Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Kolumne


DEVALVACIJA LJUBAVI I EKSPANZIJA MRŽNJE
Procitaj komentar

Autor: Aziz Hurem
Objavljeno: 21. October 2015. 02:10:51
Aziz HUREM: Kada bi djeca voljela roditelje kao što roditelji vole djecu, mnoge stvari u životu bi bile drugačije. Svi oni koji imaju djecu, bez izuzetka, da bi pridobili njihovu ljubav nastojimo im uzdurisati komfor i blagostanje kako u životu nebi naišli na nedaće nama već poznate. Komfor i mertebet koji danas pružamo našoj djeci odmah po rođenju, nisam siguran da li time nesvjesno radimo protiv njih pa i protiv nas samih.
Ljubav je najvjerojatnije jedina stvar u životu koju ne treba objašnjavati.
Toliko je u Bosni posijano ljubavi da joj ni svi ratovi nisu mogli naškoditi. Da je kojim slučajem Emina, umjesto u Mostaru rođena u Parizu, Londonu ili... nadmašila bi i slavnu Merlin Monroo, a, tek Hanka iz Čajniča zbog koje je Salko u vodu skako, Zijo pio, u mezar leg’o Ibro i Bego i ko zna šta je ko sve radio. I danas se pripovijeda šta su sve momci radili zbog njene ljepote.
Nažalost sve se to polahko topi.
Zašto je ljubav uopće, izgubila na intenzitetu i toliko devalvirala, a na njenom mjestu nikla i razvila se mržnja, zavist, ljubomora, pakost pa „cvjeta li cvjeta“?
Taj sindrom je vidljiv i očituje se uzajamno izmađu: djece međusobno, muža i žene, braće i sestara, djece i roditelja, učitelja i učenika, državnih vlastodržaca i običnih građana, poslodavaca i radnika, između komšija , rodbine itd. Ljubav kao jedna vrsta nekog potencijala, snage, naboja ili emotivne energije preusmjerena je prema nevažnim i sporednim stvarima u životu. Ovom fenomenu su najviše kumovali industrijalci žedni novca beskrupulozno gazeći sve postulate za koje se bori moralni čovjek, a odmah iza njih na drugom mjestu su moglo bi se kazati da je još uvijek ljubav neokrnjena u siromašnom dijelu Svijeta. Pođite u sela daleko od civilizacije pa čete se uvjeriti da i tamo žive čovjek i žena zajedno a, za ljubav nisu nikada ni čuli. Pa ipak se vole i sve je došlo prirodno odnosno sve je to Božiji dar.
U izboru ljubavi vladaju neobjašnjivi kriteriji. Ljubav ne pita je li komšijska cura ili neka iz susjedne mahale šći nekog bega ili muhtara. Ljubav nas ne pita jeli nam izabranica/nik iz susjedne čaršije, države, ili ….. Ama, može na današnjem vaktu biti čak i sa drugog kontinenta. Tu nema ni parametara ni pravila.
Kod Bošnjaka se to između ostalog oslikavalo kroz pjesmu sevdalinku, kroz dugogodišnje čekanje da se ađamioglani vrate sa koje kakvih bojni. U brojnim sevdalinkama se kazuje kako je za ljubav mjerenu poljupcem bila cijena smrt. Još uvijk pamtimo priče ponekih nena koje su više godina čekale svog zaručnika do povratka sa fronte, vezući mahrame i rupce raspete na đerđefu. Danas se obraz istanjio, data rječ se lakše gazi nego dogorjela cigareta.

*****


Poznato je da materijalno izobilje proizvodi duhovno siromaštvo, pa su zato oni najbogatiji vrlo često i najnesretniji. Ali, ostavimo po strani te što prodaju dušu za tijelo. Ovdje je rječ o nama, običnim ljudima a, koji ipak ne možemo da se odupremo današnjim izazovima iako, svjesni glavobolje koju ti izazovi nose jer bi htjeli da idemo u korak s vremenom. Zar obični insan mora da unovči sve, pa svoju ljubav i prijateljstvo stavlja na berzu. Neću pretjerati ako kažem da prije samo jedno i po stoljeće najvažnija i najosnovnija komunikacija između ljudi (opet onih običnih) je bio direktan i neposredni susret i razgovor. Opismenjavanjem i razvojem proizvodnje papira dolaze na red poštanska pisma koja su olakšala komunikaciju ali istovremeno doprinijela udaljavanju jednih od drugih. Čitati ili pisati pisma "tintanom olovkom", koja kod starijih još uvijek žive u sječanju je jedan poseban užitak, to je doslovno pravi doživljaj bez obzira da li ga pisao, pakirao, markirao, predavao na poštu ili u pošt. sanduče ili, iščekivao poštara, pa polahko gustirao sa otvaranjem i čitanjem, zavisno opet od toga ko pismo šalje. Telegrafija, koja skoro iščezava, iako je bila značajna u nekim državnim službama, za običnog čovjeka u svakodnevnom životu nije bila praktična. Neposredno poslije pojave telgrafa dolazi telefon kao jednostavno, još uvijk omiljeno i funkcionalno sredstvo veze (1897. god. proradio je prvi telefon u Sarajevu). Sa ovim izumom čujemo i glas onoga s kim razgovaramo, a to je kao dobra kompenzacija za daljinu koja nas dijeli.
Dakle, sada nismo ovisni o poštaru i možemo u svakom momentu da razgovaramo s kim želimo. Od pojave prvog tel. u Sarajevu proči če desetine godina a ponegdje skoro cijeli vijek da bi svako u Bosni imao u kući radio, TV, i telefon. Sa ova dva tri zadnja izuma opada nam i želja i potreba da se sa nekim susrećemo zato što svakog momenta možemo razgovarati s istim. Danas svako pa i djeca od prvih školskih dana imaju telefon u džepu. To nije ni luksuz niti pomodarstvo, nego potreba. I na kraju internet, omogučava svojim korisnicima da se čuju i vide ali ih u bukvalnom smislu sprečava da se sretnu iako možda stanuju u susjednom sokaku ili u susjednoj zgradi.
Svi ovi i drugi tehnološki izumi su upotpunili komfor koji je negativno utjecao na one najbitnije ljudske karakteristike. Prvenstveno kao u naslovuovepriče a, to je ljubav, zatim moral, čestitost, ahlak .....
Dakleljubav je okrnjena ali, ne zatošto je istrošena ili izlizana, nego zato što nije razvijena i probuđena odnosno zatošto je usmjerena napogrešnu stranu. Tako da danas, Nintendo, Play Station (plejstejšen), kompjutor, automobil, tur.putovanje itd, stavlja babu, mamu ilibrata i sestru u drugi i treći plan. A, ostali nam i ne padaju na pamet propagandna TV zapadna mašinerija koja je okićena svim ovim điđama koje sam pobrojao a ima ih još, stvara ubjeđenje i uvjerenje kod naše omladine da, onajko ne prihvati ove standarde i uzuse nije nikud pristao.
Ovaj retrogradni trend širi se i izvan kuće i familije pa se gase i kidaju rodbinske veze, prijateljstva, komšiluk nam postaje stran i dalek. Pomama (glad) prema materijalnom svijetu je zasjenila sve one prave i prirodne ljubavi koje su čovjeku darovane od Boga dž.š. a,koje sam napočetku poredao. Pomama za komfornim i luksuznim životom je u čovjeku ugasila želju za djecom, pa tako i potrebu za rađanjem djece, pa tako i ljubav i milost prema biločijoj i bilo kakvoj a, u nekima možda čak i averziju prema djeci. A, ova opet one drugeljubavi, osjećaje i emocije, koje u čovjeku ostanu prigušene i do smrti ne aktivirane.
Kada bi djeca voljela roditelje kao što roditelji vole djecu, mnoge stvari u životu bi bile drugačije. Svi oni koji imaju djecu, bez izuzetka, da bi pridobili njihovu ljubav nastojimo im uzdurisati komfor i blagostanje kako u životu nebi naišli na nedaće nama već poznate. Komfor i mertebet koji danas pružamo našoj djeci odmah po rođenju, nisam siguran da li time nesvjesno radimo protiv njih pa i protiv nas samih.
Svi oni koji su na vrat objesili pola stoljeća ili možda više znaju kako je to bilo u našem djetinjstvu. Danas?
Komfor koji pružamo današnjem djetetu odmah po rođenju i kroz čitavo odrastanje najvjerojatnije da nesvjesno radimo na tome da udaljimo djecu od samih nas.
Već je postalo pravilo da bebu prije rođenja čeka krevetić, (kako ga ne bi majka držala u krilu jer, nema vremena), dječija kolica, (kako ga ne bi nosila u naručju) kojekakve korpe (maxi cosi) za nošenje, pa i dječija soba ali ovaj put kako nam dijete ne bi smetalo dok mi gledamo TV-fudbalski prenos. Ali, za svaki slučaj kupujemo i njemu televizor da može da gleda šta hoće, kad hoće i koliko hoće... Soba puna igrački i to sve u ljubičastoj ili roze boji odnosno u plavoj, ili braun, zavisi od spola.
A, mi, koje nas sve ovo brine znamo da smo bili nošeni u naručju, vođeni za ručicu, umakali iz istog sahana, spavali u istoj sobi sa roditeljima, možda sa dedom ili nanom, ili eventualno u drugoj sobi sa ostalom djecom i bilo nam je čak i šire nego današnjoj djeci koja imaju ponekad i više soba naraspolaganju... Prozeblih nogu iz gumenih čizama najčešće šupljih, svake zime je vladala zubobolja pa u cijeloj sobi nije bilo sna, tako da ni oni drugi nisu mogli spavati zbog ovih zuboboljivih. I nismo se uopće ljutili, nego smo ich sažalijevali. Tako se iskivalaljubav, vruća i slađa nego ova danas, među današnjim generacijama. Nisu nas interesovale „Nikee, Nintendo, Porše, Harly, Hoogo Boss, ThomyHilfinger“ itd. “Nije nam bilo važno ko če imati kakav mobitel ili ko če imati u ruci TV-daljinski“. Daljinski je najčešće bio kod dede i to dovoljno dugačak da može sa šiljteta dokučiti one koji su zaboravili Akšam-namaz.
I sve to je imalo dublji i širi učinak i impregnantniji socijalni efekat nego današnji najsavremeniji tobože pedagoški modeli i još zu to nintendo, playstation, compyutor mobitel, karate i judo-trening itd). / Nekima je danas pomalo smiješno voljeti: roditelje, djecu, pa i bračnog druga a, kamo li dajdžu, amidžu, dedu, nanu, tetku itd. Kao da hoće da demonstriraju samopouzdanje, neovisnost, prezauzetost i preokupiranost dunjalučkim zavrzlamama /
Dakle u dječijem današnjem paketu pored krevetića, dječijih soba i, i, i, dolazi poslije sve ovo što sam gore nabrojao i šta će sve još doći dragi Bog zna a, mi im u tome svesrdno pomažemo u nadi da će nas više voljeti i slušati. Razočarenje u naša očekivanja dolazi kada se ta dojučerašnja djeca zamomče ili zacure pa se onda pitamo: zašto se ova omladina ovoliko izopačila?? Ali, to je već momenat kada postaje kasno pokazivati smjer kretanja i dijeliti nasihate i besjede. Ta i takva djeca kojima smo priuštili taj mertebet lahko se nađu i u sudnici u sukobu sa zakonom a nerijetko i protiv svojih najbližih jer su izgubili: prvenstveno ljubav, a zatim osječaj za stid, za rešpekt, merhamet, sažaljenje, poštenje itd. Ako su šta od ovoga uopće i imali.
Ostavljam čitaocu na izbor da stalno ima na umu: prepustiti se stihiji i nekontrolisano i bezselektivno prihvatati (Without selection) sve što dolazi suprotno od kretanja Sunca ili, unatoč svim trendovima, ipak, imati vjeru i mjeru.

VRH



Ostali prilozi:
» ŠTA LI SU NAM TO NAPISALI DRAGAN I MILORAD, PORUKOM SA ZIDA PLAČA
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 28. March 2024 14:47
» DA LI JE BOSNA I HERCEGOVINA ZAISTA „NEMOGUĆA ZEMLJA“?
Mehmed Meša Delić | 26. March 2024 16:43
» BOSNO MOJA, DIVNA I NEKADA BILA MILA, PRKOSNA I SRAMOTNA
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 26. March 2024 16:38
» PRIJEDORSKA RAMAZANSKA SJEĆANJA
Samir Hadzalić | 25. March 2024 15:26
» PLAĆENE UBOJICE BOŠNJAŠTVA
Sead Zubanović | 24. March 2024 13:46
» UMJETNIKOV COGITO
Faruk Dizdarević | 22. March 2024 14:00
» IZLOŽBA „OTETA ZEMLJA“
Akademik Džeko Hodžić | 21. March 2024 14:05
» NESPAŠAVANJE HERCEGOVINE, LIČI NA VELEIZDAJU "TROJKE"
Nada Starijaš Al Issa | 21. March 2024 13:56
» NIČIJI DANIS TANOVIĆ
Šemso Agović | 21. March 2024 13:40
» RASKRINKRIVANJE CIONISTIČKIH LAŽI
Dr. Sead Alić | 20. March 2024 13:33
» MIRO I MILAN SU ŽIVI SVJEDOCI ISTINE RODNOGA SARAJEVA!
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 17. March 2024 22:41
» ZID OKO GAZE SIMBOL JE MASMEDIJSKIH ZIDOVA
Dr. Sead Alić | 17. March 2024 18:04
» JA NISAM BOSANAC I HERCEGOVAC!
Mr. sci. Džavid Begović | 17. March 2024 17:58
» SANDŽAČKI ISTORIJSKI USUD
Velija Murić | 17. March 2024 17:52
» DA LI JE CARIGRADSKA KONVENCIJA ODVOJILA SANDŽAK OD BOSNE?
Mehmed Meša Delić | 17. March 2024 14:12
» OTVARANJE MUSLIMANSKIH UMOVA, ALI I SRCA
Dženan Hasić | 15. March 2024 15:33
» BOŠNJAK, BOSANAC I NARCISOIDNA NAKLAPANJA
Suad Karamustafić | 12. March 2024 13:13
» SVJETLOST RAMAZANA MJESECA KOJI OBASJAVA CRNU GORU
Božidar Proročić, književnik i publicista | 11. March 2024 17:53
Ostali prilozi istog autora:
» NAŠE SUDBINE
13. December 2023 14:15
» ŠOK
24. November 2023 14:29
» DAVID I GOLIJAT
09. November 2023 13:17
» DIBIDUS BILMEZI
10. October 2023 17:18
» IDE MILE LAJKOVAČKOM PRUGOM
22. August 2023 21:03
» ZEMLJO MAJKO ZA TOBOM ČEZNEM JAKO
22. November 2022 16:57
» ... […] ROBOVI BITI NEĆEMO
18. October 2022 17:08
» EVROPA JE KUKAVICA
29. July 2022 15:37
» RASIZAM
15. June 2022 13:27
» KO JE KOGA PRAVIO?
01. June 2022 13:37
» MEZARI I MEZARISTANI
23. May 2022 18:11
» BAJRAMSKA BESJEDA
02. May 2022 00:44
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EsmirBasic2312.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif