Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Islamske teme


Waliselen, Švicarska: U posjeti prvom džematu Bošnjaka sa Kosova u dijaspori
USPOSTAVIT ĆEMO DOBRU SURADNJU SA IZ U SARAJEVU I PRIŠTINI
Procitaj komentar

Autor: Mensud Alićušić
Objavljeno: 19. April 2009. 18:04:56


Imam Bekim ef. Ferati i predsjednik Vebo Hamza
I prije osamostaljivanja Kosova, Bošnjaci, kao nacionalna grupacija koja je većinom naseljena na širem području Prizrena, živjela je u nezavidnom položaju. Kao manjina morali su često balansirati
između ostale dvije etničke grupacije (Srba i Albanaca) i ulagati veliki napor da zadrže vlastiti nacionalni identitet, kulturu i posebno jezik bosanski. Stoga i nije čudo sto je veliki broj njih našao utočiste daleko od rodne grude. Prema slobodnim procjenama u Švicarskoj ih živi između 7.000 - 9.000, a od toga ih je oko 70% u kantonu Cirih (veći broj nego Bošnjaka iz BiH). Poznati su kao narod koji drži do svoje vjere, svojih običaja i tradicije. Dobro se međusobno povezani, vrijedni su radnici i dali su veliki doprinos tokom agresije na BiH, ali istovremeno i formiranju mnogih bh. džemata. Uzimajući u obzir činjenicu, da su njihova rodna mjesta ipak u nezavisnom Kosovu, oni su odlučili da formiraju prvi džemat kosovskih Bošnjaka u dijaspori. Jer kako kažu, džemate u dijaspori pretežno čine Albanci iz Makedonije.
Inače, Centar se nalazi u Waliselenu, nadomak Ciriha u sklopu kojeg su lijepo uređeni prostori površine 455 m2. Ovaj moderni Centar posjeduje mesdžid, restoran, kuhinju, učionicu, kao i kutak za mlade. Predsjednik džemata je Vebo Hamza a imam Bekim ef. Ferati, oni su u razgovoru predstavili ovaj džemat i buduće planove i namjere. Naše prvo pitanje je bilo:

Kako je došlo do ove inicijative i šta je bila ideja vodilja?
Uzimajući u obzir činjenice da na području kantona Cirih živi oko 1.500 familija koje su uglavnom sa prizrenskog i gorskog okruga, odavno se osjećala potreba da se nešto uradi na objedinjavanju tog naroda u jednu jaku zajednicu. Od 1992.godine naš narod je ovdje imao svoje klubove, humanitarna udruženja, džemate, ali to su bili uglavnom manji, odnosno usitnjeniji vidovi djelovanja, što je dovodilo do gašenja poput pojedinih udruženja. Zato je stalno bila prisutna ideja da udružimo snage i udarimo jak temelj našoj zajednici na ovom podneblju. Ovo je naš treći pokušaj da realiziramo ovu ideju i konačno 1.novembra 2008. uz prisustvo mnogih zvanica prredili smo svečano otvaranje i upisali se kao 23 džemat u sklopu Islamske zajednice Bošnjaka Švicarske.
Od 170 familija na Osnivačkoj skupstini, danas već okupljamo 432 familije, što nam daje za pravo reći da smo na dobrom putu te da smo uradili dobar i koristan posao.


Džumu je mujezinio Miftar Kuljici

Ulaz u centar

Koje se sve aktivnosti održavaju u ovom Centru?
Naš prevashodan cilj je stvaranje jakog džemata, čime smo zasad prilično zadovoljni. Sve vjerske aktivnosti se izvode u punom kapacitetu. Klanja se svih pet dnevnih namaza, vjersku pouku pohađa oko 80 djece, a tu je vjeronauka za odrasle. Pored toga imamo redovna predavanja, kako naših, domaćih mislećih ljudi, tako i gostiju sa strane. Pošto smo svjesni da najveću pažnju treba posvetiti omladini, za njih smo pripremili neke sadržaje za razonodu, poput bilijara, stonog tenisa, pikada, šaha tako da je prilično živahno, posebno vikendom. Ovo nas je mjesto zaista zbližilo, povezalo, upoznalo i nastojimo našu omladino odvratiti od svih negativnih izazova koja ovdje vladaju. Ovdje mogu čuti toplu riječ i koristan savjet naglašava Bekim ef. svršenik Gazi-Isa Begove medrese, naglašavjući da mu u radu pomaže i Džavid ef. Hamza, svršenik Gazi-Husrefbegove medrese.

Kakva je saradnja sa ostalim bošnjačkim dzematima, IZ, te koji su vaši daljnji planovi?
Mi smo relativno mlad džemat i saradnja se tek uspostavlja. Ovdje već imamo uspostavljene veze sa pojedinim džematima, a naša namjera je uspostaviti dobru suradnju sa Rijasetom, odnosno IZ u BiH sa sjedištem Sarajevu, kao i u Prištini.
Naš strateški cilj je da kupimo vlastite prostorije i tako učvrstimo tlo pod nogama. Već je osnovan Vakufski fond u koji je uplaćeno oko 100.000 franaka i naše realne procjene su da ćemo za pet godina realizirati ovu našu plemenitu namjeru.
Gledano organizacijski, nakon uspostave džemata mi smo formirali pojedine grupe sa jasnim zadacima, tako da se ubrzo može očekivati pokretanje dopunske pkole na bosanskom jeziku, osnivanje Fudbalskog kluba, humanitarnog fonda itd. Imamo ideja i, ako Bog da, bit će ovdje lijepih aktivnosti, naglašavaju predsjednik i imam prvog džemata Bošnjaka sa Kosova.

VRH



Ostali prilozi:
» PRVA BOŠNJAČKA DŽAMIJA U MINHENU
Damir ef. Babajić | 13. March 2024 18:56
Ostali prilozi istog autora:
» OD BAHA DO SEVDAHA
29. January 2024 13:38
» DRŽAVA BOSNA - TO SMO SVI MI
23. October 2023 15:02
» RECI MAJCI DA SE NISAM PATIO
02. July 2023 22:09
» GLAS ZA BOSNU - MIR U EVROPI
05. June 2022 15:23
» POKRET: DRŽAVA – DOMOVINA BOSNA
04. November 2021 18:39
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EsmirBasic2312.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif