Saudijska Arabija prošle godine kupila oružje čija je vrijednost 10,6 milijardi dolara...
AMERIKANCI SE NAORUŽAVAJU
Objavljeno: 30. Oct 2008. 09:10:27
Sudeći po brojnim prethodnim slučajevima, Amerikanci izgleda imaju naviku da se naoružavaju u politički, privredno i društveno nestabilnim vremenima, pa tako industrija oružja u SAD, usred finansijske krize, uspješno posluje jer je kupovina njenih proizvoda ove godine značajno porasla, naveo je danas britanski "Guardian".

Autor teksta, novinarka Meg Kejn, u komentaru ističe da za to postoje dva glavna razloga.

Kao prvo, piše ona, nijedan predsjednički kandidat nije naročito naklonjen uobičajenoj interpretaciji Drugog amandmana koji garantuje pravo pojedinca na posjedovanje oružja.

Mekejn je u tom pogledu "popustljiviji" od Obame, koga je američko udruženje vlasnika pušaka NRA proglasilo za najvećeg protivnika oružja u historiji kandidata na položaj predsjednika SAD, objašnjava Kejnova.

Kao drugo, navela je autorka, mnogi vlasnici oružja smatraju da će s više oružja i municije biti zaštićeniji od posljedica privredne krize, od kojih će jedna, strahuje se, biti i porast kriminala, a vjeruje se i da će oružje po izboru nove administracije biti manje dostupno.

Međutim, ovakav mehanizam odbrane predstavlja razlog za zabrinutost jer, za razliku od recimo grickanja noktiju ili škrgutanja zubima, može dramatično da ugrozi druge ljude i da izmijeni svijest o tome šta bezbjednost zapravo znači, zaključuje se u tekstu u "Guardianu".

SAD povećale prodaju oružja za 50 posto, Rusija druga

Ukupna vrijednost izvoza američkog oružja porasla je za gotovo 50 posto 2007. godine i iznosila je 24,8 milijardi US dolara, čime su SAD zadržale vodeću poziciju u svijetu u izvozu naoružanja.

To praktično znači da na SAD otpada 41,5 posto svih prodaja oružja u svijetu prošle godine, navodi se u izvještaju Centra za istraživanje pri američkom Kongresu.

Na drugom mjestu među zemljama izvoznicima u 2007. godini je Rusija, sa izvozom oružja ukupne vrijednosti 10,4 milijardi dolara, što je 17,3 posto svjetskog tržišta oružja.

Velika Britanija je na svjetskoj listi prošle godine zauzela treće mjesto, zabilježivši rast od preko 100 posto u odnosu na 2006. godinu.

Vrijednost oružja koje su Britanci izvezli iznosila je 9,8 milijardi dolara.

Među glavnim kupcima u zemljama u razvoju bila je Saudijska Arabija. Ta zemlja prošle godine kupila je oružje čija je vrijednost 10,6 milijardi dolara, a glavna kupovina bila su 72 borbena aviona tipa "Typhoon", čija vrijednost je preko 10 milijardi dolara.

Za Saudijskom Arabijom, na drugom mjestu među zemljama u razvoju slijedi Indija, koja je 2007. godine kupila oružja za pet milijardi dolara, dok je treće mjesto pripalo Pakistanu, s potrošenih "skromnih" 4,2 milijarde dolara.

Primjetno je da se Rusija, koja je prvih nekoliko godina po okončanju Hladnog rata zaostajala za državama Zapada, vratila na velika vrata na svjetsku berzu oružja, a glavni klijenti Moskve su Indija i Kina.

Na tržištu oružja 2007. godine pojavio se jedan novi značajan klijent - Venecuela. Ta država je veći dio svog oružja prošle godine kupovala od Rusije, što je utjecalo na jačanje rejtinga Moskve.

Stručnjaci ocjenjuju da bi tako dobri rezultati američke industrije oružja u 2007. godini mogli za duži vremenski period ostati nedostižni, jer će većina kupaca ove i sljedeće godine osjetiti posljedice svjetske finansijske krize./Tanjug/Onasa/