SRETAN 1. MART – DAN NEZAVISNOSTI BOSNE I HERCEGOVINE
Autor: Bošnjaci.Net
Objavljeno: 29. Feb 2008. 15:02:28
Svim čestitim građanima Bosne i Hercegovine, porodicama šehida i poginulih boraca, pripadnicima Armije Republiike Bosne i Hercegovine, patriotima, te svima koji su dali i daju doprinos u prosperitetu jedine nam Domovine, želimo sretan 1. mart - Dan nezavisnosti!
Redakcija!
Čestitka predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Željka Komšića u povodu Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine
Svim Bosancima i Hercegovcima, ali i svim građanima i ljudima dobre volje u zemlji i širom svijeta, onima koji vole Bosnu i Hercegovinu, sretan 1. mart, Dan nezavisnosti. Ovaj izuzetno važan dan u novijoj historiji naše zemlje zlatnim slovima je upisan u njenu hiljadugodišnju historiju. To je dan kada je većina građana BiH izašla na referendum i izjasnila se za samostalnu i suverenu BiH. Time je započeo historijski hod po mukama BiH kao suverene i samostalne države, zasnovane u najtežim ratnim okolnostima i na nesalomljivoj i jasno izraženoj volji njenih građana i naroda da, kao svoji na svome, žive zajedno sa svima onima koji BiH doživljavaju kao svoju domovinu.
Ova zemlja je dovoljno velika za sve i bogata za sve. Bosna i Hercegovina je naša domovina, i neka joj je sretna šesnaesta godišnjica nezavisnosti sa željom da joj naredne godišnjice budu još bolje i sretnije.
SRETAN VAM DAN NEZAVISNOSTI! Čestitka dr. Harisa Silajdžića, člana Predsjedništva BiH povodom Dana nezavisnosti
Član Predsjedništva BiH Haris Silajdžić uputio je čestitku svim narodima i građanima BiH u povodu 1. marta, Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine.
Silajdžić u čestitki podsjeća da je prije 16 godina voljom većine svojih građana Bosna i Hercegovina postala suverena i nezavisna država u svojim prirodnim i historijskim granicama.
- Nažalost, taj historijski trenutak obilježen je agresijom i stradanjima građana BiH. Zahvaljujući borcima i patriotima koji su stali u odbranu države BiH, njenih građana i naroda, i pored neravnopravne borbe, BiH je opstala. Naša je obaveza da gradimo BiH kao demokratsku, evropsku državu ravnopravnih građana i naroda, kaže se u čestitki.
Čestitka premijera Brankovića povom Dana nezavisnosti BiH
Premijer Federacije BiH Nedžad Branković uputio je, u ime Vlade FBiH i u svoje lično ime, čestitku građanima povodom 1. marta - Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine.
"Praznik koji danas obilježavamo predstavlja simbol volje da živimo u zemlji koja je naše viševjekovno ognjište. Bosna i Hercegovina danas je međunarodno priznata država i neizbrisiva konstanta na političkoj mapi Evrope i svijeta. Naravno, predstoji nam još puno posla kako bismo Bosnu i Hercegovinu i na unutarnjem planu učinili snažnom, na dobrobit svih koji u njoj žive. To je obaveza od koje niko ne može biti izuzet", kaže se u čestitki premijera Brankovića.
Na referendumu održanom 29. februara i 1. marta, 1992. godine, preko 66 posto građana Bosne i Hercegovine svih nacionalnosti odlučilo se za suverenu, nezavisnu, samostalnu i cjelovitu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih naroda i građana. Bosna i Hercegovina je proglasila nezavisnosti u svojim historijskim i međunarodno priznatim granicama.
Bosna i Hercegovina je svoju nezavisnost krvavo platila, dočekavši prve tri godišnjice pod opsadom i izložena masovnim i gnusnim ratnim zločinima, zločinima protiv čovječnosti, kao i samom genocidu, nad ne-srpsko-crnogorskim stanovništvom.
Autori projekta genocida imali su namjeru da unište Bosnjake ali i jedinstvenu multietničku kulturu izgrađenu kroz hiljadu godina historije, dostojanstvene tolerancije, poštivanja, povjerenja i suživota između svih građana Bosne i Hercegovine bez obzira na njihovu etničku i vjersku pripadnost. Masovni zločini, uključujući i genocid, imali su također za cilj negiranje volje ogromne većine građana Bosne i Hercegovine koji su prije tačno šesnaest godina izabrali demokratsko i ravnopravno ustavno i teritorijalno uređenje Bosne i Hercegovine.
Projekat tih zločina je u naslijeđe ostavio etnički apartheid na skoro pola bosansko-hercegovačke teritorije, odnosno na onom dijelu čije su vlasti, po odluci Internacionalnog suda pravde, počinile najgnusniji od svih zločina, zločin genocida. Taj etnički apartheid stalno produkuje upitnnost države Bosne i Hercegovine, stavljajući u isti ravan upitnost države i entiteta. Cilj je prejudiciranje ustavnih promjena Bosne i Hercegovine koje se trebaju baviti unutrašnjim uređenjem, a ne vanjskim granicama koje su zagarantovane ne samo Dejtonskim ugovorom, već i činom prijema Bosne i Hercegovine u UN.
Internacionalna zajednica, uključujući i Ujedinjene Nacije, prijatelji jedinstvene, demokratske i prosperitetne države Bosne i Hercegovine i otvorenog, slobodnog, civilnog društva obavezni su Bosni i Hercegovini pomoći na unapređenju ekonomske i društvene situacije sa konačnim ciljem da sljedeće godišnjice nezavisnosti Bosne i Hercegovine dočekamo u modernom, prosperitetnom, potpuno demokratskom multietničkom i ravnopravnom okruženju koje će u potpunosti poništiti rezultate genocida na svakom pedlju zemlje Bosne i Hercegovine. Zato se građani Bosne i Hercegovine u matici i dijaspori moraju odrediti prema prošlosti, da bi mogli normalno razmišljati o svojoj sadašnjosti i bubućnosti.
Svim građanima Bosne i Hercegovine koji jedinstvenu, demokratsku i prosperitetnu Bosnu i Hercegovinu smatraju svojom domovinom sretan Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine.
Emir Ramić
Predsjednik UO KBSA
Govor predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Željka Komšića povodom obilježavanja Dana nezavisnosti BiH
Mi ostajemo jedna država, nema izdvajanja ni pedlja ove krvlju natopljene zemlje
"Vaše ekselencije, dame i gospodo, dragi gosti i prijatelji...
Kliknite na sliku za uvećati
Komšić
Silajdžić
Dopustite mi da vam se zahvalim što ste nam se pridružili u obilježavanju, za nas izuzetno važnog dana u novijoj historiji BiH, Dana nezavisnosti BiH. Za nas je to dan zlatnim slovima upisan u hiljadugodišnoj historiji BiH, jer smo toga 01.03.1992. godine održali referendum o nezavisnosti države BiH. Na osnovu tih rezultata, a imajući u vidu i razvoj događaja na terenu, Vijeće ministara Evropske unije je 06.04. 1992. godine u Briselu donijelo odluku o međunarodnom priznavanju Republike BiH.
Ovime je započeo historijski hod po mukama BiH kao suverene i samostalne države, zasnovane u najtežim ratnim okolnostima i na nesalomljivoj i jasno izraženoj volji njenih građana i naroda da, kao svoji na svome, žive zajedno sa svima onima koji BiH doživljavaju kao svoju domovinu.
Poštovana gospodo, nažalost, moram konstatovati da se u pogledu doživljavanja BiH, kao zajedničke države, u ovih 16 godina osjećaj poštovanja prema njoj nije znatno promijenio.
Očito je da iz ove naše historije svako izvlači parcijalne zaključke i samo ono što mu treba, pa smo opet u situaciji da se grčevito moramo boriti da BiH, i u budućnosti, ostane i cjelovita i samostalna i odgovorna, i da niko ne bude amnestiran za sve loše što čini svojoj domovini.
Shvatimo konačno realnosti i na tome gradimo budućnost. Mi ostajemo jedna država, nema izdvajanja ni pedlja ove krvlju natopljene zemlje i nema više nikakvog kusura i potkusurivanja prema bilo kome. Mi smo dio Evrope, tako se i ponašajmo i prilagodimo svoj način života, rada i uvažavanja evropskih standarda u svim sferama od onih najmanjih i najobičnijih ljudskih, preko obrazovnih, kulturnih, vjerskih, naučno-tehnoloških, privrednih i svih drugih. Kada to shvatimo i prihvatimo velika je vjerovatnoća da nam tada neće trebati ni tutorstvo ni ovakav oblik djelovanja organa Evropske unije u našoj državi. Tada ćemo moći govoriti o stvarnoj nezavisnosti BiH.
Ja vjerujem u to i želim da i aktuelni Visoki predstavnik i drugi visoki dužnosnici i ekselencije to shvate i ako hoće, žele i mogu, da nam pomognu da što prije dostignemo takav nivo razmišljanja i djelovanja! A ako neće, ne žele i ne mogu, moramo mi sami! Znam da će biti teško, ali uspjet ćemo!
Za sve nas ima mjesta. Ova zemlja je dovoljno velika za sve i bogata za sve ali iznad svega, ona je naša domovina, takva kakva jeste i kakvi smo mi, i neka joj je sretna šesnaesta godišnjica nezavisnosti i neka joj sve nadolazeće godišnjice budu još bolje i sretnije, a posebno za one na kojima počiva naša budućnost, a to su naša djeca.
Hvala vam i živjeli."
Svečana sjednica povodom Dana nezavisnosti BiH
Predsjednik SAD,Povodom 1. marta - Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine, danas je održana zajednička svečana sjednica Gradskog vijeća Grada Sarajeva, Općinskih vijeća općina Stari Grad, Centar, Novo Sarajevo i Novi Grad, Skupštine Kantona Sarajevo i Foruma parlamentaraca BiH.
Sjednicom su predsjedavali predsjedavajući Gradskog vijeća Marin Ivanišević, predsjedavajući Skupštine KS Denis Zvizdić i predsjednik Foruma parlamentaraca BiH Miro Lazović.
Prisutnima se obratio član ratnog Predsjedništva BiH, dekan Fakulteta političkih nauka prof. dr Mirko Pejanović, koji je podsjetio na historijsku važnost referenduma kada su “građani svojom slobodnom voljom odlučili da njihova država Bosna i Hercegovina dobije status nezavisne i suverene države... Refendumskom voljom građana definisana je državnost Bosne i Hercegovine, koja je primjerena njenom višeetničkom, višekulturnom i višereligijskom istorijskom biću”.
Pejanović je istakao da uspješna integracija BiH u evroatlantske institucije nije samo garancija za napredak u ekonomskom razvoju.
“To je garancija za mir i sigurnost građana BiH, onaj mir i sigurnost koji isključuje upotrebu sile i nasilja od bilo koje političke strukture”, kazao je Pejanović.
Na kraju izlaganja prof. Pejanović je kazao da se “za opstojnost i prosperitetnu političku budućnost Bosne i Hercegovine prijem u članstvo Evropske unije i NATO Savez javlja kao strateško pitanje. Javlja se kao pitanje svih pitanja. Na ovom pitanju valja ujediniti sve demokratske snage, svu energiju građana BiH i moć institucija međunarodne zajednice ovlaštenih za provođenje Dejtonskog mirovnog sporazuma”.
“Neka današnje obilježavanje Dana nezavisnosti bude podstrek za nove uspjehe u razvoju države Bosne i Hercegovine”, poručio je prof. dr. Mirko Pejanović.
U prigodnom programu učestvovali su hor “Pontamina” i dječiji hor “Princess krofne”.
Održana je i svečana akademija na kojoj su dodijeljene nagrade pobjednicima konkursa za izbor najboljeg literarno-poteskog rada o temi Himna BiH i Pjesma domovini, te predstavljeni uspješni učenici, tehničari-inovatori BiH.
Na zajedničkoj svečanoj sjednici Gradskog vijeća Grada Sarajeva, općinskih vijeća Općina Stari Grad, Centar, Novo Sarajevo i Novi Grad, Skupštine Kantona Sarajevo i Foruma parlamentaraca BiH prisutni su bili i predstavnici ostalih nivoa vlasti u zemlji, diplomatski kor, predstavnici SUBNOAR-a i drugi ugledni građani Sarajeva.
Zajednička svečana sjednica održana je u amfiteatru u zgradi PSBiH.