Ukrajina sljedeća na meti Rusa?
CHENEY IMA RECEPT ZA UKRAJINU?
Objavljeno: 07. Sep 2008. 04:09:40
U sklopu misije jačanja veza sa saveznicama u regiji nakon rusko-gruzijskog rata američki potpredsjednik Dick Cheney razgovarao je s vodstvom Ukrajine kako bi riješio političku krizu u toj zemlji nakon raspada vladajuće koalicije.

SAD podupire Ukrajinu u želji da se pridruži NATO-u te da gradi sve jače veze suradnje i sigurnosti po Europi i preko Atlantika. Vjerujemo da su bliži strateški odnosi u interesu sviju, rekao je Cheney.

Osvrnuvši se na odluku donesenu na summitu NATO-a u travnju da bi se Ukrajina mogla primiti u članstvo Cheney je rekao da ta obveza danas vrijedi.

Cheney je razgovarao s predsjednikom Viktorom Juščenkom i s premijerkom Julijom Timošenkom, dvoje bivših vođa prozapadne narančaste revolucije, koji su se ovoga tjedna oštro razišli oko opredijeljenosti za NATO.

Moskva se snažno protivi naporima Ukrajine i Gruzije da pristupe NATO-u, jer bi time Savez opkolio Rusiju. No kriza u Gruziji samo je požurila Juščenkove napore da Ukrajinu što prije učlani u Savez. S njim se ne slaže premijerka Timošenko koja je rezervirana oko ulaska u NATO, a Juščenko joj zamjera jer se nije otvoreno suprotstavila ruskoj vojnoj operaciji u Gruziji.

Ona je u srijedu s oporbenim blokom u parlamentu progurala zakone koji bi, stupe li na snagu, definitivno smanjili ovlasti predsjednika i time ogorčila Juščenka te potaknula raspad koalicije.



Ukrajina pasivni sudionik rata



Juščenko je bio bijesan i što se Rusija koristila brodovima iz Crnomorske flote smještenima na Krimu u sukobu s Gruzijom, jer smatra da je time Ukrajina pasivno sudjelovala u ratu. Ponovio je da sporazum o stacioniranju ruske Crnomorske flote u luci Sevastopolj, koji istječe 2017., neće biti produljen.



Nisu oduševljeni NATO-om



Ukrajinci i nisu previše oduševljeni s NATO-om. Većina stanovništva u regiji Krima u južnoj Ukrajini je rusofona i stoji uz proruskoga oporbenog čelnika Viktora Janukoviča.



Govori se o novim izborima kao izlasku iz aktualne krize i ako se ta opcija ostvari, Ukrajina ulazi u već treće izbore u nekoliko godina otkako je Juščenko došao na vlast 2004. narančastom revolucijom i obećanjem o približavanju Ukrajine zapadnim asocijacijama.



Ukrajina sljedeća na meti Rusa?



Budući da Zapad želi ojačati svoj utjecaj na Kavkazu i zaobići ruske energetske puteve, tako Rusija želi vratiti svoju kontrolu nad tim područjem kojim je dominirala u sklopu bivšega Sovjetskog Saveza.



Promatrači, među njima i političar Bernard Kouchner, francuski šef diplomacije, strahuju da će Ukrajina postati druga meta Rusije koja neće prezati primijeniti silu da preuzme dio Krima.

Izvor: HRT