Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Vijesti


Obama jasan: Assadu nema mjesta u budućnosti Sirije; Erdogan zahtjeva da se istraži da li su nezaposlenost, siromaštvo i nejednakost uzroci terorizma
OBJAVLJENA ZAJEDNIČKA DEKLARACIJA UČESNIKA SAMITA G20 U ANTALIJI
Procitaj komentar

Autor: Anadolu Agency (AA)
Objavljeno: 16. November 2015. 19:11:36




Obama: Assadu nema mjesta u budućnosti Sirije

Američki predsjednik Barack Obama je na konferenciji za novinare nakon Samita G20, lidera najrazvijenijih zemalja svijeta koji je održan u Antaliji, istakao da će američka strategija u borbi protiv terorističke organizacije IDIL ostati ista kao i do sada.
Naglasio je da bi bilo pogrešno da Sjedinjene Američke Države (SAD) u ovom momentu pošalju vojsku na Bliski istok.
"Recimo da smo odlučili da u Siriju pošaljemo 50 hiljada vojnika. Šta bi se desilo ako se dogodi teroristički napad i u Jemenu? Hoćemo li i tamo poslati vojnike? Ili u Libiji možda? Šta će se desiti ako neka teroristička organizacija počne djelovati na Dalekom Istoku ili u Sjevernoj Africi? Zato nam je potrebna strategija koja je održiva", rekao je Obama.
Naglasio je kako SAD imaju najmoćniju vojsku u svijetu dodajući da njegova zemlja čini velike napore u borbi protiv terorizma.
"Nakon napada u Parizu čuo sam zanimljive stvari koje drugi predlažu u vezi sa aktivnostima koje je potrebno poduzeti. Ono što oni predlažu je ustvari ono što mi već radimo. Osim jednog izuzetka. Neki smatraju kako moramo poslati veliki broj vojnika na teren. Ne zaboravite da imamo najmoćniju vojsku u svijetu. Ja godinama rukovodim tom vojskom i sigurno da raspravljamo o raznim mogućnostima. Ali slanje vojnika bi bila greška, to nije samo moj stav nego i mišljenje mojih savjetnika", rekao je Obama.
Dotakao se i prijedloga pojedinih zemalja o formiranju zone zabrane letenja u borbi protiv terorističke organizacije ISIS-a.
"Sigurna zona ili zona zabrane letenja bi zasigurno štetila cilju koji smo zacrtali", rekao je američki predsjednik napominjući kako bi za formiranje sigurne zone bila potrebna kopnena operacija.
Također je istakao kako još uvijek postoje značajne razlike u mišljenjima u vezi sa ulogom sirijskog predsjednika Bashara al-Assada u kontekstu postizanja diplomatskog rješenja u Siriji.
"Naš stav je da za njega nema mjesta u budućnosti Sirije", istakao je Obama.
Podsjetio je da SAD čine velike napore kako bi intenzivirale potrebne aktivnosti na vojnom planu u borbi protiv ISIS-a.
"Nastavljamo intenzivirati aktivnosti na vojnom planu. Na terenu imamo sve više partnera i s njima blisko sarađujemo", istakao je američki predsjednik.
Napomenuo je da su tokom samita G20 poslali snažnu i jasnu poruku o potrebi zajedničke borbe protiv terorizma.
Organizator Samita lidera zemalja G20 u Antaliji objavio je Zajedničku deklaraciju učesnika u kojoj su lideri najrazvijenijih ekonomija svijeta istakli odlučnost u uspostavljanju jakog i sveobuhvatnog rasta i obećali da će osigurati nova i kvalitetnija radna mjesta.

U Deklaraciji se navodi da su se lideri u Antaliji i okupili kako bi dogovorili zajedničko djelovanje u pravcu poboljšanja životnog standarda ljudi i osiguranju jakog, održivog i uravnoteženog ekonomskog rasta.

Lideri najrazvijenijih zemalja današnjice ističu da su svjesni neophodnosti aktiviranja svih političkih i društvenih mehanizama i uspostavljanja jakih veza saradnje s ciljem postizanja ekonomskog rasta i uspostave sigurnosti.

U Deklaraciji se dalje navodi kako su dogovoreni i načini implementacije kako bi data obećanja bila i ispoštovana i ekonomski rast ostvaren, a u daljem tekstu se navodi nužnost intenziviranja dijaloga zemalja G20 sa zemljama u razvoju koje imaju manje stope prihoda.

"I dalje postoje rizici i neizvjesnosti na finansijskim tržištima i neke geopolitičke poteškoće prerastaju u globalne probleme. Tome treba dodati da ekonomski rast na globalnom nivou ugrožavaju i smanjenje potražnje na globalnom nivou i strukturalni problemi", navodi se u zajedničkoj izjavi učesnika Samita u Antaliji.

Lideri su obećali da će nastaviti usklađivati svoje aktivnosti i makroekonomske politike s ciljem ostvarivanja održivog ekonomskog rasta. U tom kontekstu obećano je da će uspostavljanje ravnoteže rasta na globalnom planu.

"Povećanje ekonomskog rasta od dva posto u zemljama G20 do 2018. godine je cilj koji smo zacrtali prošle godine u Brisbaneu i ovdje u Antaliji ga ponavljamo. Naši prioriteti su otvaranje radnih mjesta, osiguranje inkluziviteta u ekonomiji, smanjenje nejednakosti, kao i implementacija svih strategija i reformi koje su u tom kontekstu dogovorene", navodi se u Deklaraciji.

Ističući kako su u protekloj godini ostvareni mnogi ciljevi i obećanja, lideri G20 ističu da je potrebno dodatno poboljšati saradnju s ciljem bržeg i efikasnijeg ostvarivanja zajedničkih ciljeva.

"Mehanizmom nadgledanja koji smo uspostavili ove godine ćemo pomno pratiti realizaciju planova, dogovora i obećanja. Akcioni plan Antalija koji smo osvježili na ovom Samitu, a koji uključuje strategije ekonomskog rasta i vremenski poredana obećanja, je pokazatelj naše odlučnosti da prevaziđemo poteškoće ekonomskog sistema na globalnom nivou", navodi se u Deklaraciji.

Ekonomski rast koji će osjetiti svih slojevi društva, nova i kvalitetna radna mjesta, iskorištavanje potencijala mladih su još neka od obećanja lidera koji su učestvovali na Samitu.

"Podsticat ćemo međunarodnu saradnju kao temeljni alat za efikasnu borbu protiv korupcije u slučajevima kada je to potrebno i kada je to u skladu sa nacionalnim pravnim poretkom. Podržavamo ukidanje imuniteta i oduzimanje imovine onih koji su je stekli korupcijom i mitom", poručili su lideri G20.

U oblasti uspostave pravednog i modernog međunarodnog sistema oporezivanja, lideri G20 su odobrili paket projekata BEPS.

Izražavaju nastavak razočaranosti zbog zastoja upravnih reformi i kvota Međunarodnog monetarnog fonda koji su usvojeni još 2010. godine, te pozivaju SAD da u što kračem roku odobri provedbu tih reformi.

"Pozivamo sve zemlje da u skladu sa nacionalnim kapacitetima povećaju pomoć zemljama koje su pogođene izbjegličkom krizom i nadležnim međunarodnim organizacijama", navodi se u Deklaraciji.

Lideri G20 dalje ističu da će sarađivati na unapređenju kapaciteta dugoročne spremnosti na suočavanje i rukovođenje krizama izazvanim velikim valovima migranata.

Erdogan: Istražite da li su nezaposlenost, siromaštvo i nejednakost uzroci terorizma




Predsjednik Republike Turske Recep Tayyip Erdogan uvodnim obraćanjem otvorio je danas u Antaliji Samit G20.

U obraćanju Erdogan je pozvao zemlje da ispitaju da li su nezaposlenost, siromaštvo ili nejednakost u svijetu uzrokovali posljednje terorističke napade.

Obraćajući se na sastanku grupe Business 20 (B20) i Rad 20 (L20), koji se održava u okviru Samita G20, a prije sastanka sa američkim predsjednikom Barackom Obamom, Erdogan je rekao da se o uzrocima terorizma mora raspravljati kako bi se mogao poraziti.

"Brinem se nisu li svjetski kapital i finansijski sektor malo ljubomorni. Mislim da bismo morali razmisliti o tome. Ako pogledamo posljednje terorističke napade, moramo se zapitati da li je jedan od uzroka tog terorističkog napada ljubomora. Moramo istražiti da li su nezaposlenost, siromaštvo i nejednakost uzrokovali ove terorističke napade", kazao je Erdogan.

Dodao je kako poslovna zajednica mora djelovati velikodušno kako bi eliminisala tu ljubomoru u svijetu.

"Ova velikodušnost će također voditi rješavanju pitanja terorizma i siromaštva u svijetu. Ona će također eliminisati tu ljubomoru i zavist. Mi moramo zajedno riješiti ovaj problem", poručio je turski predsjednik.

Kazao kako se pita da li finansijski svijet podržava mlade ljude u svijetu koji žele da postanu poduzetnici ili da li podržava nezaposlene žene.

"U Turskoj, mi govorimo o novim koracima za mlade ljude i žene koje žele investirati, koji će biti podržani od strane vlade. Ova inicijativa je veoma važna", kazao je Erdogan.

On je također rekao kako su održivi rast i implementacija u svijetu važni kao i inkluzivnost.

"Inkluzivni rast će biti stalni elemenat G20 zahvaljujući doprinosu B20 i L20", rekao je Erdogan.

Turski predsjednik je u obraćanju pohvalio doprinos Turske rješavanju problema nejednakosti.

"Stopa nejednakosti će padati kako bude povećavana stopa rasta. Mi smo zapravo to postigli. Minimalna i prosječna plaća u Turskoj su porasle. Također smo preduzeli neke važne korake na polju zapošljavanja mladih i žena, kao i u uspostavi e-vlade, SMEs, investiranja, a u svemu tome, napravili smo značajan napredak. Vjerujemo da su to važni elementi socijalne politike", napomenuo je Erdogan.

VRH



Ostali prilozi:
» OMAŽ AKADEMIKU DŽEVADU JAHIĆU
BANU | 21. April 2024 13:43
» AKADEMIK DŽEVAD JAHIĆ PRESELIO NA AHIRET
Anadolu Agency (AA) | 21. April 2024 12:59
Ostali prilozi istog autora:
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EsmirBasic2312.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif