Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Kolumne


ETO, ZAVRŠIŠE SE LOKALNI IZBORI, ŠTA DALJE?
Procitaj komentar

Autor: Faruk Tičić
Objavljeno: 21. October 2016. 15:10:27

Faruk TIČIĆ: U kojoj se to zemlji svojim građanima prijeti ratom svakih dvije godine, nigdje nego kod nas!
Važno je podići nacionalnu ugroženost na zavidan nivo, ti ugrožen od mene, ja od tebe, i tenzije su podignute, i tako se glasači ujedinjuju oko svog tora.


Oficijalno su se završili još jedni Lokalni izbori u BiH, ali sada ostaje da se implementiraju rezultati u lokalnim zajednicama, da se formira vlast.

Izborna kampanja

Izborima je prethodila kampanja koja ne dolikuje ničemu, a kamoli nekakvom političkom uvažavanju i demokratiji.
Lobiranja su vršena na sve moguće načine, od podkupljivanja glasača svakojakim obećanjima koje prevazilaze sve norme nekog ili nekakvoga poštenog kandidovanja.
Što su partije veće to je i njihov upliv u te zakulisane igre bio i veći.
Svi su svjesni da se izborom stvaraju mogućnosti profita, uhljebljenja kako samih kandidata, tako i njihovih bližih.
Svi su svjesni da je politika danas najprofitalnije zanimanje, i to je uhljebljenje za naredne četiri godine.
U toku tog ili tih mandata otvaraju se oči izabranim za razne malverzacije, a poslije isteka mandata oni su u toku istog uspjeli da ugrade sebe u taj kružni sistem sigurnosti da oni i poslije toga nemaju o čemu da brinu.
Očevidno je da su učesnici izbora svojom partokratijom uspijevali da iznađu finansiska sredstva kojim su provodili svoju prljavu igru, počevši od novčanih nadoknada, asfaltiranjem, farbanjem pojedinih ulica i objekata u lokalnim zajednicama, snabdjevanjem sadnim materijalom, stočnim fondom, poljoprivrednom mehanizacijom, zapošljavanjem i ne znam čime još.
Sami predizborni skupovi su bili mjesta, arene, gdje su se na jedan suptilan način dijelili pridjevi svojim protivnicima, često se završavalo ličnim uvredama, blatnjenjem članova porodica i pozivanju na pripadnost, partizanima, četnicima i ustašama.
Interesantno je da za takve stvari se ne mogu iznaći sredstva u toku godine, a sad može sve.
Dobro bi bilo da se svake godine održavaju izbori jer bi gradovi, lokalne zajednice bile bez problema. Sve bi bilo urađeno, i infrastruktura i ne bi bilo nezaposlenih.

U kojoj se to zemlji svojim građanima prijeti ratom svakih dvije godine, nigdje nego kod nas!
Važno je podiči nacionalnu ugroženost na zavidan nivo, ti ugrožen od mene, ja od tebe, i tenzije su podignute, i tako se glasači ujedinjuju oko svog tora.

Glavni akteri Lokalnih izbora

Država BiH je nakaradno stvorena tim Opštim okvirnim sporazumom za mir u Dejtonu (Dejtonski sporazum), a koji je i proklamovao i Ustav BiH, i time omogućio stvaranje entiteta, Federacije i RS, ali nigdje države, tako i da su izbori većinom svedeni na entitete kako bi oni postali subjekti državnosti.
U RS bitku je vodio SNSD sa svojim partnerima i koalicija Saveza za promjene.
Predsjednik SNSD i predsjednik RS, Dodik, se pokazao kao veliki maher i sa svojim savjetnicima van države, pre svega SANU (Srbijanska Akademija Nauke i umjetnosti), uspio da svu kampanju okrene na svoj mlin.
Pre svega u tome su mu dosta pomogle, i stranke i pojedinci iz Federacije, a i bh institucije, Ustavni sud BiH.
Naime član Predsjedništva BiH iz bošnjačkoga naroda, Bakir Izetbegović, je ranije podnio apelaciju Ustavnom sudu BiH povodom Dana RS, 9.januara kao neustavnog i diskriminirajućeg.
Ustavni sud je reagovao u pravo vrijeme, pred izbore, i donio odluku da se taj dan ne može uzeti kao Dan RS i to samo kao Dan srpskog naroda.
Dodiku je ovo dobrodošlo i ovo je čekao kako bi organizovao Referendum povodom te odluke i zabrane.
Sve je on to lijepo proveo kroz institucije RS, objedinio srpski narod, objedinio sve političke strukture, i poziciju, i opoziciju. i proveo Referendum, 25.septembra, sedmicu dana prije Lokalnih izbora.
Opoziciji RS je rečeno da će biti izdajnici srpskog naroda ako ne podrže ovu akciju, i oni su to i prihvatili.
Istovremeno su sami sebi potpisali kapitulaciju i poraz na izborima.
Odstupili su od svoje strategije kojom su pokušavali da sruše Dodika radi njegovih malverzacija i njegovim učešćem u propasti nekoliko banaka u RS, Bobar banke, Banke Srpske, Pavlović banke itd
U Federaciji se kao najjača politička snaga pokazala koalicija SDA-HDZ-SBB koja nije stvorena iz ljubavi već zbog svojih interesa.
SDA i SBB su nastupali zajednički u svojim kampanjama, ali i pojedinačno. Mora se istaknuti da je u ovim odnosima SDA poklopio SBB koji je bio opterećen i suđenjem njenom predsjedniku Fahrudinu Radončiću, što je jedan presedan koji se ne da objasniti.


Kabadahija iz Laktaša za kojeg ne važe odluke Ustavnog suda i Tužilaštva BiH


Može se reći da oni kao koalicija nisu uspjeli da nađu odgovore na Dodikov referendum, koji se nije osvrtao ni na zabranu održavanja (17.septembra 2016.g.) od strane najveće pravne institucije BiH, Ustavnog suda (17.septembra 2916.g., potvrđena je odluka da je 9.januar neustavan, a odluku je donesena 26.novembra 2015.g), niti na odluke evropskih i svjetskih institucija.
On je čak na skupštini svoje stranke nagovijestio i održavanje Referenduma, 2018.g,, o otcjepljenju RS od države BiH, a takvo nešto sadržano je i u Deklaraciju o slobodnoj i samostalnoj Republici Srpskoj koju je usvojio SNSD u aprilu 2015.godine.
Takav njegov manevar je upalio, da su počeli reakcije iz Federacije i prijetnje ratom. Sve je to njemu išlo u prilog i time je on uspio da objedini i ujedini svoje izborno tijelo.
Dotle je SDA svojim unutrašnjim trenjima i datim povlasticama njenog predsjednika Izetbegovića Dodiku na sastanku (21.jul 2916.g. restoran "Barka" u jednom motelu u Istočnom Sarajevu) oko usaglašavanja mehanizma koordinacije, ali i aranžmana BiH s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF).
Svoju kampanju SDA je podredio pre svega prema onim mjestima gdje je po pravilu uvijek dobivao, a zanemarujući odgovornu izbornu kampanju prema Srebrenici, Bosanskoj krajini, a posebno prema Hercegovini.
Čak u nekim hercegovačkim mjestima (Trebinje) su zbog svoje
nesmotrenosti nisu se ni registrirali za izbore ili bolje reći da su se oni proračunali da je to izborno tijelo suviše malo i politički neinteresantno.
Ponašanje SDA prema Mostaru je posebna priča. SDA sa svojim koalicionim partnerom na nivou BiH, HDZ - om, pokušava da stvori neko novo teritorijalno ustrojstva kao mega kanton ili treći entitet i gdje bi Mostar imao svoje mjesto.
HDZ je vodio svoju politiku, a ona se zna, stvaranje hrvatskog entiteta na temeljima HB ili HZ, a koji nikad nije ni srušen. Vodeću ulogu u tome vodi njegov predsjednik i član predsjedništva BiH, Čović, koji se pokazao kao veliki egzibicionista i veliki političar. On zna plivati, i u Buni i Bunici, i težnje njegovog puka on kanališe na vrlo uvjerljiv račun. Uspostavio je dobre privatne i političke veze sa Dodikom tako da i RS nema ništa protiv stvaranja trećeg entiteta. Dok je RS referendumom iskazala da je njen dan, 9.januar, dotle HB slavi svoj praznik (28. avgust 1993.) osnivanja bez referenduma i bez velike pompe.

Izbori

Došao je 2.oktobar i Lokalni izbori.
Ko je pobjednik?
Pa, pobjednik je referendum u RS. On je objedinio glasačko tijelo oko SNSD, i time je SNSD stekao prevlast, i pobjedu, i to ubjedljivo. Po nekim procjenama SNSD je najjača stranka u BiH.
Opozicija, Savez za promjene, je do nogu potučen, čak je u SDS došlo i do nesuglasica, a čiji je predsjednik, Bosić, pošteno, podnio ostavku.
U Federaciji je pobjednik SDA ali ne tako uvjerljivo kao ranijih izbora. Bilo je osam nezavisnih kandidata koji su pobijedili za mjesto načelnika ili gradonačelnika, a što je još tužnije, većina njih su bili njeni članovi.
Izgubili su pozicije u Bosanskoj krajini, središnjoj Bosni, u Visokom, Zenici, V.Kladuši i u Srebrenici.
V.Kladuša je sinonim sama za sebe pobijedio je njen ,,babo“ Fikret Abdić, ratni zločinac. SDA za 21.godina od Dejtona pa na ovamo nije uspjela da taj kraj prosperira i napravi boljitak, i ako su znali šta taj kraj znači.
Isti slučaj je sa Srebrenicom, postavlja se pitanje da li bilo ikakve koordinacije između probosanskih snaga (SDA) sa aktuelnim načelnikom Ćamilom Durakovićem oko njegove izborne kampanje.
Srebrenica je izgubljena davno, usvajanjem novih odredbi Izbornoga zakona, a prije svega to se odnosi na odluke o prebivalištu.
Veliki broj Srebreničana se iselio imigrirao u unutrašnjost BIH, prije svega oko Sarajeva i većina njih su promijenili LK i sa novim prebivalištima. Na taj način umanjen je i broj srebreničkih glasača.



Broj povratnika u Srebrenicu je neznatan, opet se postavlja pitanje da li su te probosanske snage sve ove godine dovoljno ulagale da se Srebrenica ekonomski ojača i koliko su poradili na povratku?
Kad dođe do ponovnog brojanja i do vreća to je gotova stvar, bitka je izgubljena. Srebrenica je dobila novog načelnika Mladena Grujičića (Zajedno za Srebrenicu) kojeg su podržali sve srpske stranke, koje su se uspjeli da organizuju na najbolji način tako da su dovodili Srebreničane sa LK, a koji su živjeli u R. Srbiji.
HDZ je na svom terenu pobijedio ubjedljivo i time pokazujući homogenizaciju ka jednom cilju, stvaranju trećeg entitete, i ako on i danas praktično postoji i funkcioniše.
Lijeve stranke ili lijeva opcija u BiH je pokazala znatno bolji rezultat, osvojili su više načelničkih mjesta (8) i po tome su poslije SDA najbolja stranka. Neosporno je da se u BiH moraju ujediniti lijeve opcije ili stranke ljevice, SDP i DF, jer oni jedini tako mogu da razbiju ove rušilačke stranke BiH.
SBB stranka ovim izborima nije postigla rezultat sličan onom koji su postigli ranije, čak nisu osvojili nije jedno načelničko mjesto.
U toj stranci smatraju da je to pre svega zbog njihovog podaničkog ponašanja prema SDA.

Politička previranja poslije izbora

Koalicija SDA-SBB-HDZ se počela da ljulja, što se otvoreno vidi u njihovim nastupima.
Interesantno je da SBB i HDZ u svojim međusobnim dogovorima smatraju da je potrebno da se SNSD i Dodik uključe na nivo političke vlasti BiH umjesto Saveza za promjene, dok su do jučer govorili da promjene u vlasti na nivou BiH neće biti.
Eto, vjerovatno će da u kreiranju bh politike i državne vlasti učestvovati stranka, SNSD, koja je vodila čitavu kampanju oko referenduma i koja u svom programu planira da 2018.godine zakaže referendum o otcjepljenju od BiH. Tako da postoji velika vjerovatnoća da će dvije stranke koje rade na razbijanju BiH, HDZ i SNSD biti na vlasti.

CIK BIH

Šta reći o CIK-u?
Sam Izborni zakon je pokazao dosta propusta i doveo do mnogih nesuglasica.
Počev od formiranja lokalnih izbornih komisija, one su sastavljene od članova (većinom) vodećih i najjačih stranaka. Nije se poštovao i reciprioritet, da u tim komisijama budu pripadnici sva tri naroda i manjina. Postavlja se pitanje, da li je moguće da članovi tih komisija čine ljudi koji ne pripadaju nijednoj političkoj opciji ili stranki?
Sam izborni proces i Izborni zakon traži promjene. Neshvatljivo da se do dan danas ne znaju preliminarni pobjednici u pojedinim mjestima.
Potrebno je uvesti elektronsko glasanje.
Sam rad CIK je pokazao nedorečenost i podijeljenost po nacionalnoj osnovi, a što se naročito vidi kod glasanja u Srebrenici i u Stocu.
Kad je u pitanju glasanje u Srebrenici, onda je neshvatljivo da se 2.000 glasova iz dijaspore ne uzme u obzir, i da se isti ne uzmu u obzir prilikom pravljenja konačnih rezultata i ako su ti listići poslati iz dijaspore u zakonskom roku što govore i štembilji sa datumom slanja.
Međutim zbog nedorečenosti pravnih akata CIK-a, Zakona o izborima i Pravilnika o radu CIK-a, i podijeljenjim tumačenjima unutar CIK ovi glasovi će ostati neizbrojani, a koji su mogli da utiću na regularnost izbora u pojedinim mjestima.



Isto tako slučaj Stoca, u kojem su prekinuti izbori radi mnogih nepravilnosti u samom izbornom procesu do fizičkih nesuglasica.
CIK je i ovdje pokazao nejedinstvo po nacionalnoj osnovi kad je u pitanju donošenja odluke o ponovnim izborima.
Kod oba ova slučaja mogu se primijetiti i političke namjere, pre svega stranke SNSD i HDZ.

Dijaspora i glasanje

Što se tiče glasanja iz dijaspore vođena je kampanja da se angažuje što više bh građana da glas i u tome se uspjelo.
Tako da je glasalo 20% više glasača nego na posljednjim izborima. Glasalo je ukupno 65.453 glasača.
Međutim vrlo je siptomatično da se njihovih 2.000 glasova neće računati i neće se uzeti u ukupan zbir glasova s obrazloženjem da su kasno stigli u CiK:
Ti glasaći su poslali svoje listiće u zakonskom roku što se vidi po štembiljima, poslati su prije 2.oktobra.
Listići su nevažeći i ako je član CIK istakao da su glasački materijali poslati u dijasporu sa zakašnjenjem.
Poznavajući dijasporu i njeno razmišljanje, opstrukcije koje se vrše prema njoj, nemaju svoje predstavnike u parlamentu BiH, složenost u samom izbornom procesu, pa i nepromjenjeno stanje u BiH, će se samo negativno odraziti na sljedeće izbore.
Treba jedno znati da je proces tkz Održivog povratka propao i da je broj povratnika neznatan da bi on prestavljao političku snagu.
Daljim promjenama Izbornog zakona u RS, a naročito kad je u pitanju odredbi oko prebivališta biće još striktnija, tako da će broj glasača po toj osnovi biti sve manji.
Mora se prihvatiti da je stanje koje stvoreno ratom učinilo svoje, a poslijeratne političke strukture nisu poradile na tome da se proces povratka odradi kako treba i zato imamo ovako stanje.

Kako dalje?

Ostaje da se vidi implementacija rezultata izbora i formiranju vlasti.
Da li će ta vlast raditi ka daljem približavanju BiH ka EU i NATU, ostaje da se vidi.
Čini mi se da je to jedino rješenje opstanka države BiH, jer se u tim procesima mora mijenjati i Ustav koji bi bio garancija opstojnosti BiH.


Kuda politički moćnici vode državu BiH?

VRH



Ostali prilozi:
» ŠTA LI SU NAM TO NAPISALI DRAGAN I MILORAD, PORUKOM SA ZIDA PLAČA
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 28. March 2024 14:47
» DA LI JE BOSNA I HERCEGOVINA ZAISTA „NEMOGUĆA ZEMLJA“?
Mehmed Meša Delić | 26. March 2024 16:43
» BOSNO MOJA, DIVNA I NEKADA BILA MILA, PRKOSNA I SRAMOTNA
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 26. March 2024 16:38
» PRIJEDORSKA RAMAZANSKA SJEĆANJA
Samir Hadzalić | 25. March 2024 15:26
» PLAĆENE UBOJICE BOŠNJAŠTVA
Sead Zubanović | 24. March 2024 13:46
» UMJETNIKOV COGITO
Faruk Dizdarević | 22. March 2024 14:00
» IZLOŽBA „OTETA ZEMLJA“
Akademik Džeko Hodžić | 21. March 2024 14:05
» NESPAŠAVANJE HERCEGOVINE, LIČI NA VELEIZDAJU "TROJKE"
Nada Starijaš Al Issa | 21. March 2024 13:56
» NIČIJI DANIS TANOVIĆ
Šemso Agović | 21. March 2024 13:40
» RASKRINKRIVANJE CIONISTIČKIH LAŽI
Dr. Sead Alić | 20. March 2024 13:33
» MIRO I MILAN SU ŽIVI SVJEDOCI ISTINE RODNOGA SARAJEVA!
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 17. March 2024 22:41
» ZID OKO GAZE SIMBOL JE MASMEDIJSKIH ZIDOVA
Dr. Sead Alić | 17. March 2024 18:04
» JA NISAM BOSANAC I HERCEGOVAC!
Mr. sci. Džavid Begović | 17. March 2024 17:58
» SANDŽAČKI ISTORIJSKI USUD
Velija Murić | 17. March 2024 17:52
» DA LI JE CARIGRADSKA KONVENCIJA ODVOJILA SANDŽAK OD BOSNE?
Mehmed Meša Delić | 17. March 2024 14:12
» OTVARANJE MUSLIMANSKIH UMOVA, ALI I SRCA
Dženan Hasić | 15. March 2024 15:33
» BOŠNJAK, BOSANAC I NARCISOIDNA NAKLAPANJA
Suad Karamustafić | 12. March 2024 13:13
» SVJETLOST RAMAZANA MJESECA KOJI OBASJAVA CRNU GORU
Božidar Proročić, književnik i publicista | 11. March 2024 17:53
Ostali prilozi istog autora:
» KO NAS PREDSTAVLJA?
08. November 2016 16:40
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EsmirBasic2312.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif