Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Vijesti


U povodu 20. godišnjice genocida u Srebrenici: Razgovor u Ljubljani sa predstavnicama Medice i udruženja Žena žrtva rata
DANAS U BOSNI SILOVANE ŽRTVE U TOKU AGRESIJE NA BIH POSTAJU POLICAJCI KOJE TRAGAJU I PRONALAZE RATNE ZLOČINCE
Procitaj komentar

Autor: B.net
Objavljeno: 24. March 2015. 15:03:21















HASEČIĆ: Nažalost danas silovane žrtve u toku agresije na BiH postaju policajci koje tragaju i pronalaze ratne zločince, a s druge strane dugotrajni sudski procesi otežavaju cijelu priču, jer žrtve koje su spremne svjedočiti polahko umiru, a da ne govorimo koliko je i onih koje ne žele govoriti o tome, jer često zaboravljamo na silovane žene koje su nakon silovanja ubijene i ne mogu svjedočiti.

Zavodi Averroes i Pogreb ni tabu iz Ljubljane posebnim memorijalnim programom obilježavaju 20. godišnjicu genocida u Srebrenici. Početkom marta održano je otvorenje i predstavljanje programa za slovensku javnost i tom prilikom ugostili smo preživjele žrtve genocida u Srebrenici koje su svojom pričom i iskustvom iz 1995. godine kazale šta se dešavalo u Potočarima, kako je protekla borba za život i zašto je nužno i potrebno govoriti o stravičnim događajima iz naše bližnje prošlosti.

U ponedjeljak, 23. marta 2015. godine organizirana je i druga manifestacija u sklopu programa 8372 živa sjećanja na kojoj smo ugostili predstavnice nevladinih organizacija Medica i Žena žrtva rata iz Bosne i Hercegovine. Obe organizacije nude psihosocijalnu i zdravstvenu podršku civilnim žrtvama ratnog i postratnog nasilja.



Činjenica jeste da su svi bili žrtve vojnog sistema i da su pri tome utrpjeli strašne posljedice bez obzira na spol i godine. Sa sigurnošću možemo reći da su postojali načini sistematskog mučenja i ubijanja za muškarce i žene. Muškarci su bili direktno ispostavljeni opasnosti već samim odlaskom na linije, a i oni su sistematsko mučeni i ubijani što je rezultiralo genocidu u Srebrenici i drugim gradovima po BiH. Žene su u cijeloj ratnoj priči proživjele velike traume, nasilje i mučenje kao i sistematsko i organizirano spolno nasilje. Posljedicama spolnog nasilja i drugih tortura bave se dvije nevladine organizacije koje smo ugostili u Ljubljani.

Ugostili smo dvije sagovornice predstavnice spomenutih nevladinih organizacija, gospođu Sabihu Husić iz Medica Zenica koja je predstavila djelovanje Medice, njihova zauzimanja i sve poteškoće sa kojima se susreću u radu. Izpostavila je da rad sa preživjelim žrtvama vojnog nasilja nije težak ali je teška borba sa državnim sistemom koji im ne nudi dovoljnu podršku i razumijevanje. Gospođa Husić dobitnica je i prestižne svjetske nagrade ''Žena svijeta 2014'', koju dodjeljuje američka organizacija „Women for Women International“, što je veliko priznanje njoj osobno ali i dosadašnjem djelovanju Medica Zenica.

Druga sagovornica bila je gospođa Bakira Hasečić iz Udruženja Žena žrtva rata koja je svoje obraćanje započela rečenicom ''Ja sam samo jedna od hiljade žena koje su tokom rata u BiH silovane i mučene''. Gospođa Hasečić bez dlake na jeziku i vrlo argumentirano govori o svojim iskustvima i iskustvima drugih silovanih žena, ali i ona posebno ispostavlja problem državnog sistema koji ne čini dovoljno kako bi ratne zločince dostigla ruka pravde. Nažalost danas silovane žrtve u toku agresije na BiH postaju policajci koje tragaju i pronalaze ratne zločince, a s druge strane dugotrajni sudski procesi otežavaju cijelu priču, jer žrtve koje su spremne svjedočiti polahko umiru, a da ne govorimo koliko je i onih koje ne žele govoriti o tome, jer često zaboravljamo na silovane žene koje su nakon silovanja ubijene i ne mogu svjedočiti.

Manifestaciju su podržali mnogi svojim dolaskom, pogotovu nas raduje dolazak muftije dr. Nedžada Grabusa, bivšeg poslanika u Evropskom parlamentu g. Jelka Kacina, austrijskog i albanskog ambasadora u Sloveniji, dolazak ga. Azre Popović, konzul u ambasadi BiH, predstavnika slovenskih nevladinih organizacija koje se bave spolnim i drugim vrstama nasilja kao i mnogih ostalih.



Zahvaljujemo se Islamskoj zajednici u Sloveniji za financijsku i svestranu podršku prilikom izvedbe programa kao i Hotelu Plaza za ustupljene prostore.

Iako je tema koju smo željeli otvoriti, jer još uvijek važi kao tabu tema, veoma teška važno je govoriti glasno i o ovom sistematsko organiziranom planu agresora u BiH. Konačan broj silovanih žena nikad neće biti jasno definiran, ali nadamo se da će zločince što prije dostići ruka pravde.

Časni pokrovitelj obilježavanja spomena na 20. godišnjicu genocida u Srebrenici je predsjednik Republike Slovenije Borut Pahor.

VRH



Ostali prilozi:
» UN: U GAZI VIŠE NEMA SIGURNOG MJESTA ZA CIVILE
Anadolu Agency (AA) | 29. March 2024 13:52
» NAKON 40 GODINA SARAJEVOM VOZE NOVI TRAMVAJI
Anadolu Agency (AA) | 28. March 2024 13:27
» KLANJANA DŽENAZA ABDULAHU SIDRANU
Vijesti.ba | 27. March 2024 16:17
Ostali prilozi istog autora:
» ANELA FETIĆ: USPOMENE
13. March 2024 13:12
» 20 NAJROMANTIČNIJIH GRADOVA U BIH
08. February 2024 20:15
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EsmirBasic2312.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif