja holokausta u Washington DC-u, Nerina Červa, pravni referent pri "Survivor Corps" i Trisha Raines, predstavnica ureda kongresmenke Eddie Bernice Johnson. U nastavku komemoracije prikazan je kratki film "A Cry from the Grave", koji nas je podsjetio na ulogu međunarodne zajednice u događanjima u Srebrenici u tom periodu. Pored Knjige žalosti u koju su se prisutni imali priliku upisati, izložen je ćilim istkan u Tuzli rukama žena izbjeglih iz Srebrenice. Ovaj ćilim je sastavljen od više panela i dio je zajedničkog projekta "Bosfama" i "Advocacy Project", a svaki njegov panel je ispisan imenom po jedne od žrtava genocida. Knjiga žalosti sa potpisima članova Američkog kongresa i ostalih prisutnih biti će uručena majkama Srebrenice i preživjelima genocida, javlja BAACBIH.