GODIŠNJICA PODJELA
Autor: Fahrudin Kladničanin
Objavljeno: 25. Oct 2008. 15:10:00
Fahrudin KLADNIČANIN: Događaji iz hotela Tadždž doprinijeli su podjelama i sukobima unutar muslimana u Srbiji a Sandžaku posebno. Sistemsko planski rad državnih tajnih službi sproveli su u djelo zamisli Srpske akademije nauka i umjetnosti i Bošnjake prvo politički podijeli, ograničavajući mogućnosti za ozbiljni političko organizovani život ove zajednice na prostoru Srbije.
Prije godinu dana otpočeo je sukob unutar Islamske zajednice. U hotelu Tadždž u Novom Pazaru grupa imam, vjerskih službenika održala je sjednicu Sabora na kojoj je smijenjen muftija Muamer ef. Zukorlić koji se u vrijeme održavanja Sabora nalazio na službenom putu u Maroku, njegovu dužnost preuzeo je Hasib ef. Suljević, a za vršioca dužnosti novog reisu-l-uleme izabran je Adem ef. Zilkić, dotadašnji predsjednik Medžliza IZ u Tutinu. Istoga dana usvojena je od strane članova Rijaseta Deklaracija u kojoj se između ostalog precizira da je «IZ Srbije organizaciono nezavisna od islamskih zajednica susjednih država». Mešihat Islamske zajednice Sandžaka, smjenu muftije i pokušaj puča ocijenili su da je «Navodna smjena Zukorlića savez UDBE, tadašnjeg predsjednika opštine Novi Pazar Sulejmana Ugljanina i porodice Jusufspahić» Odmah nakon ovog reagovanja Mešihata, održan je sabor Islamske zajednice u Srbiji koji je apsolutnu podršku dao muftiji Muameru ef. Zukorliću, sa sjednice Sabora na pokajanje su pozvani imami koji su imenovali novog reis ul ulemu. O tome koliko je Mešihat Islamske zajednice u Srbiji organizaciono vezan sa Sarajevom govori i činjenica da je na sjednici sabora koji je dao puni legitimitet muftiji Zukorliću bio i izaslanik Reisu-l-uleme BiH sarajevsku muftija Husein-ef. Smajić.

Događaji iz hotela Tadždž doprinijeli su podjelama i sukobima unutar muslimana u Srbiji a Sandžaku posebno. Sistemsko planski rad državnih tajnih službi sproveli su u djelo zamisli Srpske akademije nauka i umjetnosti i Bošnjake prvo politički podijeli, ograničavajući mogućnosti za ozbiljni političko organizovani život ove zajednice na prostoru Srbije. Ponovnom planskom akcijom državnih organa i to prije svega Vlade Republike Srbije na čijem čelu je bio Vojislav Koštunica, uz podršku nadležnog ministarstava vera, zarad ispunjenja određenih političkih ciljeva i nečije jeftine politike kumovan je raskol unutar Islamske zajednice, čime su se Bošnjaci kao pripadnici ove vjerske zajednice ponovo našli u raljama podvojenosti.


Zilkić i Zukorlić: Da li smo svjesni ko nas dijeli?

Zakonom o crkvama i vjerskim zajednicama Islamska vjerska zajednica je priznata kao tradicionalna vjerska zajednica u Srbiji, a istim zakonom Islamskoj zajednici je priznat kontinuitet sa pravnim subjektivitetom stečenom na osnovu Zakona o Islamskoj vjerskoj zajednici Kraljevine Jugoslavije, čime je Islamskoj zajednici u Srbiji vraćen status javne zajednice. Ministarstvo vjera je marta i jula 2007. godine donijelo rješenje o upisu Mešihata Islamske zajednice u Srbiji i Rijaseta Islamske zajednice Srbije, a kao zastupnici obje institucije u rješenju se navode muftija Muamer ef. Zukorlić i Reisu-l-ulema Hamdija ef. Jusufspahić, jedna sa sjedištem u Novom Pazaru, druga u Beogradu.

Sabor Islamske zajednice Srbije danas je u Novom Pazaru ponovo za reisu-l-ulemu izabrao Adema ef. Zilkića, na prijedlog muftije srbijanskog, Muhameda Jusufspahića. Prema Ustavu IZ pravo da predlaže reisu-l-ulemu, pripalo je Mešihatu srbijanskom, a sistemom rotacije sljedeće godine to pravo će imati Preševsko bujanovačko muftijstvo.