Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Kolumne


NASTANAK I RAZVOJ OBRAZOVANJA U ŠKRIJELJU
Procitaj komentar

Autor: Muzafer Hadžić
Objavljeno: 29. March 2016. 21:03:57
Muzafer HADŽIĆ: Naravno u selu Škrijelju, kao jednom od značajnijih sela u okolini Novog Pazara i Tutina, takođe su provođene sve ove spomenute obrazovne, mektebsko – školske aktivnosti, još od turskog perioda, pa i nakon odlaska Turaka, te do današnjih dana. Kao što smo to donekle i pisali ranije, imami-hodže u Škrijelju su istovremeno bili i prvi učitelji. Mulla Huso Ujkanović je držao mektebsku pouku punih 50 godina, i to ne samo u Škrijelju, već je radio i na edukaciji i opismenjavanju gradjana i okolnih mjesta. Kad su, tako, dolazila na vjersku pouku sva djeca i iz Škrijelja i iz najbližih okolnih sela - Glogovika, Potreba, Crnoče, Gluhavice, Dobrog Duba. Ova sela nisu imala svoje džamije i imame pa su gravitirala škrijeljskoj džamiji.
Historijski period:
Iz historije islama nam je poznato da džamije nisu bile samo bogomolje, tj. nisu služile samo za obavljanje vjerskih obreda pripadnika Islama, iako im je to bila važna namjena, već, naprotriv, one su igrale veoma bitnu društvenu ulogu u svim oblastiuma života i rada muslimanske zajednice, odnosno muslimanskog društva, svuda tamo gdje su postojale. Tako su one, naročito u prvome vaktu njihovog postojanja služile i kao edukativne ustanova - škole, akademije, univerziteti. Naravno one su služile i kao mjesta gdje su donošene i najvažnije političke i državne odluke prve muslimanske države.

Posljednjih decenija XIX vijeka Osmanlijska Turska je donijela odredjene uredbe, a koje su primjenjivane i na našim sandžačkim područjima, a kojima je bilo regulisano da se u svim naseljima gdje ima vise od 100 kuća formiraju mektebi - iptidaije, tj. osnovne škole, a u svim varošima sa više od 500 kuća osnivane su ruždije, tj. niže gimnazije. Ove uredbe su predvidjale da se škole osnivaju u muslimanskim naseljima za muslimansku djecu, a u hrišćanskim naseljima za hrišćansku djecu. Naravno za muslimane su, u većim gradovima, još od mnogo ranije, postojale srednje vjerske škole –medrese, a ponegdje i više škole, naročito vojne škole - idadije, te razne druge školeza školovanje visokoobrazovanog vjerskog i svjetovnog kadr, kao što je bila npr. Darul-muallimin i mnoge druge.

Tokom čitavog vremena vladavine Osmanske imperije na svim njenim područjima obavezzno je postojao neki vid okupljanja i vjerskog obrazovanja djece muslimana, kao što su to, npr. bili „Sibjan mektebi“, ili, kako ih je narod u Sandžaku nazivao „mejtepi“. Ovi mejtepi su postojali u svim varošima i pri svim džamijama, kao i u skoro svakom većem selu, pa makar i u privatnim kućama, ako nije bilo džamije. U prvom razredu škole nastava je počinjala sa „bukvarom“ na arapskom jeziku i arapskim pismom, tj. sa tzv. „Elif sufarom“, a završavala se nakon dvije ili tri godine, zavisno od toga koliko su te iptidaije trajale, sa upoznavanjem i naučavanjem pravilnog učenja – čitanja Kur’ana. Učitelji su bili svršenici medresa (srednje islamske škole). Povodom vjerskih praznika, a naročito kada bi učenici proučili hatmu, tj. učeći kroz nastavu stranicu po stranicu - uspjeli da pređu čitav Kur'an, tada su, u čast proučene hatme, a uz prisustvo svih đaka i njihovih roditelja priredjivane i održavane prave male svečanosti.

Naravno u selu Škrijelju, kao jednom od značajnijih sela u okolini Novog Pazara i Tutina, takođe su provođene sve ove spomenute obrazovne, mektebsko – školske aktivnosti, još od turskog perioda, pa i nakon odlaska Turaka, te do današnjih dana. Kao što smo to donekle i pisali ranije, imami-hodže u Škrijelju su istovremeno bili i prvi učitelji. Mulla Huso Ujkanović je držao mektebsku pouku punih 50 godina, i to ne samo u Škrijelju, već je radio i na edukaciji i opismenjavanju gradjana i okolnih mjesta. Kad su, tako, dolazila na vjersku pouku sva djeca i iz Škrijelja i iz najbližih okolnih sela - Glogovika, Potreba, Crnoče, Gluhavice, Dobrog Duba. Ova sela nisu imala svoje džamije i imame pa su gravitirala škrijeljskoj džamiji.

Pouka se učila svakog dana, jer dok je mula Huso radio nije imalo seoskih škola, pa je tu ulogu vršila džamija. Pouka je držana na mahfilu u džamiji, a kasnije u novosagradjenoj zgradi pored džamije. Mejtep se učio sve do 1945. kad je došla policija iz Tutina i naredila da se zatvori, tada se mula Huso zaplakao (o čemu govore njegovi tadašnji učenici), jer su ugasili jedinu obrazovnu instituciju u ovom mjestu. (Mektebi su tada ukinuti skoro u cijelom Sandžaku. Interesantno je zapaziti da je mektebu Škrijelju radio cijelo vrijeme Drugog svjetskog rata, da bi nakon rata, u miru, bio ugašen od strane komunističke vlasti). Tako je bilo sve do 1950-tih godina, kada je značajnije počeo pristizati novoobrazovani učitreljski kadar.

Savremeno obrazovanje:
Osnovna škola „25. MAJ“ u Delimeđu je osnovana za vrijeme Kraljevine SHS, i ona, kao matična škola ima devet isturenih odjeljenja, tj devet školskih mjesta koja su osnovana kasnije, a u kojima ove godine (2015/16) ukupno nastavu pohađa oko 522 učenika. U školi radi ukupno 87 radnika od kojih je 45 nastavnika predmetne i razredne nastave, a ostali su uprava, administracija, kuriri, portiri.
Isturena odjeljenja škole se nalaze i to:

• Osmorazredne škole: Melaje, Koniče i škrijeljski zaseok Morani,
• Četvororazredne škole: Baćica, Čarovina, Pružanj, Gurdijelje i Dobri Dub.
Škola u Delimeđu, kao matična škola je počela sa radom 1925. godine i ove 2015. se navršilo 90 godina od njenog osnivanja. Nastava je izvođena u starim školskim zgradama – kućama, sve do 1980. godine, kada je sagrađena nova školska zgrada savremenog tipa. U novoj školskoj zgradi u Delimeđu, nastava se odvija u 8 učionica, 6 kabineta, fiskulturnoj sali, a škola posjeduje biblioteku, đačku kuhinju i sve prateće pripremne prostorije.

Školi u Moranima, tj. Škrijelju, kao isturenom odjeljenju, je posljednjih decenija gravitiralo prosječno oko 300 do 400 domaćinstava. Prvi učitelj koji je došao u ovu školu 1951. godine, bio je izvjesni Blažo Radenković. Te godine sagradjen je novi objekat-škola od kamena. Kamen je uz pomoć svih seljana sakupljen u selu i najbližoj okolini. Kao malter za zidanje je služilo blato pomiješano sa pljevom od žita. Ova škola funkcioniše i danas i ima 4 učionice, hodnik, špajz i zbornicu. Škola je radila kao četvororazredna sve do 1968. godine, kada prerasta u osmogodišnju osnovnu školu. Za otvaranje osmogodišnje škole u Moranima zaslužan je tadašnji direktor matične škole u Delimedju, Zuko Ademović, kao i tadašnji rukovodilac škole u Moranima, Bajro Mujović.

Ova Moransko-Škrijeljanska škola je renovirana 1983. godine od sredstava prikupljenih za elementarne nepogode, koja su umjesto podjele domaćinstvima uz pristanak seljana usmjerena za renoviranje škole.

Kroz školu je prošlo mnogo učenika, iz Škrijelja i zaseoka Morani, te i drugih okolnih mjesta. Mnnogi je od njih ni danas nisu zaboravili. Tako su 2012. godine, svršenici ove škole Muzafer Hadžić i Azem Kurtanović, kojise sada nalaze na privbremenom radu u Njemačkoj, donirali za prozore i vrata škole u vrijednosti od 3.600 eura, dok je Opština Tutin 2014. godine finansirala renoviranje zidova škole.

„Zahvaljujući“ sve većem osiromašenju, padu standarda, nezaposlenosti, lošoj infrastrukturi – putevama, te ukupnim uslovima za život, broj stanovnika u Škrijelju se smanjivao iz godine u godinu, a sa brojem stanovnika i broj učenika. Tako je 1983. godine, ovu školu pohadjalo 220 učenika, dok u školskoj 2015/2016. godini školu pohadja 60 učenika.

Treba istaći kao važnu činjenicu i to da je ova škola, za svo vrijeme radila uspješno, a pored ostalog, ako ne i najviše zahvaljujući nastavnicima - mještanima. Prilikom posjeta inspekcija Ministarstva prosvjete, škola i nastavnici su najčešće ocjenjivani najvišim ocjenama. Kao dokaz kvaliteta ove škole svjedoče i obrazovani ljudi koji su osnovno obrazovanje sticali u ovoj školi, tako da je ona iznjedrila mnogo raznih obrazovnih profila, a najviše profesora - prosvetnih radnika. U ovom radu želimo spomenuti barem one svršenike škole u Moranima-Škrijelju, za koje smo uspjeli saznati služeći se postojećom evidencijom iz škole, te informacijama koje smo prikupili sa terena i od rukovodioca škole Raifa Aljovića.

Spisak svršenika koji su završili osnovnu školu u Moranima, a kasnije stekli fakultetske diplome:

Prosvjetni radnici:
1. Aljović Raif,
2. Azemović Rasim,
3. Azemović Šemso,
4. Bećirović Maruf,
5. Dolovac Bahrija,
6. Ejupović Avdulah,
7. Gološ Ibro,
8. Hadžić Muzafer,
9. Šehović Hanefija,
10. Šehović Sefedin,
11. Šehović Mitko,
12. Kolašinac Nazim,
13. Mehmedović Omer,
14. Mujović Bajro,
15. Salković Enver,
16. Salković Sait,
17. Šehović Hanefija,
18. Vejselović Rustem,
19. Vučelj Nedžib.

Inženjeri:
1. Ujkanović Murat, elektroinženjer
2. Ujkanović Ujkan, mašinski inženjer

Ljekar opšte prakse:
1. Aldin Sejdović

Pravnik:
1. Dolovac Iso

Fakultet islamskih nauka:
1. Bećirović Haris,
2. Bećirović Misala,
3. Hadžić Latif,
4. Kuč Ramiz.

Kriminalistika:
1. Bećirović Sadat

Fakultet za fizičku kulturu:
1. Hadžić Ferhan

Arhitektura
1. Isović Seid

Važno je da napomenemo da je veliki broj učenika završio srednju školu, a da se trenutno desetak njih nalazi na studijama u Novom Pazaru i drugim gradovima. Inače, mnogi od njih su uspješni biznismeni u zemlji i inostranstvu.
Spisak učitelja i nastavnika škole Morani – Škrijelje, takođe prema kazivanju Raifa Aljovića, današnjeg rukovodioca ovog odjeljenja škole za period od trenutka kad je on primljen u stalni radni odnos 1983. godine, pa do danas, izgleda ovako:

1. Bajro Mujović
2. Bajram Šabotić
3. Iljaz Kurtanović
4. Raif Aljović
5. Maruf Bećirović
6. Hanefija Šehović
7. Nedžib Vučelj
8. Hajro Ikić
9. Alija Ikić
10. Ševala Mujović
11. Nada Saračević
12. Hasim Murselović
13. Djule Kočan
14. Nevzeta Kočan
15. Senada Begović
16. Bećo Rizović
17. Nusret Suljović
18. Zaim Mahmutović
19. Nafija Aljović
20. Munir Caković
21. Munir Zogić
22. Safet Demirović
23. Redžep Demirović
24. Sadik Demirović
25. Esad Caković
26. Mersid Mašović
27. Ćazim Balić
28. Hasim Balić
29. Haso Hasanović
30. Adem Ibrović
31. Omer Mehmedović
32. Bejto Caković
33. Ibro Gološ
34. Sadija Gološ
35. Hamdo .....................
36. Remka Caković
37. Ifeta Selmović
38. Nedžiba Kočan
39. Nusret ...............
40. Mensur ..............
41. Misala Husović
42. Safet Lomnica...................
43. Bahtir Hajrović
44. Sadika Ukić
45. Islam Ukić
46. Duljo ............
47. Enes Balić
48. Nazim Halilović

Pomoćni radnici:
1. Rušo Dolovac
2. Jusuf Šehović
3. Džemo Habibović
4. Šerif Aljović

Radnici škole u školskoj 2015/2016. godini:
1. Raif Aljović
2. Hasim Balić
3. Munir Caković
4. Safet Čalaković
5. Duljo............
6. Senad............
7. Enes Balić
8. Safet Lomnica
9. Senada........
10. Alida Gusinac
11. Binela Curić
12. Hajro Bihorac
13. Omer Mehmedović
14. ..........Husović

Davno nekada su radili slijedeći radnici:
1. Ibro Gološ
2. Sadija Gološ
3. Rasim Azemović
4. Šemso Azemović
5. Bajro Mujović
6. Bajram Šabotić
7. Nuho Kurtanović
8. Hajro Ikić
9. Alija Ikić.

U nastavku dajemo nekoliko fotografija, koje smo namjenski načinili baš za potrebe samog teksta ovoga rada.


Matična škola u Delimeđu

Autor teksta ispred škole u Škrijelju

Autor kraj česme u dvorištu škole

Na času Bosanskog jezika
Učenici drugog i četvrtog razreda

Učionica

Na času Fizičkog vaspitanja


Nekoliko generacija učenika odjeljenja u Škrijelju

Iz godine u godinu, zbog loših uslova za život stanovništvo se iseljavala pa se tako i broj učenika smanjivao. Nekada je više bilo učenika u jednom razredu nego sada ukupno učenika u osam razreda, što se može vidjeti na fotografijama nekoliko generacija.


Generacija 1968. godine

Generacija 1987. godine

Generacija 1990. godine

Generacija 1992. godine

Generacija 1993. godine

Generacija 1999. godine

Generacija 2005. godine

Generacija 2011. godine

VRH



Ostali prilozi:
» ŠTA LI SU NAM TO NAPISALI DRAGAN I MILORAD, PORUKOM SA ZIDA PLAČA
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 28. March 2024 14:47
» DA LI JE BOSNA I HERCEGOVINA ZAISTA „NEMOGUĆA ZEMLJA“?
Mehmed Meša Delić | 26. March 2024 16:43
» BOSNO MOJA, DIVNA I NEKADA BILA MILA, PRKOSNA I SRAMOTNA
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 26. March 2024 16:38
» PRIJEDORSKA RAMAZANSKA SJEĆANJA
Samir Hadzalić | 25. March 2024 15:26
» PLAĆENE UBOJICE BOŠNJAŠTVA
Sead Zubanović | 24. March 2024 13:46
» UMJETNIKOV COGITO
Faruk Dizdarević | 22. March 2024 14:00
» IZLOŽBA „OTETA ZEMLJA“
Akademik Džeko Hodžić | 21. March 2024 14:05
» NESPAŠAVANJE HERCEGOVINE, LIČI NA VELEIZDAJU "TROJKE"
Nada Starijaš Al Issa | 21. March 2024 13:56
» NIČIJI DANIS TANOVIĆ
Šemso Agović | 21. March 2024 13:40
» RASKRINKRIVANJE CIONISTIČKIH LAŽI
Dr. Sead Alić | 20. March 2024 13:33
» MIRO I MILAN SU ŽIVI SVJEDOCI ISTINE RODNOGA SARAJEVA!
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 17. March 2024 22:41
» ZID OKO GAZE SIMBOL JE MASMEDIJSKIH ZIDOVA
Dr. Sead Alić | 17. March 2024 18:04
» JA NISAM BOSANAC I HERCEGOVAC!
Mr. sci. Džavid Begović | 17. March 2024 17:58
» SANDŽAČKI ISTORIJSKI USUD
Velija Murić | 17. March 2024 17:52
» DA LI JE CARIGRADSKA KONVENCIJA ODVOJILA SANDŽAK OD BOSNE?
Mehmed Meša Delić | 17. March 2024 14:12
» OTVARANJE MUSLIMANSKIH UMOVA, ALI I SRCA
Dženan Hasić | 15. March 2024 15:33
» BOŠNJAK, BOSANAC I NARCISOIDNA NAKLAPANJA
Suad Karamustafić | 12. March 2024 13:13
» SVJETLOST RAMAZANA MJESECA KOJI OBASJAVA CRNU GORU
Božidar Proročić, književnik i publicista | 11. March 2024 17:53
Ostali prilozi istog autora:
» MOJ SKROMNI DUG ZAVIČAJU
21. August 2020 14:11
» DŽAMIJA U ŠKRIJELJU
05. February 2016 20:08
» MULLA HUSEIN - HUSO EF. UJKANOVIĆ
06. January 2016 03:06
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EsmirBasic2312.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif