Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Vijesti


Održana sjednica Sabora IZ u BiH
ODRŽANA SJEDNICA SABORA IZ U BIH
Procitaj komentar

Autor: MINA
Objavljeno: 23. April 2016. 18:04:50


ODRŽANA SJEDNICA SABORA IZ U BIH

Sabor Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini održao ja danas redovnu sjednicu pod predsjedavanjem predsjednika Hasan Čengića. Na današnjoj sjednici Sabor je razmatrao i usvojio izvještaji o radu Sabora za 2015. godinu, a razmatrani su također i usvojeni i izvještaji o radu drugih organizacionih jedinica Islamske zajednice.

SABOR IZ: PUNA PODRŠKA AKTIVNOSTIMA OKO ILEGALNIH DŽEMATA

Sarajevo, 23. april 2016. (MINA) - Sabor Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini je na svojoj četvrtoj redovnoj sjednici održanoj u Sarajevu dana 23. aprila 2016. godine, razmatrajući Izvještaj Rijaseta i Zaključke Vijeća muftija, o razgovorima i postizanju dogovora, sa pojedincima, pripadnicima islama, koji nisu članovi Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, odnosno, skupinama koje nisu uključene u džemate Zajednice na teritoriji Bosne i Hercegovine, vođenim od 26.12.2015. do 25.03.2016. godine, donio sljedeće:

ZAKLJUČKE

1. Sabor Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini prima na znanje Izvještaj Rijaseta IZ u BiH od 12.04.2016. i podržava Zaključke Vijeća muftija IZ u BiH od 11.04.2016.godine.
2.Sabor smatra da je proces razgovora i postizanja sporazuma sa pripadnicima islama, koji nisu članovi Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, odnosno, koji nisu uključeni u džemate Zajednice, a kolektivno organiziraju i vode islamske vjerske obrede i aktivnosti na teritoriji Bosne i Hercegovine, za koje je po ustavu i Zakonu nadležna Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini, proveden na temelju Ustava IZ u BiH i važećih pravnih normi. Svi učesnici u ovom procesu, predstavnici Zajednice, transparentnošću, otvorenošću, zakonitošću i spremnošću za dogovor, a pozvani pripadnici islama, odzivom i učešćem u razgovorima, odnosno, dogovorima, pokazali su korektnost, profesionalizam i interes za razgovore i razjašnjenje.

3. Sabor naglašava daje trajna obaveza Zajednice, svih njezinih organa, ustanova, institucija, predstavnika, alima i džematlija, njezinih članova i pripadnika, prenošenje Emaneta i očuvanje jedinstva ummeta, primjenom maturidijskogakaida i hanefijskog mezheba, na prostoru njezine nadležnosti.
4. Sabor će, putem svojih komisija i direktno, pratiti realiziranje zadataka i obaveza organa i predstavnika Zajednice, te pružati potrebnu podršku i saradnju, odnosno, nadzirati daljnje aktivnosti Zajednice u ovom pitanju.
5. Sabor poziva sve, unutar i izvan Zajednice, da pruže podršku ovom procesu, odnosno da izvršavaju obaveze u skladu sa svojim nadležnostima, u cilju općeg dobra i javnog interesa.
6. Sabor zadužuje: Komisiju za vjersko djelovanje, Komisiju za fmansijske i administrativne poslove, Komisiju za dijasporu i vanjske poslove i ostale nadležne komisije Sabora, da trajno prate realiziranje Zaključaka Vijeća muftija i stavova Rijaseta iz Izvještaja, te o tome redovno izvještavaju Sabor.
7. Zaključke Sabora, Zaključke Vijeća muftija i Izvještaj Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini objaviti u službenim glasilu IZ u BiH.
8. Sabor stavlja na uvid javnosti svoje Zaključke, Zaključke vijeća muftija i Izvještaj Rijaseta, putem sredstava javnog priopćavanja.
Uvodnim riječima prisutnim sabornicima obratio se reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein ef. Kavazović. Reisu-l-ulema se u svom obraćanju osvrnuo na aktuelnu situaciju u našoj domovini te podnio izvještaj o radu.

Jedna od tema današnje sjednice Sabora bili su i izvještaj Rijaseta o razgovorima i postizanju dogovora sa pojedincima i skupinama, pripadnicima islama, koji nisu članovi Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini i koji nisu uključeni u džemate Islamske zajednice na teritoriji Bosne i Hercegovine te zaključak koje je po ovom pitanju donijelo Vijeće muftija na sjednici održanoj 11. aprila 2016. godine. S tim u vezi Sabor je donio i nekoliko zaključaka uputivši na taj način punu podršku naporima poduzetim u ovom procesu.

Sabornici su se danas dotakli i nedavnih presuda Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju u Hagu koje je ova sud izrekao Radovanu Karadžići i Vojislavu Šešelju. Tim povodom izdata je izjava o ovim, kako je navedeno, zaprepašćujućim i neprihvatljivim presudama. „Neshvatljivo je i neprihvatljivo stanovište Tribunala da se u Zvorniku„ Bratuncu, Vlasenici, Foči, Prijedoru, Ključu i Sanskom Mostu nije desio zločin genocida, iako su političke, vojne i policijske strukture Republike Srpske po istom obrascu i u mnogo dužem vremenu djelovale kao i u Srebrenici. Neobjašnjivo je da je Radovan Karadžić, kao najodgovorniji politički i vojni funkcioner odgovoran za zločin genocida u Srebrenici, a da nema takve odgovornosti na ostalim prostorima ratnog djelovanja. Apsolutno je neodrživo da za najteže zločine u Evropi poslije Drugog svjetskog rata nižerangirani vojni zapovjednici bivaju presuđeni na doživotni zatvor, dok kreator zločinačke politike i njihov vrhovni zapovjednik dobiva nižu kaznu“, navodi se između ostalog u ovoj izjavi.

Na sjednici je također tretirana i informacija Reisu-l-uleme o prihvatanju ostavke akademika prof. dr. Enesa Karića, direktora Uprave za obrazovanje i nauku Rijaseta te ostavke Muamer ef. Zukorlića sa mjesta muftije sandžačkog.

Na kraju treba dodati da su današnjoj sjednici pored sabornika prisustvovali i članovi Vijeća muftija te rukovodioci organizacionih jedinica Rijaseta.




IZLAGANJE REISU-L-ULEME NA SJEDNICI SABORA

Na današnjoj sjednici Sabora IZ u BiH uvodno izlaganje imao je reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović, koji se osvrnuo na aktuelnu situaciju u našoj domovini te predstavio izvještaj o radu Islamske zajednice u prethodnoj godini. Ovo obraćanje Reisu-l-uleme prenosimo u cijelosti:
„Zahvaljujemo se Allahu, našem Gospodaru i Gospodaru svih svjetova. Njegovoj se milosti i oprostu nadamo. Molimo Ga da nas uputi na ispravan put i da nam dadne snagu ispravnog razumijevanja i poimanja ovoga svijeta i njegovih zakonitosti. Molimo Ga da nas osnaži u dobru koje činimo i opomene kada činimo pogreške.



Upućujemo salavate na našega poslanika Muhammeda, a.s.
Poštovani predsjedniče i članovi Sabora, uvaženi muftije, članovi Rijaseta, braćo i sestre, dragi gosti. Sve vas selamim i želim vam uspješan rad na današnjem zasjedanju Sabora.
U ovoj prilici, u kratkim naznakama ću se osvrnuti na rad Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini u protekloj godini. Godina iza nas, 2015., treća je godina moga mandata na dužnosti Reisu-l-uleme. Istovremeno, prva je to godina novog saziva Sabora, prva puna godina u radu ovoga sastava Rijaseta i prva puna godina u mandatu jednog broja muftija. Nakon provedenih izbora u Islamskoj zajednici, početkom 2015. godine je konstituiran novi saziv i izabrano novo vodstvo Sabora.
U godini iza nas uložili smo dosta truda i vremena u nastojanjima da obaveze, odgovornosti i nadležnosti u operativnom vođenju Zajednice definiramo i rasporedimo u pet uprava Rijaseta. Pitanja vjere i izazove ideoloških određenja usmjerili smo Vijeću muftija. Uprave Rijaseta se postepeno konstituiraju, prema našim mogućnostoma i obimu obaveza koje proizlaze iz usvojenih planova.
Vijeće muftija je zasjedalo po potrebi. Na sjednicama je, pored razmatranja izvještajao radu, finansijskom i budžetskom poslovanju, planova i programa rada, izdato i nekoliko fetvi. Cijenim daje među njima vrlo važna fetva o Genocidu u Srebrenici.

SABOR IZ U BIH: PRESUDE KARADŽIĆI I ŠEŠELJU SU ZAPREPAŠĆUJUĆE I NEPRIHVATLJIVE


Sabor Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini je na danas održanoj sjednici usvojio Izjavu, o kako je naglašeno, zaprepašćujućim i neprihvatljivim presudama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju Radovanu Karadžiću i Vojislavu Šešelju. Ovu izjavu sabora prenosimo u cijelosti:
Polazeći od stava Kur`ana Časnoga: „Allah ne voli da se o zlu javno govori, izuzev onoga kome je nasilje učinjeno, a Allah sve čuje i sve zna." (4:148), Sabor Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, djelujući u svoje ime, u ime svojih pripadnika-žrtava i njihove rodbine, na sjednici održanoj u Sarajevu 23. aprila 2016. godine, usvojio je sljedeću:

IZJAVU


o zaprepašćujućim i neprihvatljivim presudama Radovanu Karadžiću i Vojislavu Šešelju
Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju izricanjem prvostepenih presuda Karadžiću i Šešelju nije ispunio svoju misiju utvrđivanja istine i pravde za žrtve genocida i drugih zločina tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu od 1992. do 1995. godine i time doprinio uspostavljanju i održanju mira na prostorima bivše Jugoslavije. Neshvatljivo je i neprihvatljivo stanovište Tribunala da se u Zvorniku„ Bratuncu, Vlasenici, Foči, Prijedoru, Ključu i Sanskom Mostu nije desio zločin genocida, iako su političke, vojne i policijske strukture Republike Srpske po istom obrascu i u mnogo dužem vremenu djelovale kao i u Srebrenici. Neobjašnjivo je da je Radovan Karadžić, kao najodgovorniji politički i vojni funkcioner odgovoran za zločin genocida u Srebrenici, a da nema takve odgovornosti na ostalim prostorima ratnog djelovanja. Apsolutno je neodrživo da za najteže zločine u Evropi poslije Drugog svjetskog rata nižerangirani vojni zapovjednici bivaju presuđeni na doživotni zatvor, dok kreator zločinačke politike i njihov vrhovni zapovjednik dobiva nižu kaznu.
Presudom je utvrđeno da su uspostavljanje paralelnih političkih i vladinih struktura bosanskih Srba, kao i operacije nasilnog zauzimanja općina, uključujući i protjerivanje nesrpskog stanovništva, bili pažljivo pripremani i koordinirano vođeni sa neupitnom zločinačkom namjerom osuđenog Karadžića i vodstva bosanskih Srba. U tom djelovanju su predhodno utvrđeni strateški ciljevi, definisani precizni zadaci, davana uputstva, pa čak i razrađene varijanta A i varijanta B. U provođenju ovog zločinačkog poduhvata žrtve - bosanski muslimani i drugi nesrbi su ubijeni u masovnim egzekucijama i smaknućima, naročito u logorima, odvođeni su iz njih i ubijani, što je poprimilo razmjere istrebljenja.
Međunarodni sud pravde i Tribunal u Hagu presudama svjedoče o svestranojumješanosti Srbije u ratna djelovanja u Bosni i Hercegovini, ali ne dolaze do jedino razumnog zaključka o njenoj odgovornosti za sve zločine i razaranja. Zato, nakon ovih presuda, predsjednik Vlade Srbije cinično izjavljuje da su oni svojom mudrom politikom osigurali da Srbija ne bude u narednih dvjesto godina genocidna država. Uspostavljanje i razvijanje dobrosusjedskih odnosa i saradnje mora počivati na međusobnom uvažavanju i poštovanju. To uključuje prihvatanje istine o događajima iz prošlosti, posebno priznavanje sudski utvrđene činjenice daje nad Bošnjacima izvršen zločin genocida.
Žrtve ratnih zločina iz nedavnog rata ponovo su uvrijeđene i poniženeoslobađajućomprvostepenom presudom Vojislavu Šešelju. Šira i stručna javnost konsternirane su oslabađanjem od svake odgovornosti prononsiranog nacionaliste koji je širio međunacionalnu mržnju i netrpeljivost, koji je formiraoinaoružavao po zlu poznate paravojne formacije. Neprihvatljiva je poruka ove presude da će ovakva djelovanja i njihovi izvršioci i ubuduće biti oslobođeni svake odgovornosti.
Imajući sve ovo u vidu, Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini očekuje i zahtijeva da Tužilaštvo Tribunala u Hagu uloži svaki napor, i u žalbenom postupku ishoduje otklanjanje navedenih nepravdi. Očekujemo da se u konačnoj presudi Radovanu Karadžiću potvrdi istina da je, u još najmanje sedam općina u BiH, počinjen zločin genocida nad Bošnjacima i Hrvatima i da se za ta zlodjela osudi na doživotni zatvor. Očekujemo, također, da se u žalbenom postupku ukine oslobađajuća presuda Vojislavu Šešelju, da se konačnom presudom potvrde zločini za koje je odgovoran i da mu se izrekne primjerena kazna, stoji u izjavu koju je potpisao predsjednik Sabora Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Hasan Čengić.
Nastavili smo normativno uređivanje Zajednice, dinamikom za koju smo imali snage, materijalnih i ljudskih kapaciteta. Rijaset je izradio niz pravilnika od kojih je neke usvojio sam, u okviru svojih nadležnosti, a neke predložio Saboru na usvajanje. Kao posebno važan, ističem pravilnik o sistematizaciji radnih mjesta u upravama i drugim organizacionim jedinicama Rijaseta. To je iznimno važan dokument, jer je pretpostavka za kvalitetan rad i pravilan i odgovoran odnos prema kadrovskom popunjavanju ukupne organizacione strukture Rijaseta. Pravilnikom o reisu-l-ulemi, koji je usvojio Sabor, riješeni su status, prava i obaveze reisu-l-uleme u toku i nakon obavljanja ove dužnosti. Pri kraju je izrada strateškog dokumenta, kojim se uređuje srednji organizacioni nivo Zajednice.
II
Uporedo smo nastojali podići kvalitet vjerskog života u džematu, unaprijediti hutbe petkom, te rad u predškolskim ustanovama i s omladinom i ženama. Odjel za brak i porodicu uspostavlja infrastrukturu i priprema i educira nosioce svojih aktivnosti u muftijstvima i medžlisima.
U obrazovnim ustanovama nastojimo uspostaviti jedinstvene kriterije i usvojiti etički kodeks, kao nužan dokument za adekvatno ponašanje svih radnika. Nastavili smo se brinuti za status bosanskog jezika. Značajan broj kapitalnih izdanja iz te oblasti usmjerili smo prema djeci u povratničkim mjestima. Briga za bosanskim jezikom je dio naše misije.
U prošloj godini smo izabrali novi znak i memorandum Zajednice, utemeljene na ustavnim odredbama.
Aktivnosti u dijaspori smo usmjerili na informiranje o planovima i modalitetima njenog normativnog uređenja i pozicioniranja u ukupnoj strukturi Zajednice. Nastavili smo i njegovanje dobrih odnosa s islamskim svijetom. U tim nastojanjima smo obavili ranije planirane posjete nekim prijateljskim islamskim zemljama. Namjera nam je da naše prijatelje u tome svijetu poštujemo i da ih ne dijelimo i ne pravimo među njima razlike. Sa svima želimo bratsku i prijateljsku saradnju.
U odnosima s drugim vjerskim zajednicama nema većih nesporazuma. Posjeta Pape Franje Sarajevu sredinom protekle godine osnažila je međunarodnu poziciju Bosne i Hercegovine i otklonila bojazan da Katolička crkva podržava separatističke politike u Bosni i Hercegovini. Taj dojam, nažalost, nemamo kada su u pitanju javni istupi ljudi iz vrha Srpske pravoslavne' crkve iz Beograda. Dapače, oni ohrabruju srpski nacionalizam i isključivost i doprinose veličanju zločina i zločinaca, čime dodatno otežavaju put pomirenja, razumijevanja i osiguravanja boljeg života svih građana Bosne i Hercegovine.
U protekloj godini smo se dodatno bavili i akcijom klanja kurbana. Poznato je da za veliki broj muslimana, koji nisu u mogućnosti sami izvršiti tu obavezu, mi organiziramo sve što je potrebno da se njihovi nijetovi i obaveze, pravilno ispune. Istodobno, učinili smo napor da od naših stočara, posebno u povratničkim mjestima, kupujemo kurbane. Iskustva koja smo stekli pažljivo analiziramo i planiramo nove korake u unapređenju ove važne akcije.
Stalno ulažemo trud da organizaciju putovanja na hadž podignemo na viši nivo, a i organiziranje putovanja na umru činimo bez turističkih agencija.
Iz fonda Bejtu-l-mal izdvojili smo značajna sredstva za socijalne projekte našeg Ureda za društvenu brigu. U nekoliko sergija smo prikupili lijepa sredstva za pomoć stradalima u Siriji, Burmi i Nepalu.
Krajem protekle godine smo usvojili plan i program rada svih organizacionih struktura IZ-e u BiH za ovu godinu. Usvojili smo budžet i uveli disciplinu u njegovoj realizaciji. Značajna sredstva smo usmjerili kao podršku povratničkim medžlisima i džematima. Ova izdvajanja imaju trend povećanja iz godine u godinu. Planiramo da u ovoj godini otpočnemo proces uređenja članarine na nivou cijele Zajednice. Svjesni smo daje ovo veliki izazov za sve nas.

III
U protekloj godini naše ukupne aktivnosti, radne i druge kapacitete zaokupljali su i neki važni događaji, koji su nas se posredno ili neposredno ticali. Na samom početku godine, a onda i sredinom jeseni, dogodili su se teroristički napadi u Evropi. I neki događaji kod nas su u javnosti okarakterizirani kao teroristički akti. Osjećali smo odgovornost i brigu za muslimane i odlučili da se javno i nedvosmisleno, zajedno sa Bošnjacima koji obavljaju političke i javne funkcije u našoj zemlji, oglasimo Izjavom kojom osuđujemo nasilni ekstremizam. Rijaset je, koliko je to bilo u našoj moći odgovorno pristupio ovom pitanju. Pred vama izvještaj koji tretira pitanje neformalnih grupa, organiziranih kroz izolovanu infrastrukturu van institucionalnog okvira Islamske zajednice, kao i zaključci Vijeća muftija po tom pitanju.

Krajem godine smo završili pregovore oko potpisivanja ugovora između države Bosne i Hercegovine i Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini. Taj dokument je, u formi prijedloga, nakon prihvatanja u Vijeću ministara Bosne i Hercegovine upućen prema Predsjedništvu BiH na potpisivanje i dalju proceduru. Očekivali smo da će to biti rutinski posao, nakon skoro pet godina usaglašavanja svakog člana i svake rečenice. Nažalost, tamo nisu svi spremni da ga podrže, uz razna „politikanska“ obrazloženja. Nepotpisivanje tog ugovora daje prostora da se, između ostalog, samovoljnim tumačenjem nekih zakonskih propisa, diskriminiraju muslimani u javnom, političkomidruštvenom životu. Takav slučaj je s odlukom Visokog sudskog i tužilačkog vijeća, koja najdirektnije implicira da se muslimankama, propisno obučenim, zabrani ostvarivanje njihovih osnovnih pravda u sudstvu i tužilaštvu u BiH. Iza ovakvih nepotrebnih i zlonamjernih pokušaja da se muslimani, kao najbrojnija zajednica u Bosni i Hercegovini, diskriminiraju, stoji namjera skretanja naše pažnje i trošenja energije na konstruirane probleme. Ovakav odnos političkih predstavnika u BiH spram njihove ustavne obaveze da se Islamska zajednica dovede u isti status kao i Katolička crkva i SPC, s kojima je država BiH potpisla ugovore još prije 7-8 godina, ima za posljedicu dodatne frustracije muslimana prema institucijama države BiH. Očekujemo da se bošnjačka politika ozbiljno pozabavi ovim pitanjem.
Na kraju, cijenimo da smo imali uspješnu godinu. Analiza izvještaja svih u IZ-e u BiH pomoći će da u budućim planovima budemo efikasniji u radu.

Još jednom, hvala vam na pažnji i želim vam puno dobra i uspjeha“, kazao je na kraju svog obraćanja reisu-l-ulema Kavazović.






RIJASET PREDSTAVIO IZVJEŠTAJ O RAZGOVORIMA SA „PARADŽEMATIMA“

Sarajevo, 23. april 2016. (MINA) – Na današnjoj sjednici Sabora Islamske zajednice u BiH prezentiran je izvještaj o aktivnostima poduzetima na planu razgovora i postizanju dogovora sa pojedincima i skupinama, pripadnicima islama, koji nisu članovi Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini i koji nisu uključeni u džemate Islamske zajednice na teritoriji Bosne i Hercegovine, a koje su realizirane u periodu od 14.12.2015 do 25.03.2016. godine.
Javnosti je na press-konferenciji održanoj tim povodom nakon sjednice Sabora predstavio Ismail Smajlović, direktor Uprave za pravne i administrativne poslove, a sadržaj ovog izvještaja prenosimo u cijelosti:

Rijaset Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini na osnovu člana 59 Ustava Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, te na osnovu Pravilnika o radu Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, na osnovu Instrukcije Vijeća muftija od 26. februara 2016. godine, podnosi Vijeću muftija Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini i Saboru Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini sljedeći:

IZVJEŠTAJ
O razgovorima i postizanju dogovora sa pojedincima i skupinama, pripadnicima islama, koji nisu članovi Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini i koji nisi uključeni u džemate Islamske zajednice na teritoriji BiH vođenim od 26. 12. 2015. do 25. 3. 2016. godine.
Izvještaj se odnosi na: pojedince, pripadnike islama, koji nisu članovi Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, skupine koje su uzurpirale imovinu Islamske zajednice i ometaju njen rad, skupine koje se u javnosti spominju kao tzv. „selefijske skupine", odnosno „šiijske skupine“ ili „džemati“, te na derviške grupe, odnosno, tekije koje nisu formalno uključene u asocijaciju tradicionalnih derviških redova unutar Islamske zajednice i ostale, koji se kolokvijalno nazivaju i „paradžemati".

1. Obavljajući svoje poslove i obaveze, na temelju Ustava Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini i Pravilnika o radu Rijaseta, Uprava za vjerske poslove, na inicijativu zamjenika reisu-l-uleme, Husein-ef. Smajića, a u vezi sa djelovanjem skupina, pripadnika islama, koji obavljaju džuma-namaz, bajram-namaz, vjersku pouku te namaze u džematu u prostorima koji nisu prostori Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini a predvode ih osobe koje nemaju odgovarajuća ovlaštenja nadležnog organa IZ-e u BiH da obavljaju te aktivnosti, uputila je 4. 6. 2015. godine dopis broj 02-08-2-2399/15., svim muftijama na teritoriji Bosne i Hercegovine s molbom da dostave informaciju o takvim aktivnostima na svome području. Na osnovu informacija prikupljenih na ovaj način te nakon uputstva dobijenog od reisu-l-uleme, Husein-ef. Kavazovića, organizirani su radni sastanci na području muftiluka sa svim glavnim imamima i predsjednicima medžlisa. U saradnji sa Kancelarijom reisu-l-uleme, Centrom Vasatijja, a u organizaciji Uprave za vjerske poslove, organizirani su sastanci u svim muftilucima u periodu od 9. februara do 20. marta 2015. te održana sljedeća predavanja: Mufid Memija - Kultura i sigurnost komuniciranja na internet je pismeni izvještaj. Reisu-l-ulema je organizirao radni sastanak sa muftijama i članovima Rijaseta 18. 11. 2015. godine na kojem je raspravljano o stanju u džematima i među muslimanima sa posebnim osvrtom na dosljedno tumačenje akaidskog učenja. Nakon toga je reisu-l-ulema Husein-ef. Kavazović, na temelju svoga Zaključka, uputio dopis muftijstvima u Bosni i Hercegovini 14. 12. 2015. godine u kojem zadužuje muftije da do kraja januara 2016. obave preliminarne razgovore sa pojedincima, pripadnicima islama, koji nisu članovi Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini i skupinama koje nisu uključene u džemate Zajednice, a uključeni su u ove aktivnosti. Vijeće muftija IZ u BiH je 26. 12. 2015. donijelo Instrukciju sa pratećim dokumentima, uključujući Protokol, i zadužilo Rijaset da na temelju Instrukcije provede službene razgovore na cijeloj teritoriji Bosne i Hercegovine, najkasnije do 25. 3. 2016. godine, u saradnji sa nadležnim organima na terenu i o tome obavijesti Vijeće muftija i Sabor IZ u BiH.

2. U procesu razgovora i postizanju sporazuma sa skupinama i pojedincima, pripadnicima Islama, koji nisu članovi Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, odnosno nisu uključeni u džemate Zajednice, a kolektivno organiziraju i vode vjerske aktivnosti za koje je, po Ustavu Bosne i Hercegovine, Zakonu o slobodi vjere i položaju crkava i vjerskih zajednica u Bosni i Hercegovini te Ustavu Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, nadležna Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini, bili su uključeni nadležni: muftije, glavni imami, muderrisi, imami, predsjednici medžlisa, članovi tijela i organa Zajednice i ugledni članovi Zajednice. Svi uključeni u proces su bili veoma aktivni i dali su veliki doprinos njegovom uspješnom vođenju. U toku cijelog procesa nije zabilježen nijedan ozbiljan incident. I predstavnici Zajednice, i pripadnici islama, koji nisu uključeni u strukturu Zajednice, a učestvovali su u razgovorima, pokazali su spremnost za dijalog. Predstavnici Zajednice pokazali su otvorenost, spremnost za dogovor, pozornost prema kritikama na račun Zajednice i njezinih predstavnika, te spremnost na dogovor i puno uključivanje svih pripadnika islama u članstvo, odnosno aktivnosti Zajednice i njenih organa.
3. Stavovi, prigovori i primjedbe predstavnika skupina koje obavljaju kolektivne islamske aktivnosti izvan Zajednice među ostalim su: da među pripadnicima Zajednice ima novotara, otpadnika od vjere - „murtata“, da Zajednica svoj koncept temelji i gradi na novotarijama kao sto su: mevludi, dovišta, tevhidi, turbeta, učenje na kaburu, zajednički zikr poslije namaza - ,؛tespih“; da su džamije u toku dana zatvorene, da se ezan ne pušta uživo, da Zajednica težište svoga rada stavlja na materijalno, a ne na duhovno i si. Zagovornici ovih stavova i učenja su uglavnom mlađi ljudi, muškarci i žene različitog društvenog porijekla, socijalnog i materijalnog statusa, različitog moralnog backgrounda i obrazovanja, zaposleni i nezaposleni. Predvođeni su od strane „daija“, osoba sa ovih prostora, koji su studirali ili završili islamske fakultete izvan Bosne i Hercegovine, a da prethodno nisu završili neku od medresa Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini pa tako ne ispunjavaju uvjete zaposlenja u Zajednici na poslovima vjerske djelatnosti. Svoje ideje preuzimaju od osoba koje se bave pitanjima islama a ne žive u Bosni i Hercegovini ili regionu.
4. Na osnovu informacija prikupljenih u toku provođenja ove Instrukcije, statistika, među ostalim, izgleda ovako: ukupno je obavljen razgovor sa 38 skupina - „paradžemata“, od toga: Zeničkomuftijstvo 13, Sarajevsko muftijstvo 12, Tuzlanskomuftijstvo 7, Bihaćkomuftijstvo 3, Mostarsko muftijstvo 2, Travničkomuftijstvo 1. Na području Banjalučkog i Goraždanskog muftijstva nije registrirana nijedna skupina. Broj objekata koji koriste ove skupine, a koji nisu registrirani u IZ u BiH je 29 i u njima se, između ostalog, obavlja džuma-namaz u 19 a bešvakat namaz u 20. Od ukupnog broja skupina sa kojim su obavljeni razgovori, predstavnici 14 skupina su potpisali Protokol i prihvatili uključenje u Zajednicu. To su: Debeljak, Salem Bajramović, Čaršija - Kakanj, Osijek, Dragulj - Vreoca, Rakovica, Briješće Brdo, Bistrik, Bakarevac, Rujnica, Borovnica, Bajvati, Mećevići, Bočinja. Predstavnici 22 skupine nisu potpisali Protokol: Stijena, Brezićani, Hodžići - Kakanj, Pobjeda - Feth, Briješće Brdo II, Kasindolska, Gornja Mahala, Kuljani, Bara, Ošve, Kaloševići, Stmokos - Zenica, Liješnica, Kotorsko Donje, Gornja Maoča, Gornji Rahić/Dizđaruša, Ćehaje 1, Selo Gračanica, Stara Željeznička stanica Bihać, Kula - Tuzla, Dubnica, Delići-Hukići. Postoje tekije u kojima se obavljaju aktivnosti, a da one nisu u sistemu Tarikatskog centra. Postoje džemati koji su se odvojili od Zajednice i tako djeluju nelegalno - to su Stranjani i Klokot.
5. Tokom osamdesetih godina prošlog stoljeća pojavili su se određeni studenti sa prostora Bosne i Hercegovine i Sandžaka, koji su studirali na islamskim univerzitetima u zemljama Zaljeva, a koji su počeli osporavati ispravnost učenja i prakse islama u ovim krajevima. Tradicionalna bosanska ulema, koja je imala prepoznatljiv domaći imidž i tradicionalnu otvorenost u razumijevanju i tumačenju islama, dovođena je u pitanje i osporavan joj je legitimitet. Ovaj proces se na početku sporo i neuspješno provodio da bi početkom, tokom i nakon agresije na Bosnu i Hercegovinu, naišao na veći broj pristalica, čemu su pogodovali genocid i veliki zločini nad muslimanima Bošnjacima, počinjeni naočigled svijeta.
6. Pojavile su se ideje, učenja i prakse koje se opisuju kao selefijske, vehabijske, šiijske, ahmedijske, nurdžijske, neotarikatske i si., a koje nisu bile prisutne ne samo kod muslimana nego ni kod građana Bosne i Hercegovine. One su došle svana, zajedno sa stranim nosiocima i podržane su materijalno, propagandno i finansijski od institucija i pojedinaca izvana. Za takva učenja najotvoreniji su bili mladi, koji nisu imali dovoljno znanja o islamu iz osobnih ili porodičnih razloga, te osobe koje su trebale sigurnost, zaštitu i brigu nakon preživjelih strahota agresije i osobnih tragedija. Teško oštećena Zajednica nije imala snage odgovoriti svim potrebama i pozivima.
7. Neki od pristupa i tumačenja koja su propagirana svana dovodila su u pitanje i tradicionalno učenje islama i tradicionalne oblike življenja islama. Tako su dovođena u pitanje i uloga Zajednice i njezina historijska i aktuelna pozicija kod muslimana, uloga islama u društvu, te odnos muslimana prema bosanskohercegovačkom društvu i njihova uloga u njegovoj raznolikosti. Nude se samozatvarajući pristupi za sljedbenike - muslimane s ciljem odvajanja od matice - Zajednice, odnosno samoodvajajući od širih društvenih tokova. Unutrašnja struktura ovih skupina je prilično čvrsta i teže je očekivati individualan stav ili samokritički pristup. U takvom prostoru lakše se prihvataju akaidska učenja i mezhebske prakse koje su sasvim strane prostoru Bosne i Hercegovine i islamskom iskustvu Bošnjaka.
8. Iako se tzv. selefije doživljavaju kao jedinstven i monolitan pokret, oni predstavljaju pokret sa značajnim brojem suprotstavljen ih frakcija koje imaj svoju viziju islama i najčešće samo sebe smatraju dosljednim sljedbenicima sunneta Muhammeda, a.s., a svoje tumačenje islama jedino ispravnim. U islamskim zemljama su prepoznatljiva četiri osnovna pravca selefizma, čiji utjecaj se različito osjeća i na ovim prostorima. Daljnja analiza tih pravaca bi ih mogla svesti na dvije grupe: konzervativne i evoluirajuće, apolitične i društveno angažirane. Svi se pozvaju na ehlu-l-hadis i utemeljitelje prvih pravnih škola. Na praktičnom nivou odbijaju islamsku tradiciju Bošnjaka u kojoj se prakticiraju mevlud i tevhid, obilaze dovišta i turbeta. Neki čak ne priznaju ni službeni takvim Zajednice, već klanjaju i poste po svome takvimu. U odnosu na Zajednicu, jedni priznaju njezin legitimitet i spremi su joj pristupiti, dok je drugi ne priznaju proglašavajući bosansku ulemu i muslimane novotarima i nevjernicima pa, stoga, zagovaraju osnivanje paralelnih vjerskih institucija. Što se tiče šiijskog učenja, ono se generalno dijeli na one koji priznaju legitimnost ehli-s-sunneta i one koji ga poriču. Glavni tokovi šiijskog učenja na Bliskom istoku priznaju ehli-s-sunnet, ali se razlikuju u daljem tumačenju i praksi. Povijesno gledano, šiijsko učenje i šiijska praksa islama u Bosni i Hercegovini kod Bošnjaka nije bila prisutna do prije dvadesetak godina. Trenutno postoji ograničeno prisustvo šiijskih grupa, koje svoje autoritete imaju u tradicionalnim šiijskim središtima, odnosno modernim šiijskim grupama. Javno najčešće djeluju putem društvenih mreža. Dok jedni prihvataju autoritet Zajednice, drugi ga negiraju. Neki neotarikatski redovi i nurdžijski džemati sa sjedištima u inostranstvu nastoje razvijati svoju djelatnost bez saradnje i saglasnosti Zajednice, odnosno Tarikatskog centra. Džemati otcijepljeni od Zajednice su djelovali i u prethodnom društveno-političkom sistemu i ti procesi su bili potaknuti, uglavnom, egoizmom imama ili manje grupe džematlija. Iskustvo rješenja ovih problema Zajednice bit će potrebno efikasno koristiti i ubuduće.
9. Aktivnosti skupina koje orginizirano prakticiraju islamske obrede izvan Zajednice su veoma raznovrsne, sistemski povezane i predstavljaju široku lepezu aktivnosti skupina i manjih grupa kao i pojedinaca: kroz razgovore sa drugima, tribine, printane medije, publikacije knjiga, štiva i sadržaja koji promoviraju takva učenja. Djeluju i preko društvenih mreža, vazova; kroz udruženja, preko sportskih aktivnosti, uz saradnju ili rad sa ili kroz NVO, te prekogranične aktivnosti i projekte; nerijetko uporno i isključivo reagiraju na drukčije ili različito mišljenje, stav, argument, kritiku ili praksu potičući na drugoj strani osjećaj isključivosti ili netrpeljivosti, odnosno nastajanje jaza prema drugim pripadnicima islama, produbljivanje toga jaza ili odbojnosti prema Islamskoj, odnosno široj zajednici.
10. Proces provedbe Instrukcije Vijeća muftija pokazao je da Zajednica dosada nije imala pouzdana i objektivna, cjelovita saznanja o obimu i obliku djelovanja skupina i pojedinaca izvan Zajednice niti je radila ozbiljna istraživanja, statistiku, odnosno relevantna sociometrijska istraživanja ovih pojava kod pripadnika islama na prostoru Bosni i Hercegovini.
11. Kroz svoj institucionalni rad Zajednica nije uspjela predstaviti da ima zadovoljavajuća teorijska i potrebna praktična znanja o ovim učenjima, aktivnostima i procesima u svijetu, a posebno na prostoru djelovanja Zajednice, unutar akademskog osoblja, upravnih struktura, odnosno imama, muallima, neposrednih vjerskih autoriteta na terenu, niti da je imala prilagođenu strategiju djelovanja prema tim pojavama.
12. Zajednica je posvećivala nedovoljnu pažnju tumačenju islama sa stanovišta maturidijskogakaida i hanefijskog mezheba - kako u školskim ustanovama tako i u radu s nosiocima vjerskog autoriteta - naročito prema džematlijama, članovima Zajednice, intelektualcima, mladima i ženama.
13. Tradicionalna islamska tolerantnost imama i džematlija u Zajednici ispoljena je i u odnosu na pojave prakse islama strane ovom prostoru, kroz poštovanje osobe drugoga i njegovog „islamijjeta“, ali najveći broj imama i džematlija u Zajednici odlučno je reagirao na te pojave, svjesno i uporno, braneći islamsku tradiciju i praksu Bošnjaka i tako očuvao veoma visok stepen jedinstva pripadnika islama i jedinstva Zajednice. Sira društvena zajednica, koja je reagirala na drugoj osnovi, također je išla u prilog jedinstva i očuvanja potvrđenih tradicijskih vrijednosti kod ovdašnjih muslimana i unutar Zajednice.
14. Zajednica nema specifičnu strategiju djelovanja u odnosu na ove pojave niti planove rada svojih organa, ustanova i predstavnika izvedene iz nje.
III
15. Aktivnosti na temelju „Instrukcije o razgovorima i postizanju dogovora“ Vijeća muftija, koje je u periodu februar-mart 2016. vodio Rijaset, bile su potrebne i korisne za Zajednicu, odnosno za one kojih se to tiče.
16. Zajednica ima zakonsku poziciju u Bosni i Hercegovini i ustavnu poziciju da u odnosu na muslimane - pripadnike islama na teritoriji Bosne i Hercegovine čuva vjerodostojnost islamskih normi i osigurava njihovo tumačenje i primjenu, a da u tumačenju vjere i izvršavanju ibadetskih dužnosti primjenjuje maturidijski akaid i hanefijski mezheb, osiguravajući tako na području svoje nadležnosti jedinstvo ummeta i prava muslimana.
17. Ovim procesom Zajednica je ponovo pokazala svoju otvorenost, transparentnost, odgovornost i zakonitost. Zajednica je na taj način potvrdila svoju spremnost da neprestano radi na saradnji, jedinstvu, međusobnom uvažavanju i organizacionom snaženju kroz svoje institucije, otvorenim za sve pripadnike islama.
18. Proces je potvrdio postojanje skupina, pripadnika islama, na teritoriji Bosne i Hercegovine, koje djeluju izvan institucija Zajednice., na načelima koja nisu unutar islamske tradicije Bošnjaka i ustavnih odredbi Zajednice.
19. U ovom procesu organi, institucije, predstavnici Zajednice i nosioci vjerskog autoriteta, pokazali su visok stepen uvažavanja, otvorenosti za razgovore, obrazloženja i pozive za uključivanje u Zajednicu ali i potpuno jedinstvo oko stavova Zajednice u vezi s primjenom Ustava Zajednice i provedbom Uputstva i Instrukcije te službenih stavova Zajednice u vezi s ovim pitanjem.
20. Postojanje skupina koje organizirano vrše islamske obrede izvan institucija Zajednice nije ravnomjerno zastupljeno na teritoriji Bosne i Hercegovine. Najveća je prisutnost na prostorima Zeničkog, Sarajevskog i Tuzlanskog muftiluka. Manji broj se nalazi na području Bihaćkog, Travničkog i Mostarskog muftiluka, dok se na prostoru Banjalučkog i Goraždanskog muftiluka ne nalaze ovakve skupine.
21. Kroz ovaj proces razgovora pokazalo se da kod pripadnika islama, koji nisu uključeni u Zajednicu, postoji značajan interest za rješavanje pitanja razlika i pitanja vaninstitucionalnog djelovanja na teritoriji Bosne i Hercegovine, što se vidjelo kroz odziv na razgovore, otvorene diskusije, jasno izrečene takve stavove i druge oblike izjašnjavanja i komunikacije.
22. Aktivnosti na provedbi Instrukcije su potvrdile da na teritoriji Bosne i Hercegovine postoje različita udruženja, nevladine organizacije i drugi formalni oblici djelovanja registrirana kod nadležnih državnih organa, koja se bave islamskim djelovanjem - koje je u isključivoj nadležnosti Zajednice, a tiče se tumačenja učenja islama i organiziranja vjerskog života muslimana. Neka od registriranih udruženja i nevladinih organizacija djeluju kao formalne ili faktičke ispostave organizacija registriranih izvan Bosne i Hercegovine.
23. U ovom procesu predstavnici nekih skupina, pripadnika islama, izrazili su interes za punu integraciju u Zajednici, drugi su odbili uključivanje u Zajednicu, treći su postavili navodne uvjete za eventualno uključivanje u Zajednicu odbijajući da potpišu Protokol a manje brojni, četvrti, se nisu ni odazvali na poziv za razgovor te su tako potpuno odbili uključivanje u Zajednicu.
24. Zajednica će trebati razmotriti mogućnosti razvijanja programa i ostvarivanja projekata socijalizacije, odnosno posebne resocijalizacije za osobe kojima je to potrebno, odnosno projekte prevencije nepoželjnog i nesocijalnog ponašanja.
25. Ovim je, na temelju Instrukcije, proces razgovora sa skupinama, pripadnicima islama koji djeluju izvan Zajednice, formalno završen.

IV
26. Potrebno je izraditi strategiju trajnog uključivanja u Zajednicu pripadnika islama koji djeluju izvan Zajednice i očuvanja jedinstva ummeta na prostoru nadležnosti IZ u BiH i na njezinim doktrinamim, Ustavnim i tradicionalnim temeljima. Potrebno je izraditi plan aktivnosti i operativni plan uključivanja u Zajednicu pripadnika islama koji su to zvanično prihvatili, odnosno svih pripadnika islama koji to dosada nisu prihvatili a koji iskažu spremnost zato u budućnosti.
27. Pitanje izvan institucionalnog djelovanja, odnosno djelovanja skupina i pojedinaca, pripadnika islama izvan članstva, organa i ustanova Zajednice, ne treba tretirati ekskluzivno, već kao trajni, integralni zadatak Zajednice, zadatak tumačenja islama, prakticiranja obreda islama i očuvanja jedinstva ummeta na prostoru nadležosti Zajednice čuvanjem provjerene islamske tradicije Bošnjaka, čija je ispravnost i odanost čistom dinu potvrđena njezinim neprekinutim prenošenjem do ove generacije.
28. Radi praćenja i realiziranja poslova i zadataka koji proizilaze iz ovog Izvještaja ١ koji će nastati odlukama Vijeća muftija i Sabora Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, Rijaset formira Radnu grupu u sastavu: direktor Uprave za vjerske poslove, direktor Uprave za pravne i administrativne poslove, direktor Uprave za vanjske poslove i dijasporu te muftija sarajevski. Predsjedavajući Radne grupe je direktor Uprave za vjerske poslove.

VRH



Ostali prilozi:
» NAKON 40 GODINA SARAJEVOM VOZE NOVI TRAMVAJI
Anadolu Agency (AA) | 28. March 2024 13:27
» KLANJANA DŽENAZA ABDULAHU SIDRANU
Vijesti.ba | 27. March 2024 16:17
Ostali prilozi istog autora:
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EsmirBasic2312.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif