PROMJENA KOJA DAJE NADE
Autor: Mr. Eldin Elezović
Objavljeno: 27. Feb 2009. 13:02:48
Eldin ELEZOVIĆ: Naime, predsjednik Obama je dao do znanja muslimanskom svijetu da će politika iz Bijele kuće u slijedeće četiri godine imati sljedeće karakteristike: umjeren ton i inteligentan pristup u svim međunarodnim odnosima, gdje će dijalog biti glavno težište. Mjerilo uspjeha će biti poštovanje i ispunjenje preuzetih obaveza. Dakle, predsjednik Obama je jasno utvrdio način na koji će započeti raspravu o izazovima na uspostavljanju svjetskog mira, sigurnosti, i rješavanju ekonomskog stanja.
Nakon što su oborene sve barijere i ispisana najnovija američka historija, američki narod je dokazao da zna koga i kojeg kandidata izabrati za svog predsjednika u ovim možda najtežim trenucima od civilnog rata i stvaranja američke nacije.

Za nepunih dvadest dana boravka u Bijeloj kući, prvi afričko-američki predsjednik Amerike, Barack Husein Obama, je ispunio jedno od važnih, ako ne i najvažnije obećanja iz predsjedničke kampanje, a to je novi i prije svega intelektualni odnos spram muslimanskog svijeta. Odnos u kojem će diplomatija imati najvažniji a uskoro i jedini pristup međusobnim odnosima i rješavanju tekućih i sprječavanju budućih problema na Bliskom istoku. Prvi zvanični intervju iz Bijele kuće predsjednik Obama je imao upravo sa predstavnicima televizijske kuće Al Arabiya.

Naime, predsjednik Obama je dao do znanja muslimanskom svijetu da će politika iz Bijele kuće u slijedeće četiri godine imati sljedeće karakteristike: umjeren ton i inteligentan pristup u svim međunarodnim odnosima, gdje će dijalog biti glavno težište. Mjerilo uspjeha će biti poštovanje i ispunjenje preuzetih obaveza. Dakle, predsjednik Obama je jasno utvrdio način na koji će započeti raspravu o izazovima na uspostavljanju svjetskog mira, sigurnosti, i rješavanju ekonomskog stanja.

Na pitanje o dugogodišnjem sukobu između Izraela i Palestine, predsjednik Obama je, između ostalog, izjavio: “Prvo što sam rekao svom specijalnom izaslaniku za Bliski Istok, gospodinu George-u Mitchell-u je slušaj, otvori uši i slušaj, prečesto smo imali naviku da Amerika počne bilo koji dijalg diktiranjem. Dok je diktiranje bila praksa u prošlosti koja često nije davala željene i planirane rezultate za bilo koju stranu u sukobu, to je bio pogrešan pristup ako ni zbog čega onda zbog toga što gotovo nikada nismo znali sve potrebne informacije koje su bile neophodne za rješavanje konflikta. Na kraju mi nećemo moći narediti ni Izraelu ni Palestini šta je najbolje za njih, ali vjerujem da obje strane u sukobu trebaju shvatiti prije ili kasnije da put na kojem su sada nije dobar ni za jednu stranu u sukobu, i da neće donijeti prosperitet i sigurnost ni jednoj strani. Sada više nego ikada prije je potreban povratak za pregovarački sto”.

Zatim predsjednik Obama je povezao izraelsko-palestinski konflikt sa čitavom regijom i kazao da su dešavanja sa Sirijom, Iranom, Libanonom, Afganistanom i Pakistanom međusobno povezana. Zatim je predsjednik ponovio riječi državne sekretarice gosp. Hillary Clinton, “da mi moramo gledati na čitav muslimanski svijet i jasno prenijeti našu poruku da smo mi spremni inicirati novo partnerstvo zasnovano na međusobnom poštovanju i zajedničkom interesu, u tom slučaju ja mislim možemo napraviti ogroman progres na svim poljima”.

Na osnovu kazanog, predsjednik Obama želi reći da on više razumije, poštuje i želi brinuti o muslimanskom svijetu nego teroristi, koji donose samo zlo za sve. Također predsjednik obećava da će dati sve od sebe da pridobije poštovanje i vjeru islamskog svijeta, i da ispravi krivu sliku o muslimanima kod američkog naroda. Pedsjednik dodaje da na kraju će se i njemu suditi po dijelima a ne po riječima.
Na pitanje o terorizmu, predsjednik Obama odgovara na način koji nikada do sada nismo čuli. Terorističke organizacije naziva imenom “zlo”, napadajući intelektualnu osnovu terorističkih organizacija, i povezuje sebe i fizički i intelektualno sa muslimanskim svijetom na najotvoreniji način do sada. Za terorističke vođe, predsjednik kaže da su “nervozni” i bez ideje i nastavlja: “Njihove ideje su bankrotirale; neka mi neko navede jedan primjer koji svijedoči da su muslimanska djeca obrazovanija ili imaju bolju zdravstvenu zaštitu, zbog terorističkih ideja i njihovih djela”. Predsjednik također kaže da je on taj koji mora prenijeti poruku muslimanskom umetu da je američki strateški interes blagostanje na Bliskom Istoku. “Pripadnici moje familije su muslimani; ja sam živio u muslimanskom svijetu, moj posao je prenijeti američkom narodu, na najbolji mogući način, da je muslimanski svijet ispunjen izuzetnim ljudima koji jednostavno hoće da žive normalno i da obezbijede bolju budućnost za svoju familiju. Isto tako moram objasniti muslimanskom svijetu da američki narod nije njihov neprijatelj”.

Na osnovu kazanog, predsjednik Obama želi reći da on više razumije, poštuje i želi brinuti o muslimanskom svijetu nego teroristi, koji donose samo zlo za sve. Također predsjednik obećava da će dati sve od sebe da pridobije poštovanje i vjeru islamskog svijeta, i da ispravi krivu sliku o muslimanima kod američkog naroda. Pedsjednik dodaje da na kraju će se i njemu suditi po dijelima a ne po riječima.

Konačno, po pitanju Irana, predsjednik pravi razliku između perzijske civilizacije i trenutne politike Irana, pokazujući ogromno znanje historije tog područja. Dalje kaže da je Iranski narod izuzetan narod i perzijska civilizacija jedna zaista izuzetna civilizacija. Ali ističe da se Iran ponaša na način koji nije pogodan za mir i prosperitet u regiji. “Njihove prijetnje Izraelu, njihova izgradnja nuklearnog naoružanja, koje bi moglo da bude fatalno za čitavu regiju, niihova podrška terorističkim organizacijama u prošlosti, nijedna od navedenih činjenica nije korisna kako regiji tako i odnosu Irana sa ostatkom svijeta”. Ali na kraju predsjednik Obama dodaje da je jako važno da, “razgovaramo sa Iranom, da vrlo jasno izrazimo gdje su naše razlike ali isto tako izrazimo i naše zajedničke interese i uočimo portencijal za napredak saradnje i širenje međusobnih interesa, zajedničkih interesa”.

I na kraju mnoge od ovih tvrdnji predsjednika Obame su ogromna razlika od onih izrečenih u zadnjih osam godina, pogotovo imajući u vidu da se predsjednik Obama protivio ratu u Iraku od samog početka, čime dobija ogromnu kredibilnost. Predsjednik Obama je bezbroj puta ponovio za vrijeme kampanje da će na dan kada on bude izabran za predsjednika svijet početi da gleda i reaguje na Ameriku drugačije nego u zadnjih osam godina. Intervju kao ovaj će sigurno pomoći da se to obećanje pretvori u stvarnost.

P.S. Francuzi su mislili da su oni napravili senzaciju 2008. godine dobijajući Carla-u Bruni Sarkozy za prvu gospođu Francuske, međutim ipak je to uradila Amerika izborom sadašnjeg predsjednika.