Prizren (Kosovo): Osnovana Nova demokratska stranka (NDS)
BOŠNJACI SA JOŠ JEDNOM PARTIJOM
Autor: Mustafa Balje
Objavljeno: 08. Feb 2009. 19:02:01
Prvi dan vikenda u Prizrenu obilježile žive političke aktivnostima u bošnjačkoj zajednici. Formirana je nova, sedma po redu, bošnjačka stranka - NDS, Izvršni odbori triju stranaka koje čine Koalicije Vakat analizirali svoje aktivnosti tokom prošle godine, dok je najveće bošnjačko selo u Župi, posjetio predsjednik općine Prizren, Ramadan Muja

Detalj sa osnivanja Nove demokratske stranke


NDS predvodi Emilija Redžepi

U Prizrenu, nakon nekoliko konsultativnih sastanaka, formiran je sedmi po redu bošnjački politički subjekt, Nova demokratska stranka (NDS). Na osnovu javnog izjašnjavanja u sali Hotela „OK“ članovi i aktivisti ove stranke, koja uglavnom okuplja bošnjačke intelektualce i privatne poduzetnike iz Prizrena, Župe i Podgora, jednoglasno su odlučili da ih predvodi donedavna aktivistkinja iz civilnog sektora, Emilija Redžepi.
Na izbornom skupu, osim predstavnika u resorima, izabrano je i 10 članova u izvšnom i 8 u savjetodavnom odboru, četiri potpredsjednika i sekretar stranke.
Stranka je po riječima gospođe Redžepi, formirana zbog izraženog nezadovoljstva sa radom aktuelnih bošnjačkih političkih predstavnika te, kako je kazala, predstavlja pravo osvježenje u spektru kosovskog političkog okupljanja.
Njihovo osnovno programsko opredjeljenje, kako se čulo na izbornoj konferenciji, je zaustavljanje iseljavanja Bošnjaka, rješavaje problema obrazovanja i zapošljavanje što većeg broja mladih.
„Sam naziv Nova Demokratska Stranka govori da okupljamo sve građane. U našem programu nigdje nećete naći kategorizaciju kako se ko izjašnjava, da li je Bošnjak, Goranac, da li je iz Podgore... Svi M(m)uslimani koji žele da nam se priključe su dobrodošli“, kazala je predsjednica NDS-a.
Političke aktivnosti najmlađe kosovske političke partije, osim uređenja statuta i drugih akata, po riječima Redžepijeve, usredsređene su na pripremama za lokalne izbore, zakazane za ovu godinu.
„U razgovorima sa ostalim bošnjačkim subjektima utvrdićemo u kom pravcu će ići i naše eventualno parlamentarno djelovanje. Mi smo mala zajednica i ukoliko se dogovorimo sa ostalim subjektima nakon izbora za Skupštinu Kosova, možemo imati našu zastupničku grupu i iskoristiti sva naša rezervisana mjesta“, dodala je ona.
Odgovarajući na pitanje koliko će nedavna suspenzija, sa mjesta šefa administracije u Ministarstvu za povratak, uticati na njen politički angažman, Emilija Redžepi je između ostalog iznijela tvrdnju da je objavljen vladin, odnosno auditorijski izvještaj Ministarstva za povratak i zajednice, u kojem nema ni pomena o njenom izbacivanju s posla te optužbi po bilo kojoj osnovi.
„To su uradili naši politički predstavnici Sadik Idrizi i Džezair Murati i protiv njih ću podnijeti krivičnu prijavu zbog uvrede časti, jer su me desetak dana optuživali da sam korumpirana i da sam ukrala veliku količinu novca...“, kazala je ona i napomenula da je njenom suspenzijom na mjesto šefa administracije u Ministarstvu za povratak i zajednice, više izgubila bošnjačka zajednica.

Koalicija Vakat nezadvoljna koalicionim partenirima

Vodeći politički faktor u bošnjačkoj zajednici Koalicija Vakat, istoga dana u Prizrenu, održala je sastanak izvršnih odbora svih partija koje čine ovu koaliciju.
Sastanak je, po riječima zvaničnika, sazvan radi analiziranja rada izabranih predstavnika i djelovanje Koalicije na svim nivoima vlasti tokom prošle godine.
U saopćenju za medije, kojeg su potpisali čelnici Koalicije Vakat, izraženo je nezadovoljstvo u pogledu saradnje sa koalicionim partnerima kako na centralnom tako i na općinskom nivou u Prizrenu i Dragašu.
„Mnogo je deklarativnih obećanja koalicionih partnera dok se malo toga realizira u praksi. Primijećeno je da se značajni problemi naše zajednice ne tretiraju dovoljno ozbiljno. Čak se, često puta, minimiziraju...“, stoji u saopćenju kojeg su potpisali Džezair Murati, Sadik Idrizi i Husnija Bešković.
Na sastanku, zbog aktelnih dešavanja, odlučeno je da se pokrene serija razgovora sa čelnicima kosovskih institucija kako bi im se predočili problemi sa kojima je suočena bošnjačka zajednica na Kosovu. U tom kontekstu zatraženo je da se pokrene pitanje provođenja Zakona kojima se štite prava i interesi zajednica.
Isto tako, predstavnici Koalicije Vakat, iznijeli su stav da se mnogi problemi, sa kojima su suočeni Bošnjaci Kosova, odlažu ili ne rješavaju.
„Zbog nerješenih albansko-srpskih odnosa, imamo probleme u procesu decentralizacije i paralelnih struktura. Zbog tih odnosa se Bošnjaci, kao integrisana zajednica, vrlo često zapostavljaju i ostaju na marginama interesiranja od strane kosovskih instutucija“, naglašava se u saopćenju Koalicije Vakat.