Jedan dobar i jedan još bolji izbor za BiH
MOĆ SAMANTE POWER
Autor: Mr. Haris Alibašić
Objavljeno: 03. Dec 2008. 08:12:44
ENGLISH

Mr. Haris ALIBAŠIĆ: Iako je senatorka Clinton izmislila čitavu priču oko “snajperske vatre” za vrijeme posjete aerodromu u Tuzli nakon rata u BiH, ona je izvanredan izbor za poziciju Državnog sekretara SAD i mogla bi pomoći BiH. Uz pomoć svog muža, bivšeg predsjednika SAD Billa Clintona, možda će pomoći da se popravi šteta koja je nastala Daytonskim sporazumom i poništiti entitete u BiH.
Uz činjenicu da je budući potpredsjednik SAD Joe Biden, ovjereni prijatelj Bosne i Hercegovine, dvije nedavne najave iz Obaminog tranzicionog tima daju nam ograničenu nadu za bolju budućnost BiH. Samo nekoliko dana nakon što je javnost obaviještena da će senator Hillary Clinton postati Državni sekretar u kabinetu novoizabranog predsjednika Sjedinjenih Američkih Država, Baracka Obama je najavio da je Samantha Power dodana timu za pregled agencije u Ministarstvu spoljnih poslova SAD (State Departmentu) . Ovo se desilo bez obzira što je Samantha Power, za vrijeme izborne kampanje, dok je sluzžila na Obaminom timu, nazvala senatorku Clinton “monstrumom” koja ne preza ni od čega kako bi osvojila kandidaturu Demokratske stranke za predsjednika SAD .

Iako je senatorka Clinton izmislila čitavu priču oko “snajperske vatre” za vrijeme posjete aerodromu u Tuzli nakon rata u BiH, ona je izvanredan izbor za poziciju Državnog sekretara SAD i mogla bi pomoći BiH. Uz pomoć svog muža, bivšeg predsjednika SAD Billa Clintona, možda će pomoći da se popravi šteta koja je nastala Daytonskim sporazumom i poništiti entitete u BiH.

Samantha Power je izvanredan izbor, koja je opširno pisala o genocidu Bosni i veoma dobro poznaje situaciju u BiH. U svojoj knjizi iz 2002. pod nazivom “Problem iz pakla – Amerika i doba genocida”, gospođica Power je detaljno opisala obavještajne sastanke i informacije o zvjerstvima i genocidu sa kojima je bila upoznata američka Vlada u vrijeme agresije na BiH. Samantha Power je veoma kritički ocijenila neaktivnost u to vrijeme vlade SAD dok su civili u BiH bili ubijani, mučeni, silovani i istjeravani iz svojih domova.

Samanatha Power je zaključila da su srpske akcije u Bosni za vrijeme agresije na BiH u devdesetim bile na nivou genocida.
U istoj knjizi Samantha Power je napisala da “nijedna kampanja potpunog uništenja u 20. stoljeću nije bolje promatrana i analizirana od strane SAD. Analitičari Vlade SAD su dostavljali svojim naredbodavcima detaljne i porazavujuće izvještaje o srpskim ratnim ciljevima i taktikama.” Samanatha Power je zaključila da su srpske akcije u Bosni za vrijeme agresije na BiH u devdesetim bile na nivou genocida.

Glavni subjekt istražvanja od strane Samanthe Powers je bila Vlada SAD na čelu sa predsjednikom Bushom (starijim) koja nije htjela da se aktivnije uključi u sprečavanju genocida u BiH. U suštini: “Predsjednik Bush stariji nikada nije pridavao pažnju konfliktu u Bosni. Bez žaljenja, Bushova administracija se nikada ne bi uključila u konflikt bez obzira na to koliko Bosanaca je ubijeno.” Umjesto da pomogne Bosni, predsjednik Bush je poslao trupe u Somaliju, kako bi pokazao kako se on brine za muslimane, ali zbog sasvim drugih, pogrešnih razloga.

U svojoj nedavno objavljenoj knjizi “U potrazi za plamenom” koja je biografija o Sergio Vieira de Mello, diplomati Ujedinjenih nacija, ona piše veoma kritički o ulozi Sergio Vieira de Mello kao Visokog Komisionara Ujedinjenih nacija u BiH za vrijeme rata i njegovom pokušaju da pregovara o konvojima hrane sa ratnim zločincem Radovanom Karadžićem. Pregovori za zaustavljanje zločina u Bosni kao što je poznato su propali. Ponovno je Samantha Power obezbjedila veoma detaljan pregled rata u Bosni, kroz kritičko promatranje uloge karijernog diplomate Ujedinjenih nacija, Sergio Vieira de Mello.

Ova dva dodatka Obaminom timu su dobrodošla novost za BiH.