Sarkozy ponovno slomio A. Merkel
EU IDE JEDINSTVEN NA GLOBALNI SAMIT
Objavljeno: 07. Nov 2008. 16:11:57
Francuski predsjednik Nicolas Sarkozy ponovno je slomio njemačku saveznu kancelaricu Angelu Merkel pa su on i predsjednik Europske komisije Jose Manuel Durao Barroso nakon neformalnog summita Europske unije u petak izvijestili novinare da zemlje EU odlaze jedinstvene 15. ovoga mjeseca u Washington na globalni summit posvećen uspostavi novih pravila za svjetsko novčarstvo.

Merkelova se bila protivila Sarkozyjevu zahtjevu “za međunarodno usklađenim odgovorom na dolazeće makroekonomske izazove” jer bi to moglo značiti da bi se gospodarske politike oblikovalo na iznadnacionalnoj razini. Na kraju je ipak prihvatila njegovo objašnjenje da “sve zemlje, naravno, ne mogu imati jednaku gospodarsku politiku jer nisu sve u jednakome položaju”, ali da je “u suprotstavljanju gospodarskoj krizi usklađivanje naših gospodatskih politika goruća nužda”.

- Nikada kao danas Europi nije bilo toliko potrebno jedinstvo. Europu se neće slušati na svjetskoj pozornici ako nije ujedinjena u svojim stremljenjima i vizijama. Ljudi se moraju naviknuti da će EU od sada morati govoriti jednim glasom – ustvrdio je Sarkozy. Iako se ranije najavljivalo da summit neće završiti pisanim zaključcima, europski su čelnici odlučili da ih ipak treba sastaviti. U njima se ističe da je jedinstveni odgovor na novčarsku krizu bio ključ njezina rješenja i da sada treba jednako jedinstveno raditi na dugoročnoj preobrazbi svjetskoga novčarskoga sustava. Jedinstveno treba pomoći svakoj zemlji članci koja se nađe u novčarskim teškoćama, kao što se ovih dana pomoglo Mađarskoj. Europska komisija je, pak, zadužena da do prosinačkoga summita EU sastavi prijedloge konkretnih mjera za oporavak stvarnoga gospodarstva.

Načela za washingtonski summit G20 – skupine koju čini G7, tj. najrazvijenije zemlje na svijetu, čelništvo EU, te šefovi država ili vlada Rusije, Kine, Indije, Brazila, Južnoafričke republike, Argentine, Australije, Indonezije, Meksika, Saudijske Arabije, Južne Koreje i Turske, a na koji će Sarkozy progurati i Španjolce i Nizozemce, jesu sljedeća: ni jedna novčarska ustanova niti dio tržišta ne smije izbjeći nadzoru, uključujući “porezne oaze”; novi se novčarski sustav mora temeljiti na odgovornosti i jasnoći, te mora omogućiti procjenu rizika; Međunarodni monetarni fond mora dobit središnju ulogu u novoj svjetskoj novčarskoj arhitekturi. Pritom će se agencije za rating morati registrirati, računovodstveni standardi uskladiti, te uspostaviti pravila za izbjegavanje prevelikih rizika i za nagrađivanje upravitelja, što će se sve podvrgnuti nadzoru./Stojan De Prato/ Večernji list