Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Komentari


U povodu 18.godišnjice genocida u Srebrenici u New Yorku kod UN-a održana komemoracija
UN I MEĐUNARODNA ZAJEDNICA NISU IZVUKLI POUKU IZ SREBRENIČKOG GENOCIDA
Procitaj komentar

Autor: Tim Bošnjaci.Net
Objavljeno: 12. July 2013. 21:07:34



Kliknite na sliku za uvećati

Generalni skeretar UN-a Ban Ki-moon nije došao

Ambasador Misije BiH u UN Mirsada Čolaković

Bivši ministar vanjskih poslova RBiH i ambasador Misije RBiH u UN-u Muhamed Šaćirbez

Preživjela žrtva genocida Tima Alić govori kako je srpska vojska otela i ubila maloljetnog sina

Mr. Senahid Halilović

Abmasadorica BiH pri UN-u Mirsada Čolaković i ambasador Crne Gore pri UN-u Milorad Šćepanović









U NEW YORKU OBILJEŽEN DAN GENOCIDA U SREBRENICI: - Bosansko-hercegovački islamski centar iz New Yorka sa ostalim bošnjačkim džematima iz istog grada i medijima, proteklih nekoliko mjeseci pripremali su komemoraciju i obilježavanje 11.jula - Dana genocida nad Bošnjacima Srebrenice i BiH. Organizatori nisu bez razloga izabrali Park koji je smješten preko puta zgrade Ujedinjenih nacija, međunarodne institucije, kojima je po ko zna koji put skrenuta pažnja na njihovu odgovornost, jer su tačno prije 18 godina dopustili da se u enklavama Srebrenica i Žepa koje su bili “Zaštićene zone” počini genocid nad nevinim bošnjačkim civilima.

Program komemoracije je otvorila voditeljica Alma Osmanović, koja je pojasnila značaj sjećanja na 11. juli - Dan genocida u Srebrenici. "Srebrenički inferno" izvele su članice bosanskohercegovačkog hora „Hud-hud“ u suradnji sa drugim džematskim horovima njujorških i njudžerzijskih džemata.

Abmasadorica BiH pri UN Mirsada Čolaković se osvrnula na dramatične trenutke u Srebrenici i u Bosni Hercegovini jula 1995.god, podsjetivši da je genocid u Srebrenici prije 18 godina desio na teritoriji koju je UN proglasio "zaštićenom zonom". Ona je govorila o današnjem gledištu UN, na te stravične događaje, te da se više nikome ne smiju ponoviti Bosna i Ruanda. Napomenula je da je to najveći zločin poslije holokausta na prostoru Europe.

Bosanska abmasadorica je kazala kako “sumnja da su UN ili međunarodna zajednica izvukli pouke iz dešavanja u Srebrenici” te podsjetila da prije tri mjeseca srebreničke majke nisu imale pravo da govore u UN-u. Ističući važnost priznanja događaja iz 1995. godine u Srebrenici, Čolaković je poručila da do pomirenja ne može doći bez suočavanja s istinom. "Kako bi vladao mir među budućim generacijama, oni moraju naučiti i znati o greškama svojih djedova i očeva", poručila je stalna predstavnica BiH pri UN-u.

U nastavku obraćanja pročitala je pisma članova Predsjedništva BiH predsjedavajućeg Željka Komšića i Bakira Izetbegovića. Posebno je istakla da Bosna i Hercegovina bez obzira na sve mora ići prema Europskoj uniji, ali da mora istovremeno i poraditi na tome kako bi kosti poubijanih u genocidu u Srebrenici a koje se premještaju i još uijek sakrivaju našle smiraj a preživjele žrtve genocida i najmiliji, bili u mogućnosti na da ih na dostojanstven način ukopaju.

Bivši ministar vanjskih poslova Republike Bosne i Hercegovine koji je ujedno i bivši ambasador Republike Bosne i Hercegovine Muhamed Šaćirbey, je na početku svoga obraćanja istakao važnost "oprosta", naglasivši da su Bošnjaci i Bosanci narod koji oprašta. Jer "oprost" je za jake a ne za slabe.

- Mi Bošnjaci smo jaki i zato opraštamo pojasnio je Šaćirbey. Pored oprosta Bočnjaci moraju razvijati svijest ne zaborava, a sve iz razloga da nam se ne ponovi.

On je napomenuo da UN je imala veliku obavezu da očuva Srebrenicu kao demilitarizovanu zonu i stoga je UN dužna da prihvati i odgovornost, bez obzira što čin ekzekucije i protjerivanja stanovništva su uradili krvnici Mladić i Karadžić. Šaćirbey se osvrnuo i na Daytonski sporazum i implementaciju istog. Stvari u Bosni i Hercegovini se sporo odvijaju u smislu napredka a kao rezultat ne implementiranja Daytonskog sporazuma.

Preživjela žrtva genocida Tima Alić, jedna od majki Srebrenice kojoj su srpsko-crnogorski krvoloci iz ruku oteli malodobnog sina, ispričala je potresnu priču koju je doživjela u bazi UN u Potočarima nakon pada Srebrenice. Prilikom transportacije žena i djece krvnici su odvajali muške članove porodice, dječake, omladince...

– Prišli su mi četverica vojnika i jedan od njih je pitao mog Osmana koliko ima godina. Nakon toga je došao i peti rekavši "ne maltretiraj ženu s djecom". Nakon stotinjak metara došli smo do autobusa. Ja, moja svekrva i moja tri sina: Osman koji je imao 14 godina i 2 mjeseca, Nesib 11 godina i Mersed 8 godina. Na ulazu u autobus nas je dočekao naoružani policajac koji je spriječio mog Osmana da uđe u autobus, rekavši mu da on ne može ići. Smogla sam snage u tom strahu da ga molim da mi pusti djete, na što se on nije posebno obazirao. Moja svekrva me preklinjala da moram "doći sebi" da bi pazila na ostalo dvoje djece. Za vrijeme transporta prema Kladnju gubila sam svijest nekoliko puta, priča Tima.

– Ukopala sam sina 2007. god u Memorijalnom centru u Potočarima. Ja nisam jedina majka kojoj su dijete oteli, nas je na stotine. To su najteži trenutci i svako sjećanje na taj doživljaj duboko potresa nas majke. Niko ne zna kako je to osim nas, zaključila je Tima u očima punih suza.

Jedna od preživjelih žrtva genocida mr. Senahid Halilović, kome su ubijeni otac i tri brata kao i nekoliko desetina članova uže porodice je u uvodnom obraćanju naglasio:
Mi imamo najmanje 8372 razloga da se okupimo ovdje. Imamo 8372 razloga da budemo danas tužni. Mi imamo 8372 razloga da tražimo pravdu. Imamo 8372 razloga da kažemo istinu. 8372 je broj ljudskih bića koji je nestao u jednom danu. Na današnji dan tačno prije 18 godina i taj broj je utvrđen u srebreničkom genocidu 1995. godine po ljudskim mjerilima. Ali ljudska mjerila su varljiva i često netačna. Tačan broj žrtava samo Bog zna a sigurno je veći od 8372. Po ljudskom shvatanju pravde genocid se desio u srebrenici, no međutim po definiciji genocida genocid se desio u svim okupiranim općinama Bosne. O strahotama genocida važno je govoriti iz razloga da se ne zaboravi i da se ne pononovi. Ali je istovremeno važno gledati u budućnost i govoriti o sadašnosti koja je u direktnoj vezi s genocidom i posdaytonskom uređenju Bosne, rekao je Halilović, naglašavajući, da su u svojstvu preživjelih žrtava genocida na osamnestu godišnicu od genocida odlučili poslati osamnaest poruka svijetu. Za koje, kako je istakao, bi bili sretni da te poruke čuju prije svih političari i građani Bosne i Hercegovine, političari i narod susjednih država Srbije, Crne Gore i Hrvatske kao i političari i građani svjeta. (18 PORUKA[1]).

Članica Globalnog pokreta za spriječavanje rata i direktor za odnose s javnošću na CUNY Tanya Domi u veoma nadahnutom obraćanju, osuđujući agresiju na BiH i genocid nad Bošanjacima sa posebnim akcentom na genocid u Srebrenici. Ona je prisutne podsjetila na kolektivnu dženazu od 409 identiciranih žrtava, ubijenu tek rođenu bebu i dječake, naglašavajući da se ovakvi zločini više nikome i nigdje ne smije dogoditi. Gospođa Domi je primjetila praznu stolicu u prvom redu na kojoj je pisalo ime Generalnog sekretara UN-a Ban Ki-moona, koji se nije odazvao na poziv organizatora, a trebao je biti među preživjelim žrtvama genocida upravo zbog odgovornosti UN koje nisu spriječile genocid u svojoj „zaštićenoj zoni“.

Daisy Khan, koja je poznata kao velika aktivistknja govorila je ispred organizacije „Muslimanske žene svijeta“, osudila je genocid koji je počinjen nad nevinim Bošnjacima u BiH.

Bivši komandant Prvog korpusa ARBiH mr. Nedžad Ajnadžić je između ostaloga naglasio da je broj žrtava u Srebrenici puno veći nego brojka koja je pristna u javnost. Ta brojka prelazi cifru od 10600 žrtava genocida.

Ali Çınar je govorio ispred Tursko-američke fondacije, osudio je genocid na Bošnjacima i naglasio da Turska i turski narod na poseban način doživljavaju BiH i bošnjački narod.

Imam u Albanskom islamskom centru na Staten Islandu dr. Tahir ef. Kukaj je govorio sa historijskog aspekta i naglasio da su bošnjački i albanski narod više puta doživjeli Srebrenicu i Drenicu, u Srbiji, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, Kosovu, Sandžaku... te nećemo više dopustiti da nam pišu historiju kako odgovara Beogradu i Zagrebu.








Fatihu pred duše šehida proučili bošnjački i albanski imami iz New Yorka i New Jerseya.

Ispred organizatora Senad Ahmetović je zatvorio program komemoracije zahvalivši se svim gostima i članovima zajednice koji su se odazvali. On je podsjetio na 20.septembar 2003. godine kada je otvaren Memorijalni centar Potočari koji je zvančno otvorio tadašnji predsjednik SAD Bill Clinton. Ahmetović je ovom prilikom posebno citirao obraćanje reisu-l-uleme dr. Mustafe Cerića, aktulenog predsjednika Svjetskog bošnjačkog kongresa.
U ime preživjelih žrtava genocida i organizatora komemoracije, Ahmetović se zahvalio diplomatama koji su prisustvovali ovom skupu:
- Ambasador Herman Schaper, Stalna Misija Holandijeu UN-u
- Ambasador Csaba Korosi, Stalna Misija Mađarske u UN-u
- Ambasador Pajo Avirovikj, - Stalna Misija Macedonije u UN-u
- Ambasador Milorad Šćepanović, Stalna Misija Crne Gore u UN-u
- Fatmir Zajmi - konzul Republike Kosovo u New Yorku
- Ary Aprinto, prvi sekretar - Stalna Misije Indonesia u UN-u
- Zamjenik šefa misije Republike Turske u UN-u
- Predstavnici Misije Republike Hrvatske pri UN-u
- Predstavnici misije SAD-a pri UN-u
- Carl Hallergard - Delegacija Europske unije u UN
- Predstavni Mark Gjonaj, član državne skupštine - 80. okrugu.

Emina Dražanin članica hor „Hud-hud“, sa izuzetno dirljivim izvođenjem himne „Jedna si jedina“, zatvoren je program komemoracije u praku kod UN-a.

Još da naglasimo da su u prisutni na komemoraciji nosili cvjetiće sjećanja na srebrenički genocid, kao i majice sa natpisom "Pravda je spora ali dostižna". Ujedno istaknuti su bili transparenti koji svjedoče o genocidu u Srebrenici i cijeloj BiH. Vidljivi su bili i transparenti koje su nosili potomci žrtava genocida koji su ukazivali na genocid nad Bošnjacima i Albancima koji je počinjen prije jednog stoljeća u Plavu i Gusinju (1912/13) za koji je odgovorna država Crna Gora i tadašnje njeno rukovodstvo na čelu sa kraljom Nikolom. Ovo je jedan od dokaza da nevine žrtve genocida nikada neće biti zaboravljene.

Aktivnosti obilježavana 18.godišnjice preseljeni su na Washington squeru gdje umjetnica Aida Šehović imala instalaciju pod nazivom „Što te nema“.















“ŠTO TE NEMA” – NEISPIJENI FILDŽANI SA KAHVOM ZA SREBRENIČANE NA WASHINGTON SQUERU: - Na dan 11. jula t.g. u povodu obilježavanja 18. godišnjice genocida nad Bošnjacima u Srebrenici, na Washington Squeru u New Yorku postavljena je instalacija pod nazivom "Što te nema" umjetnice Aida Šehović. S namjerom da ovaj projekat vidi što više Njujorčana i turista koji borave u svjetskoj metropoli, umjetnica je s razlogom izabrala jedno od najposjećenijih turističkih destinacija u donjem dijelu Manhattna. Instalacija "Što te nema" je izavala veliko interesovanje posjetioca, šetača i prolaznika Washington Squera. Fildžani sa kahvom namamili su brojne prolaznike, koji su pokazali zainteresiranost za postavkom što je razlog same umjetničke postavke da se u cijelim svijetom pročuje, priča i pamti. Umjetničkoj instalaciji su prisustvovali brojni članovi bh. i bošnjačke zajednice.


Umjetnica Aida Šehović sa svojim timom, mladim Bošnjacima i Amerikanacima, objašnjavali su zainteresiranim, zašto fildžani, kahva… posebno pričajući o Srebrenici i Bosni i Hercegovini sa naglaskom na srpsko-crnogorsku agresiju i genocidu koji je u srcu moderne Europe, pred očima cijelog svijeta, uživo prenošen i počinjen nad bošnjačkim bebama, dječacima, mladićima, djevojkama… i kada je u Memorijalnom centru u Potočarima završena još jedna kolektivan dženaza identificiranim žrtvama genocida koji su nakon 18 godina našli smiraj i kojima je upisano ime na nišanu. Među 409 identificiranih žrtava bila je tek rođena beba, koja je u životu bila svega nekoliko minuta, koju je nakon poroda ubio srpski vojnik. Na tabutima su ležali ostaci i 44 dječaka starosti između 14 i 18 godina, dok je šest dječaka imalo svega 15 godina kada su ubijeni.

Želimo naglasiti da uz Aidu i njen tim, u raspoređivanju fildžana, kuhanje i nasipanje kahve sponatano su se uključili i Amerikanci, koji su na taj način željeli iskazati počast srebreničkim žrtvama genocida.

VIDEO ZAPIS SA ODRŽANOG PANELA NA KOLUMBIJA UNIVERYITETU U NEW YORKU: - Nakon instalacije "Što te nema", na Kolumbija univerzitetu održan je panel na kojem su učestvovali: Tanya Domi, ambassador Christian Wenweser, mr. William Pace, ambassador Muhamed Sacirbey, ambassador Diego Arria i Refik Hodžić, dok je moderator bio profesionalni novinar Erol Avdović.

Pored Bošnjaci.Net, komemoraciju žrtvama genocida su pratili: turska televizija EBRU, Agencija Anadolija, BATV iz New Yorka, mogazin Focus iz New Yorka...

Veliko interesovanje na Kolumbija univerzitetu

PRVI DIO

DRUGI DIO

TREĆI DIO

ČETVRTI DIO


UZ 18.GODIŠNJICU OD GENOCIDA, PREŽIVJELE ŽRTAVE IZ NEW YORKA UPUTILE 18 PORUKA BOSNI I SVIJETU1]

Mi imamo najmanje 8372 razloga da se okupimo ovdje. Imamo 8372 razloga da budemo danas tužni. Mi imamo 8372 razloga da tražimo pravdu. Imamo 8372 razloga da kažemo istinu. 8372 je broj ljudskih bića koji je nestao u jednom danu. Na današnji dan tačno prije 18 godina i taj broj je utvrđen u srebreničkom genocidu 1995. godine po ljudskim mjerilima. Ali ljudska mjerila su varljiva i često netačna. Tačan broj žrtava samo Bog zna a sigurno je veći od 8372. Po ljudskom shvatanju pravde genocid se desio u srebrenici, no medjutim po definiciji genocida genocid se desio još 10-tak općina Bosne. O strahotama genocida važno je govoriti iz razloga da se ne zaboravi i da se ne pononovi. Istovremeno je važno gledati u budućnost i govoriti o sadašnosti koja je u direktnoj vezi s genocidom i posdaytomskom uređenju države Bosne i Hercegovine. Stoga, mi preživjele žrtve genocida, na osamnestu godišnicu od genocida, odlučili smo poslati osamnaest poruka svijetu. Mi bi sretni bili da ove poruke čuju prije svih političari i građani Bosne i Hercegovine, političari i narod susjednih država Srbije, Crne Gore i Hrvatske, kao i političari i građani svjeta.

1. Mi u Boga vjerujemo i u njega se uzdamo u potrazi za pravdom i istinom. Jer On sve čuje, vidi i zna.

2. Mi nećemo odustati od traženja istine ma koliko to dugo trajalo i na ma kolike teškoće nailazili.

3. Ujedininje nacije su izgubile svoj raiting u našim očima i njihova uloga nije više ista nakon genocida od 11. jula 1995. godine.

4. Ujedininje nacije su pala na ispitu u Srebrenici gdje je holandski bataljon mirovnih snaga UN je završio misiju sramno i ponizno umjesto dostojanstveno i ponosno.

5. Daytonski mirovni sporazum bosanska strana je potpisala u nefer i nekorektnim uvjetima, pristajući na entitesku podjelu Bosne .

6. Srbija i Hrvatska su se obavezale da će potpomagati s provođenje Daytonskog mirovnog sporazuma i da će raditi na stabilizaciji mira. Koliko je ko uradio to treba međunarodna zajednica da ispita.

7. Bosanskim liderima je u Daytonu dato čvrsto obećanje da u zamjenu postojanja entiteta sve izbjeglice će biti vraćene na svoje i svi će imati ista prava na svakoj stopi Bosne i Hercegovine. Mi želimo da napomenemo da to nije učinjeno.

8. Daytonski sporazum je obmanuo i međunarodnu zajednicu i sve ljude dobre volje a pogotovo žrtve genocida i protjerane sa svojih ognjišta u BiH.

9. Daytonski sporazum je ostavio prostora da kada god kome padne na pamet može da opstruira državne istitucije u Bosni i Hercegovini.

10. Mnogi ratni zločinci nisu procesuirani, mi napominjemo da oni imaju pravo na kaznu.

11. Država Bosna je hijadugodišnja država i vjekovima je bila simbol multietničosti i kao takva se time ponosila.

12. Nema niko pravo na svijetu da dovodi u pitanje povratak izbjeglica, prava na privatnu imovinu i druga prava u Bosni i Hercegovini.

13. Nigdje i nikad u historiji čovječanstva se nije desilo da se genocid izvrši nad mrtvim ljudima a to se desilo u Bosni gdje su kosti prekopavane i prekrivane pa tako se ima da se kosti jedne te iste osobe nalaze u tri, četri ili više različitih grobnica na različitim lokalitetama.

14. Da li se igdje u svijetu dešavalo da su ljudi rađani, imali svoja imena, prezimena, išli u škole, imali svoju familiju, radili u firmi a onda nakom što su protjerani, pobjeni…, da je sve rađeno da se pokaže kako uopće nisu postajali, zatirući svaki trag pa i dokumentaciju a to se desilo u genocidnom posdaytonskom djelu Bosne u rs.

15. Da li se ikad u nekoj zemlji svijeta desilo da se bebe rađaju i žive a da im se ne određuje matični brojevi? Samim tim da ne mogu dobiti nikakvu drugu dokumentaciju, to se upravo dešava u državi Bosni. Sve su ovo posljedice nakaradog sprovođenja Daytonsokg sporazuma, kojeg mi žrtve genocida i protjerani sa svojih ognjišta, s punim pravom možemo nazvati NESPORAZUMOM.

16. Ni u jednoj zemlji u svijetu, političari i državno vodstvo ne daju prednost dogovoru nad pravilom. Dogovor je uvijek unutar pravila, u Bosni je to izgleda drugačije. U Bosni neće biti demokratije niti prava, sve dok na svakoj njenoj stopi ne bude jedno pravo, jedno pravilo i jednaka odgovornost. A to se neće desiti sve dok je Bosna entitetska i narodna, sve dok Bosna ne bude građanska, jedinstvena i demokratska država, umjesto nerealno podijeljena na entitete.

17. Nigdje i nikad u historiji čovječanstva se nije desilo da u jednoj zemlji jedna etnička grupa bude protjerana i pobijena a onda se na njihovoj privatnoj imovini grade vjerski objekti etničke grupe, iz koje su vojne i paravojne formacije protjerivale i ubijale nevine građane drugo etnosa. I onda svi sudovi postojeći donesu odluku da se objekti uklanjaju a objekti i dalje stoje a to se dešava u bosanskom entitetu rs.

Neka bude proklet svako ko na nepravdi, tuđoj muci i tuđoj krvi živi i uz to još negira genocid.
18. I kad bi sunce prestalo grijati, i kad bi se prestali smijenjivati noć i dan, i kad bi ostala samo jedna osoba koja vapi za istinom i pravdom mi nećemo prestati tražiti istinu i pravdu za naše najmilije. Na kraju recimo i ovo: konačan sud će Bog donijeti. A sada uputimo, Bog koji je stvorio sve živo i neživo na zemlji, u univerzumu i multiverzumu, proučimo zajedničku dovu mira za cijeli svijet.

VRH



Ostali prilozi:
» BANA DODIJELILA PLAKETU DR. HARUNU HADŽIĆU
Bošnjaci.Net | 24. March 2024 21:18
» SIJANINI STIHOVI
Avdo Metjahić | 21. March 2024 23:54
» KAPIJE SVJETLOSTI UMJETNIČKI I NAUČNI UNIVERZIM DR PUPOVIĆA (I)
Božidar Proročić, književnik i publicista | 18. March 2024 14:46
» ŠTO NE STIGOŠE KAMOM, POSTIŽU GUMICOM!
Esad Krcić | 22. February 2024 01:24
» NE TREBA ODUSTAJATI OD ČINJENJA DOBRIH DIJELA
Mensud Alićušić | 19. February 2024 16:47
» ISMET HADŽIĆ PETODECENIJSKI TRAG U LIKOVNOJ UMJETNOSTI CRNE GORE (I)
Božidar Proročić, književnik i publicista | 15. February 2024 15:40
» DEMOKRATE RUŠE DEMOKRATIJU U NJEMAČKOJ
Nihat Bećirović | 09. February 2024 22:48
» ULOGA I ZNAČAJ DR. NAKE NIKŠIĆ U PROMOCIJI MUZIČKE KULTURE SANDŽAKA
Božidar Proročić, književnik i publicista | 07. February 2024 14:51
» UMRLI PRIJE SMRTI?
Midhat Hajrović | 04. February 2024 14:47
» POLITIČKI INFLUENSERI U SANDŽAKU
Dino Bašović | 02. February 2024 17:24
» KO „PEVA“ ZLO MISLI
Dino Bašović | 29. January 2024 15:47
Ostali prilozi istog autora:
» HITLER I GEBELS BI POZAVIDJELI RTRS
19. February 2020 19:12
» "I JA SAM IZ SREBRENICE" U KANADI
16. November 2016 19:08
» PODRŠKA IZ U BIH I REISU-L-ULEMI
23. January 2016 18:14
» SJEĆANJE NA RAH. RUSTEMA GUTIĆA
02. August 2015 16:20
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EsmirBasic2312.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif