JUBILEJ: 10. GODINA BOSANSKO-AMERIČKOG UDRUŽENJA
“HVALA VAM ŠTO STE AMERIKU OBOGATILI BOSANSKOM KULTURNOM BAŠTINOM!”
Autor: Meliha Pihura
Objavljeno: 26. Apr 2009. 05:04:53
Kliknite na sliku za uvećati






















U povodu jubileja svoje godišnjice postojanja i decenije uspješnog rada, 25. aprila. 2009. godine sa početkom u 19:00 sati na standardnoj lokaciji Bošnjaka Astorije, prostoru “ Ćian” Federacije, Bosansko-američko udruženje je organizovalo vrlo prikladan i lijep svečani program, koji se nastavio do kasnih sahata neuobičajeno tople aprilske subote u Njujorku. Zbog velikog interesiranja i ograničenog broja mjesta, skoro sve ulaznice su unaprijed bile rasprodane ili rezervisane. Sav prihod je namijenjen tekućim i predstojećim dobrotvornim aktivnostima BAU (BAA).

10. GODINA BOSANSKO-AMERIČKOG UDRUŽENJA

Pored obilježavanja ovog važnog jubileja ovog prvog i za sada najstarijeg registrovanog i još uvijek aktivnog bosansko-američkog i bošnjačkog udruženja na području grada Njujorka, organizatori nisu zanemarili pomenuti ni i važne datume iz novije historije naše matice, ostavljene ali nezaboravljene domovine Bosne i Hercegovine.

Specijalni gosti večeri su bili nj.e. ambasador Ivan Barbalić iz njujorške Misije BiH pri UN-u sa svojom šarmantnom suprugom, zatim nj.e. Emin Čohodarević, ataše za dijasporu u Ambasadi BiH u Vašingtonu DC kojemu nije bilo nimalo teško potegnuti u Njujork ne bi li se poboljšala saradnju sa bosanskohercegovačkom dijasporom u SAD. Nismo uspjeli saznati razlog nedolaska Mitra Kujundzića, ambasadora BiH u SAD; nadamo se da ga zdravstveni problemi nisu spriječili da na jednom ovakvom skupu u Njujorku adekvatno, onako kako bi jedan ambasador BiH trebao, zastupi Bosnu-Hercegovinu pred licem njene dijaspore. No zato je zdrav i prav, jasan i glasan bio glasnogovornik Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike, g. Semir Đulić, u svojem obraćanju gostima, u nedvosmislenim pozivima za Džeksonvil na Konvenciju / Skupštinu te naravno i Susrete Bošnjaka Sj. Amerike i jedinstveno efikasnije djelovanje ove značajne institucije Bošnjaka SAD i Kanade. Pozvani zvaničnici savezne države i grada NY Michael R. Bloomberg, gradonačelnik New York City-a te njujorški senator g. George Onorato zbog ranije zakazanih obaveza nisu nam se stigli odazvati.


Na žalost, iako pozvani i premda su ranije putem svog osoblja potvrdili da će nastojati svakako doći, jubileju se nisu stigli priključiti od strane Bošnjaka visoko cijenjeni (zbog njihove podrške pro-bosanskim Rezolucijama Kongresa i BAACHBIH) zastupnici Kongresa iz New Jersey-a g. Frank Pallone (6-dist. NJ) i g. Chris Smith (4-dist NJ) te iz New York-a g. Steve Israel (2-dist NY) zbog obaveza, ali su BAU putem svojih kontakata proslijedili individualne usmene čestitke na ovom značajnom jubileju. No g. Peter F. Vallone Jr. član savjeta iz 22. Distrikta Queens-a je bio tu sa svojom vrlo simpatičnom suprugom te drugi predstavnici lokalnih etničkih američkih institucija, čija sva imena nismo uspjeli zabilježiti. Posebnu pažnju okupljenih je privukla dostojanstvena figura Amerikanke turskog porijekla, dr. Nazife Ozkan, koja gaji veliku ljubav prema Bosni-Hercegovini i njenom napaćenom narodu. dr. Ozkan je inače za vrijeme agresije na BiH u New Yorku i SAD na svaki način pomagala našoj zemlji i našem narodu. A nedavno je Bosansko-američkom udruženju poklonila sve knjige koje je godinama sakupljala i bogatila svoju kućnu biblioteku. Još jedna velika prijateljica Bosne-Hercegovine, dr. Šeri Fink, autorica knjige “Ratna Bolnica - War Hospital” je također bila među gostima BAU prigodom ovog jubileja. Među zvanicama su također bili i predsjednik Abdulvahid Durmić, kršni Krajišnik koji tako vrijedno i neumorno sa cijelim svojim džematom čuva tekovine borbe Armije BiH i ovdje u SAD. Stoga ovom prilikom upućujemo zahvalnost Bosansko-hercegovačkom islamskom centru iz Astorije na podršci koju su pružili BAU i njegovom radu. Također se zahvaljujemo i Akademiji BiH u Njujorku na podršci jubileju BAU čija aktivistica Amra Subašić nije zanemarila da skrene pažnju prisutnih i pozove ih da dođu na predstojeći Bosanskohercegovački Filmski Festival 15-17.maja u NYC. Takodjer je prisutnima predstavljena i zanimljiva, fotografijama iskićena prigodna jubilarna publikacija o deceniji organizovanog institucionalnog prisustva Bosanaca i Hercegovaca u NYC, ali i onih koji nisu rođeni u BiH ali je nose u srcu. Knjiga je pripremljena od strane bivšeg predsjednika BAU Rašida Nuhanovića, koja se može dobiti u prostorijama Udruženja. Ukratko, dupke je bio ispunjen relativno mali prostor banketnog salona sa više naraštaja Bosanaca i Amerikanaca te prijatelja BiH.

Jubilej je zabilježen od strane vaših omiljenih a nezaobilaznih medijskih predstavnika i medijskih pokrovitelja BAU: BATV sa budnim okom kamere Adnana Rudanovića, direktora BATV u New Yorku, Radija “Glas BiH”, Bošnjaci.net...

MARY I SAKIB - NAŠE AMERIČKE ZVIJEZDE SEVDALINKE

No na stranu svi specijalni gosti - vrijedilo je doći samo da se čuje onaj živahni, melodični i specifični zvuk sevdaha u izvedbi Sakiba Jakupovića, akademski obrazovanog izvođača bosanskohercegovačke i bošnjačke narodne muzike sa nekoliko kvalitetnih objavljenih snimaka na muzičkom tržištu. No kao što “zvijezda tjera mjeseca, za goru ga zatjera” tako je i vrsni glas američke zvijezde sevdaha iz Sijetla, Meri Šerhart ovom prilikom zasjenio Sakibov vokal; a možda se on zbog domaćinske uloge odlučio više držati u sjeni. U svakom slučaju izvrsna kombinacija vokala iz Sijetla i virtuozne muzičke i vokalne pratnje iz Njujorka, uz odličan, američkom i mladalačkom duhu prikladan repertoar bh. klasika je rezultirala u krajnje lijepom muzičkom užitku za sve prisutne goste bez obzira da li su odranije poznavali bosansku sevdalinku ili ne. ili bili njeni zaljubljenici.
Dirljiva je bila Merina čestitka Udruženju, koju je završila riječima “Hvala vam, hvala vam što ste Ameriku obogatili bosanskom kulturnom baštinom.”
Elvira Rašljanin je na krasnom bosanskom jeziku odrecitovala stihove Benjamina Isovića…
U toku večeri pristutnima su se obratili Ambasador Barbalić, ataše Čohodarević, dr. Fink, Đulić, te u svojstvu domaćina Nuhanović i predsjednik Bijerlić. U ovoj jubilarnoj noći dodijeljena su priznanja i zahvalnice institcijama i pojedincima koji su u proteklih deset godina učestovali u radu BAU i promoviranju vrijednosti BiH…



Na kraju večeri, bivšeg predsjednika i autora publikacije Rašida Nuhanovića upitali smo kako je doživio noć i jubilej, on je odgovorio: “Doživio sam ovu noć kao kada jedna čitava familija proslavlja rođendan svog člana, i ovo je momenat kada želim da izrazim moju zahvalnost svim ljudima koji su učestvovali u izgrađivanju ovog Udruženja a njih je ne mali broj. Istovremeno koristim priliku da se zahvalim svima onima koji su došli da uveličaju ovu našu desetogodišnjicu. Zahvaljujem se i onim koji su sa nama i uz nas a koji iz određenih razloga nisu mogli prisustvovati ovom jubileju.
U toku ovih deset godina vrlo mukotrpnih ali meni veoma dragih, mnogi su nas bodrili primali smo i veliki broj pohvala a nerijetko smo osporavani i tračani. I jedni drugi su nas motivisali i davali veliki podstrek da radimo još više i još bolje i nismo gubili vrijeme i zadržavali se na tim stvrarima. Sve prepreke i usoravanja smo pokušavali da preprodimo samo još većim radom to je čitavo vrijeme postojanja ovog Udruženja bila naša glavna deviza i ideja vodilja, i ta deviza ostaje i dalje temeljno opredjeljenje ovog Udruženja. Od posebne je važnosti da jos jednom napomenemo da danas pristižu nove mlade snage naša djeca koji završavaju ovdje u New Yorku vrlo prestižne fakultete već sada se veliki broj nalazi na postdiplomskim studijima a ne mali broj je u procesu rada doktorskih disertacija. To je zaista naš ogroman potencijal koga mi moramo iskoristiti, a poseban je zadatak na nama roditeljima da kanališemo tu svoju djecu da se što kvalitetnije uključe u rad i za interese naše zajednice i Bosansko-američkog udruzenja i da svojim radom na najbolji način povezuju našu Bosnu i Hercegovinu sa ovom državom u kojoj mi danas živimo u SAD-u. Ja sam uvjeren da mi radeći na taj način imamo svjetliju budućnost kao BiH zajednica New Yorka, i moja je želja da ova zajednica zrači pozitivnom energijom i da svojim aktivnostima povezuje i sve druge ljude i iz drugih etnički zajednica i da doprinosi stvaranju harmonije među ljudima. U nadi i u uvjerenju da ce mo zaista djelovati u tom pravcu ja izražavam svoje velike želje da nam se te ideje i ostvaraju, zaključio je Nuhanović.

Čestitke:

Bosansko Amerčko Udruženje - New York

Poštovani,

Dozvolite da vam ovom prilikom uputim iskrene čestitke povodom desete godišnjice vašeg rada i postojanja. Uspješan rad vašeg udruženja poznat je ne samo među našim ljudima u SAD-u, već i u Bosni i Hercegovini.

Očuvanje kulturnog, nacionalnog i patriotskog duha Bosanaca i Hercegovaca koji žive u inostranstvu, od izuzetnog je značaja za jačanje naše zemlje, našu prepoznatljivost u drugim zemljama, kao i za napore ka ostvarivanju progresa i prosperiteta koje naši građani zaslužuju.

Nadam se da će se vaš rad nastaviti kroz još veće uspjehe, te da će vaša veza sa domovinom, Bosnom i Hercegovinom, i dalje biti snažna.

Željko Komšić,
Član Predsjedništva BiH