Humanost
BOŠNJACI IZ ŠVICARSKE RAZUMJELI SU PORUKU DA SE U DOBROČINSTVU TREBA POTPOMAGATI
Autor: Halim Grabus
Objavljeno: 30. Jun 2008. 09:06:38
Travnik, 19.05.2008. Zajedničkom akcijom Islamske zajednice i međunarodne humanitarne organizacije Islamic Relief uspješno je okončan projekat opremanja medicinskom opremom i materijalom Odjela za Patologiju u Kantonalnoj bolnici Travnik. Pored domaćina svečanosti otvaranja Obdukcione sale Patološkog odjela prisustvovali su predstavnici IZBiH na čelu sa mr. Nusretom ef. Abdibegovićem, muftijom travničkim, koji je ujedno bio i izaslanik reisu-l-uleme, glavni imam IZB Švicarske Ibrahim ef. Husanović, predstavnici ureda Islamic Reliefa BiH na čelu sa direktorom Muhammedom Hamedom, fundraising menadžerom Velijom Kukuruzovićem i Izudinom Gagulom, predstavnici ureda Islamic Reliefa iz Švicarske Corine Wagner i Ali el-Kacimi, zatim mr. Ahmed ef. Adilović, Dževdet ef. Šošić, predstavnici Vlade SB kantona, Kantonalnog suda, malezijski ambasador u BiH Zulkifli Adnan i palestinski ambasador dr. Amir Rustem. Nakon srdačne dobrodošlice, direktor Kantonalne bolnice Travnik, dr. Mirsad Granov, upoznao je prisutne goste sa radom bolnice i značajem realiziranog projekta.

Domaćini i gosti na Odjelu za Patologiju

POMOĆI SIROMAŠNIMA I UBLAŽITI NJIHOVE PATNJE
Direktor Muhammed Hamed ukratko je predstavio Islamic Relief i kazivao je o najznačajnijim projektima organizacije. Naime, IR je međunarodna humanitarna organizacija koja je prisutna u više od trideset zemalja svijeta. Njen glavni cilj je da ublaži siromaštvo i olakša patnje siromašnoj populaciji u cijelome svijetu. IR je nevladina organizacija. Osnovao ju je dr. Hany el-Benna 1984. godine u Velikoj Britaniji. Organizacija potpomaže samoodrživu ekonomiju i društveni razvoj u siromašnim zemljama, surađujući sa lokalnim vlastima, ne praveći razliku među ljudima po rasi, vjeri ili spolu. IR mobilizira svoje suradnike u pružanju hitne pomoći u područjima ugroženim prirodnim nepogodama i katastrofama. Aktivnosti su usmjerene u četiri glavna sektora: pružanje pomoći u hitnim situacijama, razvojni programi, mikrokreditni programi i pružanje pomoći djeci bez jednog ili oba roditelja.
Predstavnica ureda IR-a za Švicarsku, Corine Wagner, naglasila je da je ovo još jedan u nizu brojnih projekata koje je IR realizirao u suradnji sa IZ-om. Prisutne je podsjetila da je projekat započet prošle godine i da su sva sredstva prikupljena tokom održavanja Susreta Bošnjaka Švicarske, 23. juna 2007. godine, u Lucernu, upotrijebljena za kupovinu neophodne medicinske opreme i materijala za Patološki odjel.

PLEMENITOST I DOBROTA MOTIVIŠU DOBROČINSTVO
Prema neslužbenim podacima u Švicarskoj živi oko 45 hiljada Bošnjaka. Islamska zajednica predstavlja jedinu instituciju koja konstantno vodi brigu o okupljanju članova bošnjačkoga korpusa nudeći im odgovore na sva životna pitanja sa kojima se susreću. Nakon što je prisutnima prenio selame Bošnjaka koji žive i rade u Švicarskoj i koji su u velikoj mjeri doprinijeli realizaciji ovoga projekta, Ibrahim ef. Husanović je kazao: -Ako bi uspoređivali život Bosanaca i Hercegovaca u Švicarskoj i vas ovdje u Bosni i Hercegovini, mogli bi se zadovoljiti sa jednom konstatacijom. Nama u Švicarskoj je dobro, ali su naša srca i naše duše ovdje u našoj domovini, a vama ovdje nije baš uvijek dobro, ali je lijepo. Bosna je lijepa i plemenita zemlja, i ta ljepota i plemenitost očituju se na njenim potomcima. Mi smo lijep i plemenit narod. I ova akcija opremanja Odjela za Patologiju Kantonalne bolnice u Travniku, koju je realizirala IZ-a u suradnji sa IR-om, samo je pokazatelj da se Bošnjaci u dobru nisu osilili i da su sačuvali plemenitost.-
Muftija travnički Nusret ef. Abdibegović naglasio je da se u činjenju dobra treba potpomagati. –Plemenitost i dobrota motivišu dobročinstvo. Drago mi je što je lično naš Reisu-l-ulema uzeo aktivnog učešća u realizaciji ovoga projekta jer bolnica u Travniku je zaslužila da ima ovakav Odjel,- kazao je između ostalog travnički muftija.

PORUKA BOŠNJAKA IZ ŠVICARSKE
Doktor Amir Spahić je rekao da će medicinske usluge ovog odjela moći koristiti svi pacijenti za čije liječenje je neophodan hirurški zahvat ili je za dijagnozu bolesti potreban nalaz biopsije na osnovu isječka oboljelog tkiva. Doktor je objasnio o kakvom je medicinskom materijalu i opremi riječ. Ovim projektom je nabavljena slijedeća oprema: sto sa elektromotorom, transportna lift kolica, radni sto za bojenje, refrigeracijska ćelija (rashladna komora za leševe) i set sekcionog instrumentarija.
Bošnjaci iz Švicarske razumjeli su poruku da se u činjenju dobra treba potpomagati pa su zbog toga zajedničkim snagama pristupili realizaciji ovoga projekta. Njihova poruka bi se mogla iskazati na slijedeći način: "Želja za činjenjem dobra motiviše nas da ustrajemo na putu dobročinstva, a osmijeh na licima onih kojima pomoć pružimo za nas je najveća satisfakcija!"

Članak je objavljen u Preporodu, broj 12/878; 15. juni 2008.