PET SCENARIJA:
ŠTA ĆE SE DOGODITI KAD KOSOVO PROGLASI NEZAVISNOST?
Objavljeno: 15. Feb 2008. 05:02:17
Novinska agencija Reuters u dužem je tekstu analizirala nekoliko mogućih scenarija, koji su, prema njihovoj ocijeni, mogući u sljedećih nekoliko dana.
Srbija bi prema jednoj od verzija, ukoliko SAD, Velika Britanija, Njemačka, Francuska i Italija priznaju nezavisnost koju bi kosovski parlament mogao proglasiti u nedjelju, mogla odgovoriti povlačenjem svojih ambasadora iz tih država.
Vlasti u Beogradu u tom slučaju neće u potpunosti prekinuti diplomatske odnose, ali će povući svoje veleposlanike.

Formalna proslava dva tjedna poslije


Reuters navodi kako Cipar, Grčka, Rumunjska, Bugarska, Slovačka i Španjolska neće priznati neovisnost, ali da će odluka o slanju misije EU stupiti na snagu u petak u ponoć.
Prema toj verziji, Kosovo će usvojiti svoju zastavu, himnu i druge nacionalne simbole, ali će formalna proslava uslijediti dva tjedna nakon proglašenja neovisnosti i ceremoniji će prisustvovati šefovi država zemalja koje će priznati neovisnost.

Kosovski Srbi formiraju vlastiti parlament


Drugi mogući scenarij je, prema Reutersu, da oko 120.000 kosovskih Srba odbaci otcjepljenje Kosova uz podršku Beograda.
Tad je moguće da će Srbi sa sjevera Kosova formirati vlastiti parlament, dok će vlasti u Beogradu nastojati ojačati paralelne veze s njima, pružajući administrativnu i drugu podršku.
Srbi s Kosova bi tada odbacili svaku suradnju s misijom EU na Kosovu, ali najvjerojatnije neće zatražiti od trupa NATO-a da napuste Kosovo.
Zapad ne očekuje veliko iseljavanje Srba, ali je moguće da će manji broj njih ipak željeti otići s Kosova, kao što su to činili i prethodnih devet godina.

Zatvaranje granica prema Kosovu


Treći scenarij otvara mogućnost da Beograd poduzme protumjere prema novoproglašenoj državi Kosovu. To bi moglo značiti zatvaranje granica, ekonomski embargo i neprihvaćanje novih putovnica građana Kosova.
Vlasti u Beogradu mogle bi ometati i isporuku električne energije, opskrbu vodom, kao i telefonske i internet servise, ali se isključuje bilo kakvo vojno uplitanje.
Četvrti scenarij predviđa političku krizu unutar vladajuće koalicije u Srbiji u slučaju gubitka Kosova.

Izbijanje nasilja u Preševskoj dolini


Posljednji mogući scenarij je izbijanje nasilja na jugu Srbije u Preševskoj dolini u kojoj živi veliki broj Albanaca.
Oni bi, ocjenjuje agencija, mogli pokušati ojačati svoje odnose s Kosovom, što su neki lokalni albanski lideri već najavljivali u slučaju podijele Kosova.

Jamstvo 16.000 pripadnika NATO


Iako je većina pripadnika Kosovske oslobodilačke armije predala svoje naoružanje poslije 1999. godine, procjenjuje se da na Kosovu još ima oko 400.000 komada ilegalnog oružja, od čega je većina u posjedu kriminalnih grupa.
No, Reuters smatra kako je 16.000 pripadnika NATO trupa na Kosovu predstavljaju jamstvo da do nasilja neće doći.