Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Vijesti


Banja Luka (BiH): Veliki dan za vjernike i sve čestite građane
SVEČANO OTVORENA FERHADIJA
Procitaj komentar

Autor: Fena
Objavljeno: 07. May 2016. 12:05:21
Presjecanjem crvene vrpce i svečanim programom otvorena je džamija Ferhadija u Banjoj Luci, koja je obnovljena nakon 23 godine.
Veliki broj zvaničnika i gostiju, ali i vjernika, prisustvovao je danas otvaranju džamije koja je srušen 7. maja 1993. godine.
Ferhat-pašina džamija ili Ferhadija je izgrađena 1579. godine, smještena je u dijelu grada poznatom kao Donji Šeher, koji je procvat doživio zahvaljujući posljednjem bosanskom sandžakbegu (1574-1580) i prvom beglerbegu (1580-1588) Ferhad-paši Sokoloviću, članu poznate porodice iz sela Sokolovića kod Rudog.
Kako je svojevremeno napisao poznati arhitekta i jedan od najistaknutijih poznavalaca spomeničkog bogatstva BiH Alija Bejtić, ono što je Gazi Husrev-beg bio nešto ranije Sarajevu, to je Ferhad-paša Sokolović bio Banjoj Luci.


Na svečanom otvaranju Ferhadije prisustvuju brojne delegacije i visoke zvanice iz BiH i svijeta, dok će govoriti muftija banjalučku Osman Kozlić, reisul-ulema Husein ef. Kavazović, predsjednik bh. entiteta RS Milorad Dodik, reisul-ulema emeritus dr. Mustafa Cerić, Jakob Finci, predsjednik Jevreske zajednice, Episkop Banjalučki Jefrem, Franjo Komarica, biskup banjalučki, premijer Turske Ahmet Davutoglu, predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović...



UČENJEM KUR'ANA, POČEO PROGRAM SVEČANOG OTVORENJA FERHAT-PAŠINE DŽAMIJE

Učenjem Kur'ana hafiza iz Turske, započeo je program svečanog otvorenja obnovljene Ferhat-pašine džamije u Banjoj Luci, poznatije kao Ferhadija.

Ceremonija otvorenja je okupila veliki broj zvaničnika, vjernika i drugih gostiju.

Obnovljena Ferhadija će biti otvorena presijecanjem vrpce, simbolično na isti datum kada je prije 23 godine, 7. maja 1993. godine, tokom rata u Bosni i Hercegovini, uništena eksplozivom, potom srušena, a njeni dijelovi i historijski fragmenti odneseni na smetljište. Na području Banje Luke tokom rata je porušeno 16 džamija. Obnovljene su sve osim Arnaudije.

Obnova Ferhadije trajala je deset godina, sakupljan je kamen po kamen prvobitnog zdanja i ugrađivan u novo.

Ta džamija je središnji objekat u gradu, primjer arhitektonske ljepote, sklada i umijeća dekoracije.

Izgrađena je 1579. godine u klasičnom otomanskom stilu, prenosi Fena.

Reisu-l-ulema Kavazović na otvaranju Ferhadije: Danas svjedočimo obnovi vjere i univerzalnog dobra




Današnjem otvorenju Ferhadije u Banja Luci prisustvovao je i reisu-l-ulema Husein efendija Kavazović koji je u svome obraćanju prisutnima kazao da današnjim događajem BiH i Banja Luka poručuju da će ova zemlja biti univerzalna zemlja mira i sigurnosti na tlu Evrope.

"Danas otvaramo obnovljenu Ferhad-pašinu džamiju, srce i dušu ovog našeg lijepog grada Banja Luke. Svim muslimanima u BiH, svim građanima Banja Luke i svima koji su pristigli iz dalekih krajeva svijeta ovaj događaj unosi radost u srce, vraća osmijeh na lice i sreću u zajednici. Svima vam čestitam ovaj radostan i mubarek dan", kazao je Kavazović, te dodao:

"Svako nasilje nad različitostima jeste u isto vrijeme i pokušaj negiranja volje Stvoritelja. Mudri čovjek je kazao da je ljudska povijest reakcija čovjeka na Božiju riječ."

Ferhadija, prema riječima Kavazovića, predstavlja izvanrednu arhitektonsku ljepotu i sklad koji govori o duhovnoj zrelosti, moći i raskošnosti kojom je građena.

"Ferhadija je bila, jeste i bit će s Božijom pomoći do Sudnjeg dana veličanstveni svjedok istine i vjere u jednoću Stvoritelja i njegovu moć nad tminama zla ovoga svijeta. Tokom proteklih pet stoljeća u ovoj zemlji su se mijenjali brojni vladari, ali su narodi ovih prostora ostajali vjerni svojim religijskim vjernostima poštujući jedni druge. Božije kuće su uglavnom preživjele sve oprečnosti i surova ideološka sučeljavanja i ratove", izjavio je Kavazović.

On je dodao da će se posljednja decenija prošlog stoljeća pamtiti po zlu sa kojem se narod na ovim prostorima nije susreta.

"Uzrok tog zla leži u gordosti koja negira Boga i propagira đavolju riječ 'ja sam bolji tebe'. Oholost je ta koja podstiče ljude da sebi opravdaju zlo koje počine prema drugima i u svome činjenju zla ne vide pogrešku na ispravnost i grijeh. Raspaljena mržnja srušila je Ferhadiju i druge Božije kuće u kojima je živio duh ove zemlje svih naših naroda. Takvoj mržnji nažalost još nismo stali u kraj jer smo zaboravili da u borbi sa zlom čovjek mora počinjati od sebe, a ne od drugih i u tome se ogleda naša najveća tragedija koja još traje", kazao je Kavazović.

Obnova Ferhadije predstavlja i obnovu vjere i univerzalnog dobra.

"Draga braćo i sestre okupljeni u Banjoj Luci povodom novog svečanog povjeravanja Ferhad-pašine džamije ovom gradu, mi svjedočimo u obnovi vjere u univerzalno dobro, trijumfu svjetla nad tamom koja se bila nadvila nad nama, svjetlost koja se probija s ovog mjesta prema drugim krajevima BiH govori nam da mržnja uzmiće, povjerenje jača ii da će izmirenje ojačati naš napačeni duh", dodao je Kavazović.

U nastavku govora Kavazović je kazao kako muslimani, pravoslavni katolici i Jevreji zajedno sa drugim građanima trebaju i mogu da grade zajedničku kuću mira i sigurnosti na tlu Evrope.

"Bosna i Hercegovina i Banja Luka ovim događajem nagovještuju da taj nakon ima budućnost", izjavio je Kavazović.

Riječi zahvale pripale su svima koji su pomogli obnovu Ferhad-pašine džamije, a posebne riječi hvale Kavazović je uputio Banjalučanima.

"Hvala svima, ali prvo stanovnicima ovog lijepog grada Banja Luke", poručio je Kavazović, te dodao:

"Ferhadija jest bila sklonjena iz vaših pogleda, ali sam uvjeren da nije bila sklonjena iz vaših srca. O njenoj vrijednosti govore i ljudi koji su poginuli u njenoj obnovi", prenosi klix.ba.

Osman ef. Kozlić, muftija banjalučki: Ferhadija nas opominje da se slično zlo ne bi ponovilo




Osman ef. Kozlić, muftija banjalučki danas je prilikom obraćanja na otvaranju džamije u Banjoj Luci kazao kako nas Ferhadija opominje da se slično zlo ne bi ponovilo.

"Ferhadija je ponovo vraćena gradu na Vrbasu. Svi mi koji smo iz Banja Luke, danas smo domaćini našim gostima. Otvaranje džamije znači svečano otvaranje njenih vrata za sve one koji je poštuju i postaje trajno vlasništvo Islamske zajednice. Muslimani dolaze na otvorenja džamije da podijele radost s ljudima koji su izgradili džamiju, ovo su trenuci posebne radosti. Stoga je danas dan radosti Bošnjacima, muslimani u Banjoj Luci, ali i svima koji su došli dijeliti istu. Mnogi Banjalučani katolici, pravoslavci i ateisti su iskazali svoje zadovoljstvo što se Ferhadija danas otvara", izjavio je ef. Kozlić.

Efendija je dodao da je Ferhadija izgrađena dobročinstvom i plemenitošću 1579. godine, te da ju je sudbina ovih prostora zagrlila i krutošću i blagošću stapajući je u prostor.

"Sedmog maja 1993. godine je iskusila krutost, ali već nakon toga za nju su došli bolji dani, koji je krunisan današnjim. Ferhadija će uvijek biti ovdje da nas podsjeća i opominje da se slično zlo nikada ne ponovi", zaključio je Osman ef. Kozlić, muftija banjalučki.

Izetebegović: Nadam se da će obnovljena Ferhadija biti opomena za one koji su je srušili




Predsjedavajući predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović rekao je da je otvaranje obnovljenje Ferhadija džamije u Banja Luci događaj kakav je rijetak u histojima naroda. Kada je Ferhadija srušena, malo ko je vjerovao da će ona jednog dana biti obnovljena. Ali to se ipak desilo.

- Nadam se da će obnovljena Ferhadija biti opomena za one koji su je srušili – poručio je Izetbegović.

Hiljade vjernika, domaćih i stranih diplomata došli su na otvaranje obnovljene džamije Ferhadija u Banja Luci, koja je srušena tokom etničkog čišćenja u Banja Luci 1992. godine. Džamija je sagrađena u 16. stoljeću, a nalazi se na spisku UNESCO-a spomenika. Obnovljena je nakon 23 godine od rušenja, piše NAP.

BiH Episkop Banjalučki Jefrem na otvaranju Ferhadije: Bez uvažavanja drugih ljudi, niko neće vidjeti Boga




Na otvaranju Ferhadije džamije u Banja Luci vjernicima se obratio i episkop Banjalučki Jefrem. On je čestitao otvaranje obnovljenje Ferhadije. Poručio je da se nada kako će Ferhadija nastaviti da širi svoju duhovnu misiju kako je to činila i do sada. Episkop Banjalučki Jefrem podsjetio je i na važnost poštivanja drugog i drugačijih.

- Uvažavajući tuđe, najbolje poštujemo svoje. Bez toga niko neće vidjeti Boga – rekao je Banjalučki episkop.

- Zbog toga, želim da i ovao bogomolja produži svoju duhovnu misiju – dodao je, podsjećaju da je bogomolja mjesto gdje vjernik uvijek iznova sakuplja snagu za život.

Hiljade vjernika, domaćih i stranih diplomata došli su na otvaranje obnovljene džamije Ferhadija u Banja Luci, koja je srušena tokom etničkog čišćenja u Banja Luci 1992. godine. Džamija je sagrađena u 16. stoljeću, a nalazi se na spisku UNESCO-a spomenika. Obnovljena je nakon 23 godine od rušenja, piše NAP.

Davutoglu na otvaranju Ferhadije: Dok ovdje ima džamije, dok ima ezana, glas svijesti ljudske će iz Banje Luke dopirati do neba




Otvorenje Ferhat-pašine džamije u Banjoj Luci poruka je mira svim narodima u Bosni i Hercegovini i svim ljudima u svijetu, a Bosna i Hercegovina je jedinstveno biće, jedno srce koje se ne može dijeliti, poručio je u subotu u Banjaluci premijer Republike Turske Ahmet Davutoglu.

"Danas sam zahvalan Bogu što sam doživio da s vama dijelim ovaj historijski dan", rekao je Davutoglu nakon pozdrava upućenog prisutnima i nakon što je zahvalio Bogu te uputio salavat na poslanika Muhammeda.

Davutoglu se prisjetio svog boravka u BiH od ranije.

"Kada sam došao prije četiri godine u BiH za ramazan, rekao sam da kada bi svijet nestao, a ostalo samo Sarajevo svijet bi odatle mogao biti ponovo rođen. Tada prevodilac nije bio ni završio, a domaćini su aplaudirali. Tada sam rekao svom prevodiocu da nema potrebe za prevođenjem kada se govori od srca srcu. Došao sam ovdje govoriti srcem srcu, i to ne samo svojim srcem nego srcima 78 mliona Turaka koje ovdje predstavljam. Znajte da su srca 78 miliona vaših prtijatelja danas ovdje, i ne samo danas nego uvijek. Znajte, kada nekom ovdje prokrvari nos, nama krvari žila kucavica. Znajte, kada se ošteti samo kamen džamije, kod nas se osjeti kao zemljotres", rekao je Davutoglu.

Turski premijer se prisjetio događaja od prije 23 godine kada je Ferhadija barbarski dinamitom srušena, "tu vijest sam primio u Maleziji i oko sebe sam imao studente iz BiH, i bilo nam je jako teško. Kasnije je tamo u posjeti boravio gospodin Alija Izetbegović, i zajedno smo plakali".

"Biti prisutan ovdje 23 godine nakon toga je jedna od najvećih časti u mom životu, a iako ne fizički, duhovno je prisutan i Alija", dodao je Davutoglu.

Kada je 2011. godine bio u Banjoj Luci, kazao je Davutoglu, izgradnja Ferhadije je bila gotovo stala "i tada sam kao ministar vanjskih poslova izdao nalog da gradnja mora biti nastavljena. Hvala Bogu, danas je otvaramo. Zahvaljujem svima koji su dorpinijeli njenom otvorenju".

Otvorenje je iz tri ugla značajno, smatra Davutoglu, a prvo je osjećaj savjesti, svijesti. Prije 23 godine, oni koji su minirali džamiiju, kako je rekao, nisu minirali samo džamiju njego ljudsku savjest, svijest i ljudskost. Gradeći džamiju, naglasio je turski premijer, gradimo tu svijest. Vjerski lideri prisutni u Banjoj Luci svjedoče tome.

"Dok ovdje ima džamije, dok ima ezana, glas svijesti ljudske će iz Banje Luke dopirati do neba", rekao je Davutoglu.

Drugi značajan aspekt otvorenja Ferhadije, kako je kazao, "je naša zajednička kulturna baština. Neka se zna da sva naša zajednička baština pripada nama svima i zajedno ćemo je čuvati".

"Begova džamija, Stari most u Mostaru, Aladža-džamija su proizvodi naše zajedničke kulturne baštine. Ako Bog da, zajednički ćemo otvarati i Aladža džamiju, kao što smo bili u Mostaru i kao što smo danas ovdje u Banjoj Luci. Kada sam 2005. bio u Foči, klanjao sam dva rekata namaza na mjestu gdje je bio dio kamena od mihraba i uputio sam dovu da nam Bog omogući da opet tu čujemo ezan. Obećavam da će svaki spomenik naše zajedničke kulturne baštine porušen u BiH, biti obnovljen, to je obećanje u ime predsjednika Vlade i građana Turske", rekao je Davutoglu.

Dodao je da "niko ne treba da preispituje zašto smo ovdje, ovdje smo zbog bratstva, ljepote. Došli smo zbog multietničnosti, zbog Bosne i Hercegovine".

"Bili smo, sada smo i zauvijek ostajemo ovdje", rekao je turski premijer.

U obraćanju na svečanom otvorenju džamije Ferhadije, Ahmet Davutoglu se osvrnuo i na budućnost BiH.

"Treća važna stavka je budućnost BiH. Ona je jedinstvena i sa svim njezinim narodima i konfesijama je jedno biće, jedno srce. Oni koji hoće da je dijele, dijele jedno srce. Banja Luka se ne može nikada odvojiti od Sarajeva ili Sarajevo od Mostara. Zato su živote izgubili šehidi u Srebrenici i njih se prisjećamo danas kao i svake godine kada se okupljamo u Srebrenici. Otvorenje Ferhadije je poruka mira svima, svim narodima u BiH i svijeta. Ta poruka se mora pravilno tumačiti. Malo je gradova u svijetu poput Sarajeva gdje su tako blizu razne bogomolje. Možda još u Istanbulu. Ako se očuva taj karakter, onda će se blagostanje naroda očuvati. Neka Bog poživi tu ljepotu diljem BiH. Neka Bog da mir svim narodima BiH, da u blagostanju žive skupa i neka očuva jedinstvo Bosne i Hercegovine. Neka se nikad ne ponovi ono što se desilo u BiH, tuga i žalost i neka nam Bog da snage da lijepe amanete i amanet Alije Izetbegovića očuvamo", rekao je Davutoglu i dodao da na kraju želi da se obrati Aliji Izetbegoviću riječima:

"O veliki lideru, neka ti je mudri čovječe mjesto u lijepom džennetu. Danas svjedočimo da si na svom putu dao lekciju ljudskosti i mi ćemo do kraja čuvati te tekovine. Svaka džamija će ponovo biti izgrađena, svako srce će zacijeliti, a BiH će biti kakvu si je sanjao, jedinstvena zauvijek. Neka Bog čuva Bosnu i Hercegovinu i neka uz nju bude sretna i Turska", rekao je turski premijer Ahmet Davutoglu u Banjoj Luci.

Gormez na otvorenju Ferhadije: Danas je dan kajanja za grijehe prema čovječanstvu




Današnji dan nije samo dan otvorenja jedne novosagrađene džamije. Ovo je dan kajanja za grijehe koji su na ovim prostorima prije 23 godine počinjeni prema čovječanstvu, izjavio je Mehmet Gormez, predsjednik turske Uprave za vjerske poslove (Diyanet), na ceremoniji otvorenja ponovo sagrađene Ferhat-pašine dzamije u Banjoj Luci.

Gormez je u svom obraćanju istakao kako današnji dan nije samo dan otvorenja džamije Ferhadije, koja je sagrađena prije pet stoljeća, te nakon rušenja obnovljena.

“Današnji dan nije samo dan otvorenja jedne novosagrađene džamije. Ovo je dan kajanja za grijehe koji su na ovim prostorima prije 23 godine počinjeni prema čovječanstvu”, rekao je Gormez.

On je istakao kako je prije 23 godine u Banjoj Luci srušena jedna božija kuća, koja je danas ponovo sagrađena, te dodao:

“Isto tako izgubili smo na hiljade ljudi, koji su pali kao šehidi. I kada bi se danas ujedinilo čitavo čovječanstvo ne bi se mogao vratiti niti jedan jedini život. Moramo učiniti sve da izgradimo svijet u kojem neće biti slomljeno niti jedno srce, niti će i jedan čovjek biti žrtva zločina”.

Gormez je uputio molitvu Bogu da spusti svoju milost na sve šehide koji su dali svoje živote u proteklom ratu.

Ferhat-pašina džamija ili Ferhadija smještena je u dijelu Banje Luke poznatom kao Donji Šeher koji je procvat doživio zahvaljujući posljednjem bosanskom sandžakbegu (1574—1580) i prvom beglerbegu (1580—1588) Ferhad-paši Sokoloviću, članu poznate porodice iz sela Sokolovića kod Rudog.

Proglašena je nultim historijskim spomenikom Bosne i Hercegovine 1950, nakon čega je uvrštena na listu svjetske kulturne baštine UNESCO-a.

Ferhadija je bila jedna od 16 džamija srušenih u Banjoj Luci tokom rata u BiH od 1992. do 1995. godine. Srušena je 7. maja 1993. godine, nakon što je prvobitno bila granatirana, a potom i minirana. Ostaci džamije odvezeni su na gradsku deponiju, a dio je bačen u jezero Karanovac. Dan rušenja Ferhadije, 7. maj, u BiH je proglašen Danom džamija.

Među najvećim donatorima njene obnove su Turska agencija za međunarodnu saradnju i koordinaciju (TIKA), institucije Republike Srpske, kao i drugi brojni donatori i vakifi.

Cormack: Ovo je korak naprijed za RS i Banjaluku




Maurenn Cormack, ambasadorica SAD-a u BiH stigla je u Banjaluku kako bi prisustovala ceremoniji otvaranja Ferhat-pašine džamije u BiH.

- Veoma sam sretna da sam ovdje na prelijepoj ceremoniji ponovnog otvaranja džamije. Američka ambasada je u 2006. i 2007. godini kroz fond za obnovu spomenika dala jednu od prvih donacija za obnovu Ferhadije.

Zato sam sretna što sam ovdje, što je ovdje puno ljudi koji žele prisustvovati otvaranju džamije koja predstavlja kulturno historijski spomenik - kazala je ona.

Istakla je nadu da će ovo biti korak naprijed za Republiku Srpsku u cilju da Banjaluka postane multietnički centar kakva je bila.

- Želim izraziti zahvalnost svima koji su podržali ovaj događaj - dodala je Cormack.

Trufunović: Tužan sam jer će na otvaranju Ferhadije danas biti političari koji u BiH potiču mržnju




Ferhadija se vratila gdje je bila, tamo gdje joj je mjesto. Banjalučani trebaju biti srećni što je ponovo tu, jedino tako će kamenu udahnuti život, jer kao što je bez Ferhadije grad izgledao poput nedovršene skulputure, tako će ako ostane bez poštovanja i života ovog grada ona ostati tek ljepota u pokušaju… - poručio je Aleksandar Trifunović, analitičar i glavni urednik banjalučkog portala Buka, prenosi NAP.

Hiljade vjernika i ljudi iz javnog života, kao i stranih diplomata, danas će u Banja Luci prisustvovati otvaranju džamije Ferhadije, jedne od najstarijih i najljepših na Balkanu, koja je bila porušena tokom posljednejg rata u BiH.

Trifunović je rekao da je sretan zbog Ferhadije, ali ga uznemirava činjenica da će gotovo svi koji održavaju nepodnošljivo stanje neprestane mržnje u Bosni i Hercegovini danas biti u prvim redovima na otvaranju džamije. Za Trifunovića to nije pošteno prema svim onim neznanim, velikim ljudima koji daleko od reflektora i crvenih tepiha svakodnevno posvećeno i teško rade na vraćanju izgubljenog ljudskog odnosa u BiH. Nije pošteno, kaže, ni prema onim rijektim koji imaju hrabrosti da se pitaju zašto je i zbog čega Ferhadija srušena. Trifunović smatra da u tom pitanju je i jedini mogući način da se takvo šta više ne ponovi.

- Danas nije praznik i trijumf politike, ona u ovom velikom događaju nema šta da traži i da slavi. Danas je praznik svih onih dobrih ljudi koji još imaju snage da vjeruju u bolju budućnost za sve naše ljude, u ma kojoj bogomolji, ili gdje god, se molili za tu budućnost – kaže Trifunović.

Podsjetio je da je bio ispred srušene Ferhadije kada je postavljan prvi kamen temeljac nakon rata, tada se desilo nezapamćeno nasilje, vjernicu su napadnuti, mržnja se mogla opipati u vazduhu. Volio bih i nada se da je takva mržnja nestala, i da više od 1.000 policajca, koliko ih osigurava otvaranje Ferhadije, danas neće imati niti jednu intervenciju, piše NAP.

Vjernici oduševljeni Ferhadijom, zvanice stižu na otvaranje




Otvaranju banjalučke Ferhadije danas prisustvuju vjernici iz cijele BiH, oduševljeni ljepotom tog vjerskog objekta.

Osim Banjalučana, na ovaj događaj došli su građani iz Maglaja, Tuzle, Zenice, Srebrenika, Doboja, Sanskog Mosta, Bihaća...

Banjalučanin Zijad Merdžić kaže da mu je danas, iako je narušenog zdravlja, najsretniji dan, jer je dočekao obnovu Ferhadije.

Iako teško hoda, danas je došao na svečano otvaranje Ferhadije. Iz Banje Luke je morao da izbjegne 1995.,a vratio se 1997.godine iz Sanskog Mosta.

- Sada sam u svojoj kući u Banjoj Luci, ali teško se živi, sin i ja od penzije od 240 KM, jer on ne radi - priča Zijad.

Pero Ivić je iz Gradačca došao na otvaranje banjalučke Ferhadije.

- Osjećam se kao u džementu, rekao je on i dodao da je dolazio u Ferhadiju i prije njenog rušenja 1993. godine i donosio je, kaže, goblene za taj vjerski objekat i raduje se da je on sinuo istim sjajem.

Iz Grapske kod Doboja došla je Subhija Alić. Kaže da prvi put vidi Ferhadiju i zadivljena je ljepotom tog vjerskog objekta.

Osim nekoliko hiljada vjernika na svečanosti otvaranje Ferhadije stigli su i zvaničnici iz BiH, javlja Fena.

Prve delegacije visokih zvaničnika stigle u Banja Luku: Grad koji treba postati multietnički centar RS-a


U Banja Luku su počeli stizati i prvi visoki zvaničnici među kojima je i ambasadorica Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini, Maureen Cormack. Ona je danas prilikom obraćanja novinarima istaknula da je današnje otvaranje džamije Ferhadije korak naprijed da Banja Luka ponovo postane multietnički centar Republike Srpske.

Izrazivši zadovoljstvo otvaranjem ove obnovljene džamije, ona je dodala da je i Američka ambasada kroz svoj fond za obnovu spomenika dala donaciju za tu namjenu 2006. godine.

"Drago mi je što sam danas ovdje i što je tu jako puno ljudi koji prisustvuju ceremoniji otvaranja ove prelijepe džamije, koja predstavlja važan historijski spomenik", naglasila je ambasadorica SAD-a.

Izrazila je zahvalnost svima koji su podržali današnje otvaranje Ferhadije.

Među ostalim zvanicama koje se danas mogu vidjeti u gradu na Vrbasu su Jonathan Moore, šef Misije OSCE-a u BiH, Denis Zvizdić, predsjedavajući Vijeća ministara BiH, Bakir Izetbegović, predsjedavajući Predsjedništva BiH i Željka Cvijanovića, premijerka RS-a, piše Klix.ba.

VRH



Ostali prilozi:
» ODRŽANA KOMEMORACIJA POVODOM SMRTI AKADEMIKA DŽEVADA JAHIĆA
Anadolu Agency (AA) | 24. April 2024 18:52
» SUTRA PRVI GIRLTHING GIRL POWER SAJAM OSNOVNIH ŠKOLA
Bošnjaci.Net | 24. April 2024 14:38
Ostali prilozi istog autora:
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EsmirBasic2312.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif