Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Vijesti


Izjava direktora Instituta za istraživanje genocida Kanada
RAMIĆ: NEGIRANJE GENOCIDA U SREBRENICI, OPSADE SARAJEVA, BOSANSKOG JEZIKA, HISTORIJE I KULTURE DOKAZ DA MANJI BH. ENTITET MORA BITI UKINUT
Procitaj komentar

Autor: B.net
Objavljeno: 07. June 2017. 13:06:50


Izjava Emira Ramića, direktora Instituta za istraživanje genocida Kanada, zbog sramne, anticivilizacijske zabrane korištenja udžbenika u kojima se govori o genocidu u Srebrenici i opsadi Sarajeva od strane Milorada Dodika i njegovih političkih poslušnika i negatora genocida:

- Neljudska zabrana izučavanja genocidu u Srebrenici i opsadi Sarajeva je jedan u nizu pokušaja da se antibosanskom kampanjom poništi istina o nastanku manjeg bosanskohercegovačkog entiteta, nastalog kao rezultat memorandumske velikosrpske, antibosanske pa samim tim i antievropske, agresivno genocidne kampanje. Dok se svijet bori za demokratske ljudske odnose prema drugom i drugačijem, na osnovu demokratskih načela, neprestano suzbijajući fašizam, Milorad Dodik, njegovi poslušnici i politički establišment javno ispoljava svoj nacizam i provodi fašistoidne ideje i metode apartheida u entitetu osuđenom za genocid.

Antibosansko skrivanje istine putem zabrane udžbenika je znak kontinuiteta koncepta srpske velikodržavne ideologije politike i prakse, koja ima anticivilizacijski karakter. To je još jedan primjer kontinuiranog i agresivnog kidisanja na Bosnu i Hercegovinu. Ali Milorad Dodik i njegov politički establišment treba znati da je Bosna i Hercegovina ostala državna i jedinstvena društvena zajednica kroz dugu svoju povijest, cjelovita kao teritorij i jedinstvena kao historijsko trajanje.



Izučavanje genocida najneposrednije je u funkciji izgradnje, očuvanja i razvoja mira, slobode, prava, solidarnosti, uzajamnosti, jednom riječju svih proklamovanih principa i vrijednosti u najvišim dokumentima Ujedinjenih nacija, čije uvažavanje i ugrađivanje u temelje ljudskog društva obezbjeđuje razvoj boljeg i pravednijeg svijeta, kao ideala kome treba da teži čovječanstvo. Izučavanje genocida teži ostvarenju i dostizanju naučne istine, kojom će se obezbijediti razvoj plemenitijih odnosa među građanima i narodima u društvu. Učenje o genocidu podiže svjesnost o opasnostima netolerancije u društvu. Učenje o genocidu doprinosi toleranciji, međureligijskom, međuetničkom međukulturnom poštovanju, prihvatanju i priznavanju drugog i drugačijeg i podizanju svijesti o univerzalnim vrijednostima koje će za cilj imati prevladavanje mržnje, predrasuda i strahova.

Negiranje genocida u Srebrenici, opsade Sarajeva, bosanskog jezika i bosanske historije, kulture i tradicije od strane Milorada Dodika i njegovog političkog establišmenta je dokaz nemogućnosti opstojanja toga entiteta, nastalog na genocidu, dobrano homogeniziranom, s permanentnom separatističkom intencijom. Zabrana učenja o genocidu Srebrenici i opsadi Sarajeva je jedan od bitnih ciljeva srpskog historijskog pamćenja za nastavak morbidne velikosrpske ideologije i glavno oruđe u izvrtanju historijskih činjenica za ciljano debljanje i učvršćavanje granica manjeg entiteta.

Prošlo je vrijeme velikosrpske nadmoćnosti i nametanja "istina". Oni koji baštine ideologiju, političku praksu idejni tvoraca i realizatora agresije i genocida ne mogu određivati djeci koju će historiju oni učiti i kojim jezikom će govoriti. Bosna i Hercegovina je stoljećima svjedočila da se može u miru živjeti sa različitostima i koja je zbog svoga insistiranja na odbrani ideja suživota i multikulturalnosti, prihvatanja, poštovanja, priznavanja i tolerisanja drugog i drugčijeg platila visoku cijenu agresije i genocida. Milorad Dodik i njegov politički aparat treba računati na one koji se neće odreći istine i pravde u ime takve Bosne i Hercegovine, izjavio je profesor Emir Ramić, direktor Instituta za istraživanje genocida, Kanada.

VRH



Ostali prilozi:
» NAKON 40 GODINA SARAJEVOM VOZE NOVI TRAMVAJI
Anadolu Agency (AA) | 28. March 2024 13:27
» KLANJANA DŽENAZA ABDULAHU SIDRANU
Vijesti.ba | 27. March 2024 16:17
Ostali prilozi istog autora:
» ANELA FETIĆ: USPOMENE
13. March 2024 13:12
» 20 NAJROMANTIČNIJIH GRADOVA U BIH
08. February 2024 20:15
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EsmirBasic2312.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif